Drago Hedl bio je na skupu pučista HDSSB-a, Šišljagića i Burića. Koje su uopće šanse da stranka preživi?

U Osijeku održani skupovi dva HDSSB-a na dvije lokacije

07.11.2016., Osijek - Skupina pod nazivom Koordinacija nacelnika, gradonacelnika i zupana iz redova HDSSB-a te predstavnici HDSSB-a svih pet slavonskih zupanija organizirali su konferenciju za novinare na temu "Proces demokratizacije HDSSB-a bez odgode i nezaustavljivo ide dalje". Dinko Buric, Vladimir Sisljagic. 
Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Stranka Branimira Glavaša, HDSSB, definitivno se i oštro podijelila. Na dvije lokacije, međusobno udaljene kilometar i pol, sinoć su u Osijeku održani skupovi dva HDSSB-a: jednog s Glavaševim pristašama, drugog kojeg predvode njegovi žestoki kritičari, a do jučer najbliži suradnici, osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić i gradonačelnik Belišća Dinko Burić. Oni i dalje ustrajavaju na zahtjevu da Branimir Glavaša, osnivač HDSSB-a, mora biti isključen iz stranke.

Šišljagić i Burić organizirali su sjednicu Glavnog odbora stranke pod, za stranačke prilike, neobično jakim mjerama osiguranja. Uz zaštitare, skup je osiguravalo i nekoliko policajaca, koji su cijelo vrijeme stajali ispred dvorane. Zašto, bilo je jasno u raspravi nakon Šišljagićevog uvodnog govora: desetak pučista, kako ih naziva Glavaševa struja, govorilo je o strahu koji je vladao u HDSSB-, krajnjoj nedemokratičnosti i podređenosti HDSSB-a potrebama i interesima samo jednog čovjeka.

Nekoliko govornika reklo je kako je HDSSB bio talac Branimira Glavaša, koji je o svemu odlučivao i iz stranke izbacivao svakog tko bi pokazao i najmanji otklon od politike koju je on zastupao. Optuživali su ga da je zaratio sa svim strankama, pa je upropastio koalicijske potencijale HDSSB-a i da je strmoglavi pad rejtinga stranke započeo njegovim povratkom iz zatvora u Mostaru, početkom prošle godine. Jedan od govornika ustvrdio je kako se HDSSB vodio na firerovski način.

‘Stranka je otišla previše desno’

“Ja sam desničar, čak sam i malo više desno, ali stranka je otišla previše desno”, rekao je Mario Opačak, jedan od rijetkih HDSSB-ovaca koji se u vrijeme njenog osnivanja, usprotivio stvaranju Slavonske sokolske garde (SSG), svojevrsne stranačke vojske, koja je paradirla u crnim uniformama.
Dok je trajala sjednica Glavnog odbora, koju je temeljem Statuta HDSSB-a sazvalo 138 članova tog stranačkog tijela, u isto vrijeme Dragan Vulin – čiji legitimitet pučisti osporavaju i tvrde da je suspendiran, održavao je sjednicu koordinacije Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje svih pet slavonskih županija.

Pučisti tvrde da se to tijelo, bez ikakvih statutarnih ovlasti, nije sastalo već godinu i pol, te da je jedina svrha iznenadnog sazivanja bio pokušaj kako bi se pokazalo da Glavaš i nekoliko ljudi oko njega, uživaju podršku većine članstva, te da su pučisti okupljeni oko Šišljagića i Burića u manjini.

Glavni odbor HDSSB-a jučer je obznanio kako to tijelo ima 257 članova (nakon što je u poplavi međusobnih suspenzija suspendirano 18 članova tog stranačkog tijela), te kako su njihove odluke pravovaljane, budući da je sjednici prisustvovao 131 član, pa su dakle, imali natpolovično većinu.

Sastanak takozvanih pučista HDSSB-a
Sastanak takozvanih pučista HDSSB-a Drago Hedl

Opoziv svih stranačkih tijela

Na drugom skupu, takozvanoj koordinaciji HDSSB-a, Vulin, koga pučisti više ne smatraju predsjednikom – a jučer su ga, zajedno s Glavašem, podpredsjednikom Karlom Šatvarom i glavnim tajnikom Davorom Borasom, te još nekolicinom jednoglasno opozvali – tvrdi da Glavni odbor ima 288 članova, te da je skup kojeg su organizirali Šišljagić i Burić nelegitiman, a njihove odluke ništavne.

No, pučisti se na to nisu obazirali. Podrugljivo su rekli kako Vulin u članove Glavnog odbora ubraja i preminule. Jednoglasno su opozvali sva stranačka tijela, pa je Glavni odbor, za kojeg tvrde da je legalno sazvan i da je imao kvorum, zakazao izvanredni, 8. sabor stranke koji će se održati 10. prosinca. Donijeli su i odluku o tajnom glasovanju za sva stranačka tijela i naglasili kako je prošlo vrijeme, u kojem se, po Glavaševu nalogu, glasovalo aklamacijom.

Komplicirano zbog velikog broja suspenzija

Nakon jučerašnja dva skupa HDSSB-a, gdje jedni drugima osporavaju legitimitet (Vladimir Šišljagić jučer je Dragana Vulina nazvao opozvanim, bivšim predsjednikom), sasvim je jasno da će posla imati Ministarstvo uprave, pred kojim će biti prilično složen zadatak utvrditi koja od skupina, ona Glavaševa, ili Šišljagićeva i Burićeva, predstavlja HDSSB.

Sve prilično komplicira velik broj suspenzija, koje su pljuštale u prvim danima sukoba, kada su, koristeći pravo koje daje statut te stranke, suprotstavljeni tabori suspendirali jedni druge. I ne samo suspendirali, već i isključivali iz članstva. Koliko je konfuzije, nervoze i žurbe u tome bilo, najbolje svjedoči promjer kojeg su pučitsi jučer pokazali novinarima: potpisom članova stranačkog suda časti iz stranke su izbačena i dvojica bivših koalicijskih partnera HDSSB-a, koji uopće nisu bili članovi te stranke!