Drago Hedl analizira izbore u HDSSB-u i blago neobičan potez premijera koji je podržao Glavaša

Kako je došlo do naglog zaokreta HDZ-a prema Glavaševoj frakciji

13.05.2009., Osijek - Predizborni skup HDSSB-a u Osijeku na trgu Sv Trojstva. Video zid na kojem je pusten komentar Branimira Glavasa
Photo: Marko Mrkonjic/Vecernji list
FOTO: PIXSELL

HDZ, odnosno sam predsjednik te stranke, premijer Andrej Plenković, snažno su poduprli Glavaševu frakciju HDSSB-a, koja je danas održala svoj izvanredni stranački sabor. Glavaševce je došao pozdraviti, naglasivši kako to čini u ime Andreja Plenkovića, predsjednik Županijskog odbora HDZ-a, Ivan Anušić. On je rekao kako je “politika sazrela i nadišla neke stvari iz prošlosti”, te da je sada na sceni ”nova generacija političara” čija je dužnost ”Slavoniju napraviti boljom i ljepšom”.

Zadovoljni Branimir Glavaš sve je to promatrao iz počasne lože osječkog Hrvatskog narodnog kazališta, gdje je HDSSB – onaj njegov dio koji je ostao uz Glavaša i nije se priklonio pobunjenicima, osječko-baranjskom županu Vladimiru Šišljagiću i gradonačelniku Belišća Dinku Buriću, nekoć bliskim Glavaševim suradnicima – održao svoj izborni skup.

Ministarstvo uprave tek treba donijeti odluku

Poklonjenje HDZ-a Glavašu, s Plenkovićevim blagoslovom (Anušić nije propustio reći, misleći na Josipa Salapića, jedinog, ali spornog HDSSB-ovog zastupnika u Saboru, kako je ta stranka dio većine koja podržava Vladu, te kako sada imaju ista razmišljanja o Slavoniji i Baranji), znakovito je iz dva razloga. Prvo, na izbornom saboru HDSSB-a, kojeg su u prosincu prošle godine održali pobunjeni članovi, prevođeni Šišljagićem i Burićem, nije bio nitko iz HDZ-a.

Podsjetimo, skupina HDSSB-ovaca, u kojoj je bila većina članova Glavnog odbora, u prosincu je održala svoj izborni sabor, tvrdeći da je legalan. Za predsjednika su izabrali Vladimira Šišljagića, a na tom skupu kao glavni uzrok katastrofalnog izbornog rezultata HDSSB-a, označili su upravo Glavaša.

Druga znakovita činjenica HDZ-ovog klanjanja Glavašu jest žurba da to učini, iako još uvijek nije jasno koja je od dvije duboko podijeljene frakcije HDSSB-a stvarni slijednik te stranke. O tome pravorijek treba dati Ministarstvo uprave. No, HDZ se, bez obzira na to, već priklonio Glavaševoj opciji. Nejasan je također i status Josipa Salapića, sada jedinog zastupnika HDSSB-a, za koga skupina oko Šišljagića i Burića tvrdi da je u Hrvatski sabor ušao nelegalno.

Tiha diplomacija koju je vodio Vladimir Šeks

Naime, kada je Branimir Glavaš, kako bi smirio tenzije u popucaloj stranci, svoj saborski mandat stavio u mirovanje, u Sabor je gurnuo Salapića. Činjenica je međutim da su u Sabor, sukladno Zakonu o izboru zastupnika, trebali ići Šišljagić ili Burić s obzirom da su, za razliku od Salapića, obojica imali više od 10 posto preferencijskih glasova na izbornoj listi HDSSB-a. Salapić je dobio tek 2,69 posto preferencijskih glasova u odnosu na Šišljagićevih 12,74, odnosno Burićevih 11,47 posto.

Kao što je poznato Mandatno-imunitetno povjerenstvo koje je blagoslovilo Salapićev izbor u Sabor, proglasilo se nekompetentnim odlučiti o predstavci skupine oko Burića i Šiljagića, koja osporava valjanost Salapićevog saborskog mandata. Taj vruć krumpir gurnuli su na stol Saborskog odbora za zakonodavstvo, koje o tome još nije odlučivalo.

Nagli zaokret HDZ-a prema Glavaševoj frakciji i prije nego što nadležna tijela utvrde koja je od dvije posvađane skupine stvarni HDSSB, te kome pripada jedini zastupnički mandat te stranke – Salapiću, odnosno Šišljagiću ili Buriću – potvrđuje glasine kako je to rezultat ”tihe diplomacije” koju je vodio Vladimir Šeks, sada bliski suradnik premijera i šefa HDZ-a, Andreja Plenkovića. Šeks je odavno u odličnim odnosima sa Salapićem; neko vrijeme dok je Salapić još bio u HDZ-u, Šeks ga je vidio svojim nasljednikom, što je i rekao u jednom novinskom intervjuu.

Znakovita titula počasnog građanina Osijeka

HDZ-ovi kuloari govore kako je upravo ta veza, Šeksa i Salapića, pridonijela približavanju dvaju stranaka koje su do jučer bile u nesmiljenom ratu. Valja se sjetiti da je upravo HDSSB Osijekom nosao Šeksovu karikaturu s ogromnim ljubičastim nosom ispucanih kapilara od alkohola, rugajući mu se i ismijavajući ga. Dok je bio saborski zastupnik HDSSB-a, Burić – sada odmetnik od Glavaša – teško je ponizio Šeksa kada mu je za saborsku govornicu, dok je Šeks bio šef parlamenta, donio uputnicu za psihijatriju.

Šeks sada, na kraju političke karijere, tvrde HDZ-ovi insajderi, ima želju pomiriti ne samo HDZ i HDSSB, već i poravnati osobne odnose s Glavašem, teško narušene u vrijeme suđenja Glavašu za ratne zločine počinjenje u Osijeku. Bilo je to vidljivo i znakovito prošlog prosinca, kada se na osječkom Gradskom vijeću glasovalo o prijedlogu da Šeks dobije titulu počasnog građanina u svom rodnom gradu. Iako je Glavaš najavljivao kako će satrti tu inicijativu, vijećnici HDSSB-a, oni iz Glavaševe skupine, nisu došli na sjednicu, pa je Šeks bez ijednog glasa protiv dobio to, njemu toliko važno, priznanje. Tada se govorkalo kako je arhitekt tog Šeksu važnog političkog poena, bio upravo Josip Slapić.

Danas, nakon što se HDZ duboko poklonio Glavašu, sasvim je jasno da su ratne sjekire zakopane i da je između HDZ-a i HDSSB-a na sceni početak jednog divnog prijateljstva.