Dramatičan noćni obrat na prijelomnom EU summitu, Scholz se iznenada predomislio o sudbonosnom planu za plin

Kancelara je navodno slomio talijanski premijer

Italy's Prime Minister Mario Draghi (L) speaks with Germany's Chancellor Olaf Scholz (2nd L), President of the European Commission Ursula von der Leyen (2nd R) and Denmark's Prime Minister Mette Frederiksen (R) as they arrive for the second day of a EU leaders Summit at The European Council Building in Brussels on October 21, 2022. (Photo by JOHN THYS / AFP)
FOTO: AFP

Njemački kancelar Olaf Scholz popustio je u noći s četvrtka na petak pritiscima većeg dijela svojih kolega čelnika država članica Europske unije i otvorio vrata prema prijedlogu kojim bi EU mogla privremeno ograničiti cijenu prirodnog plina ne bi li spriječila energetski kolaps predstojeće zime. Berlin se dosad snažno protivio ovoj mjeri argumentirajući to mogućnošću da bi dobavljači plina ograničenu cijenu mogli vidjeti kao tržišno neisplativu te se okrenuti drugim kupcima čime bi u Europi došlo do nestašica.

Kako piše Financial Times, svi EU čelnici su na noćnom summitu podržali plan da se razradi ideja o ograničenju cijena s ciljem zaustavljanja mogućnosti iznenadnih pretjeranih skokova. Ipak, detalji još nisu sasvim jasni, s obzirom da je plan podržan tek načelno, a konkretno bi sve trebala razraditi Europska komisija.

Scholz: ‘To ipak ima smisla’

U ranojutarnjem obraćanju novinarima, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel izvijestio je da je 27 lidera država članica EU postiglo dogovor koji će, tvrdi, dovesti do pada cijena plina. “Uvjeren sam da će se učinci ovoga vrlo brzo vidjeti jer smatram da smo tržištima poslali jasan signal da smo spremni raditi zajedno i da smo sposobni djelovati zajedno”, izjavio je Michel.

Ovakav zaključak summita predstavlja ozbiljan zaokret za njemačkog kancelara koji je uoči svog puta u Bruxelles u Bundestagu iskazivao protivljenje limitiranju cijena da bi u noćnim satima priznao: “To ipak ima smisla”.

“Raspravljali smo o mogućnosti da limitiramo skokove cijena. Ali još je tu puno konkretnog posla”, upozorio je Scholz.

EK mora hitno razraditi plan

Prema zaključcima summita koji je trajao 11 sati, lideri EU zahtijevaju od Europske komisije i ministara energetike da “hitno” krene raditi na “privremenom dinamičnom cjenovnom rasponu za transakcije prirodnog plina kako bi se odmah ograničili slučajevi prekomjernih cijena plina”. Najavljeno je i uspostavljanje mehanizma za limitiranje cijena plina koji se koristi za proizvodnju elektrilne energije. Takva metoda već je u primjeni u Španjolskoj i Portugalu i cilj joj je onemogućiti divljanje režija za struju.

U zaključcima se također navodi da su se države članice složile kako će krenuti u zajedničku nabavku plina te da će pojačati napore za “smanjenjem potražnje” plina.

Ipak, kako tumači FT, limiti cijena u primjenu bi ušli samo kada bi bili ispunjeni određeni uvjeti koje tek trebaju definirati Europska komisija i ministri energetike, a oni bi načelno morali podrazumijevati da ne smije doći do ugrožavanja opsrkbe kao ni do veće potrošnje plina zahvaljujući nižim cijenama.

Ključna uloga Marija Draghija

“Zadovoljno smo s procesom i odlukama koje smo donijeli”, kratko je nakon summita izjavio belgijski premijer Alexander De Croo.

Financial Times piše da je ključnu ulogu u Scholzovom zaokretu vjerojatno imao talijanski premijer na odlasku Mario Draghi kojemu je to bio posljednji EU summit. On je, kako se doznaje, zahtijevao hitnu akciju ne bi li se izbjegli rizici od duboke recesije i raspada jedinstvenog tržišta.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron također je pritisnuo Berlin te je na dolasku u Bruxelles izjavio da nije dobro ni za Europu ni za Njemačku da se ona [Njemačka] samoizolira. Otprije je pritisak stizao iz 16 ili 17 država članica, među kojima je i Hrvatska, koje su se zauzimale za ograničenje veleprodajnih cijena plina bez obzira odakle su uvozi.