Drago Hedl jutros je dugo pričao s Beljakom; o obratu u HSS-u, skorim izborima u stranci, Jambi i ostalom

Šef HSS-a, koji je odlučio podržati HDZ-ovu Vladu, govori za Telegram

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Previranja u HSS-u, čini se, došla su do točke ključanja. Jučerašnja odluka stranke da HSS-ovih pet zastupnika u Hrvatskom saboru dadu svoje potpise budućem mandataru Andreju Plenkoviću ipak nije iznenađenje. Već se danima govorkalo kako su četiri od pet zastupnika te stranke, svi osim predsjednika Kreše Beljaka, to ionako bili spremni učiniti. No, jučerašnjom odlukom stranke, sada se toj opciji priklonio i Beljak.

– Odluka stranke oko toga bila je jednoglasna. To je naša potpora mandataru i želja da se proces formiranja vlasti što prije okonča. Međutim, u našim dokumentima i dalje stoji da HSS ostaje opozicijska stranka. Dakle, riječ je isključivo o potpori mandataru i želji HSS-a da pomogne kako bi nova Vlada mogla što prije započeti s radom – kaže Krešo Beljak, predsjednik HSS-u razgovoru za Telegram.

TELEGRAM: Vaši oponenti vas optužuju da ste HSS odveli u propast. Stranka je u prošlom sazivu Sabora imala jednog zastupnika, a sada pet. Znači li to da oni koji vas optužuju za propast ne znaju osnove matematike?

BELJAK: Naravno da znaju. Samo je problem što u toj matematici više nema tih kojima smeta uspjeh HSS-a. HSS je dobio priliku za novi početak i to namjeravamo iskoristiti. Usprkos opstrukcijama onih koji su godinama samo dobro živjeli od stranke.

Naglo pucanje dobrih odnosa s Marijanom Petir

TELEGRAM: Nakon što je predsjednik HDZ-a Andrej Plenković javno rekao kako bi volio da se HSS, kao član Europske pučke stranke, vrati suradnji sa “svojom političkom obitelji”. Znači li to da se HSS odmetnuo od “svoje političke obitelji”?

BELJAK: Ako netko nekoga smatra dijelom zajedničke obitelji, tako se prema njemu i ponaša. Nama je HDZ u posljednjih 25 godina, uz časne iznimke poput gospođe Jadranke Kosor, uglavnom bio sve samo ne stariji član obitelji. Da li će se to promijeniti, tek ćemo vidjeti.

TELEGRAM: Što se dogodilo između vas i Marijane Petir, koja je zdušno poduprla vaš program i vas kao kandidata za predsjednika stranke na unutarstranačkim izborima?

BELJAK: Moj program je jaki HSS. HSS koji ne trguje niti se bavi osobnim interesima pojedinca nego HSS koji želi voditi hrvatsku politiku i brinuti se o interesu svih građana. Nažalost, nekima to nije jasno pa sam se zato s takvim brzo razišao.

beljak2
Vjekoslav Skledar/Telegram

TELEGRAM: Kako je priča da je HSS konzervativna stranka i da je neprirodno koaliranje sa strankama lijevog centra i ljevice postala dominantna kad imate povijest koaliranja i s HDZ-om i s SDP-om?

BELJAK: Ne vidim HSS kao konzervativnu stranku, a mislim da nas tako ne vide ni oni koji nešto malo više znaju o povijesti hrvatske politike. Druga je stvar što su si neki uzimali za pravo da svoje osobne stavove tumače kao stranačku politiku. Tome je sada kraj. Zahvaljujemo SDP-u što je uvijek bio korektan koalicijski partner HSS-u, za razliku od nekih drugih.

Je li Jambo bio pogreška?

TELEGRAM: Marijana Petir vas optužuje za koaliranje s „komunistima“, ali joj to nije smetalo kada je HSS imao ministre u Račanovoj Vladi. U čemu je razlika?

BELJAK: Ne bih u ovom trenutku komentirao njene stavove, koji su se dosta mijenjali kroz njeno djelovanje.

TELEGRAM: Što je zapravo danas HSS, koja je njegova pozicija?

BELJAK: HSS je stranka koja je sustavno zapuštana i devastirana posljednjih desetak godina. Sada je prilika za novi početak.

TELEGRAM: Je li uključivanje Stipe Gabrića Jambe na listu HSS bila pogreška?

BELJAK: Mislim da nije jer smo prilikom sastavljanju lista poštivali legalno izabrane dužnosnike na izbornoj skupštini koja je bila nekoliko mjeseci prije izbora. Gabrić je tada izabran za regionalnog predsjendika HSS-a Dalmacije, pa je bio logični odabir.

beljak3
Vjekoslav Skledar/Telegram

Kako su nekim članovima odmah ukinute suspenzije

TELEGRAM: Od stotinjak članova koji su prvotno bili suspendirani zbog opstrukcije na izborima, sada ih je ostalo 30-tak. Kako se tih 70 članova iskupilo, i što bi trebali napraviti viđeniji članovi poput europarlamentarke Marijane Petir ili koprivničko-križevačkog župana Darka Korena, da se i njima skine suspenzija?

BELJAK: Dovoljno je kratko objašnjenje lošeg izbornog rezultata

TELEGRAM: Je li bilo i privatnog poziva g. Plenkovića, i ako bude, je li HSS spreman na suradnju u Vladi? Smišljate li i vi jamstva, kao što je to učinio Most?

BELJAK: Poziva nije bilo, ali odlučili smo postaviti neke nove standarde u hrvatkoj politici. A to znači poštovati volju birača, koji su u relativnoj većini dali svoj glas HDZ-u Andreja Plenkovića. Znači, HSS ostaje opozicijska stranka te dajemo 100 dana prilagodbe novoj vlasti da počnu raditi. Nakon toga, podrške više neće biti za sve ono što neće biti dobro. Uz to, ne zanimaju nas nikakve fotelje ni sinekure, tako da ulazak u vlast ne dolazi u obzir. Za to jednostavno nismo dobili mandat na izborima.

TELEGRAM: Nakon parlamentarnih, HSS čekaju unutarstranački izbori. Vjerujete li da ćete ostati na čelu stranke ili će prevladati struja koja je protiv vas? Koga vidite kao predvodnika te struje, tko bi s vama mogao odmjeriti snage u izborima za šefa stranke?

BELJAK: Mislim da će izbori u HSS-u biti demokratski kao i svaki put i nadam se podršci delegata za novi mandat, ovaj puta ne šest mjeseci nego pune četiri godine.