Država udvostručuje iznos alimentacije koju plaća umjesto nemarnih roditelja. Kasnije će naplaćivati dug ili ih slati na javne radove

Djeca bi potporu države trebala dobivati do navršene 18. godine

24.11.2021., Zagreb. Ilustracija - Setajuci gradskim ulicma ovoj majci nije tesko drzati za ruke dvoje djece te mali plasticni romobil. Roditeljska sigurnost i ljubav tokom zivota kroz djetinjstvo i odrastanje djece je neprocijenjiva. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Država trenutno, umjesto roditelja koji to izbjegavaju ili ne mogu činiti, plaća uzdržavanje za dvije i pol tisuće djece. U prosjeku svako dijete dobije 99,88 eura. Ta potpora države može trajati najviše tri godine, bez obzira koliko godina dijete ima. Sve to ubuduće bi se trebalo promijeniti.

Broj djece koja će dobivati alimentaciju od države, umjesto od roditelja s kojim ne žive, trebao bi rasti jer država planira olakšati uvjete za ostvarivanje tog prava. Sigurno je da će porasti i mjesečni iznos koji djeca dobivaju, odnosno on će se udvostručiti. Uz to, djeca bi potporu države trebala dobivati do navršene 18. godine, bez obzira u kojoj godini su dobila to pravo i koliko godina će proći do njihove punoljetnosti.

Alimentacija koju plaća država bit će dvostruka

Najvažnije su to novosti iz Prijedloga Zakona o privremenom uzdržavanju, koje je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike ovih dana uputilo u javno savjetovanje. S obzirom na to da se parlament raspušta do 22. ožujka, neizvjesno je kad će do tih promjena doći, odnosno kada će zakon biti i usvojen.

Prema zakonu koji je na snazi od 2014. godine, djeca su mogla računati na to da će im država, kad to ne čini njihov roditelj, isplatiti svaki mjesec 50 posto minimalnog iznosa za mjesečno uzdržavanje djece. Ovisno o dobi djeteta taj je minimalni iznos trenutno određen u rasponu od 172,67 do 223,46 eura i država, kad uskoči umjesto roditelja, plaća 50 posto tog iznosa. Prijedlog je da država ubuduće djeci isplaćuje puni minimalni iznos za mjesečno uzdržavanje.

Uz to, aktualna pravila kažu da dijete najviše tri godine može računati na to da će mu država plaćati alimentaciju umjesto roditelja. Dakle, ako je je država djetetu počela plaćati pomoć za uzdržavanje u trećoj godini, ono bi bez te pomoći ostalo već u šestoj godini života. Prijedlog je da sada dijete pravo na privremeno uzdržavanje ima do 18. godine.

Djeca više neće morati utjerivati alimentaciju od baka i djedova

Ta obveza pada na teret države ako roditelj koji ne živi s djetetom ne plaća svoju obvezu na temelju ovršne isprave. No, u zakonu koji je još na snazi, prije nego država odobri pomoć trebalo je utvrditi vjerojatnost da baka i djed po roditelju obvezniku uzdržavanja ne doprinose uzdržavanju najmanje u iznosu privremenog uzdržavanja. Prijedlog je da se ta odredba briše, a u obrazloženju Ministarstvo navodi da su tu odredbu kritizirali i javnost i predstavnici umirovljenika, ali i da je jedna od zamjerki bila to da se njezinim provođenjem otežava ostvarivanje prava na privremeno uzdržavanje.

“Navedena pretpostavka je u ovom Zakonu izostavljena kako bi dijete što prije ostvarilo pravo na privremeno uzdržavanje neovisno o tome je li u tijeku sudski postupak prema baki i djedu radi uzdržavanja sukladno odredbama Obiteljskog zakona te kako bi se na taj način doprinijelo jačoj zaštiti interesa i dobrobiti djeteta”, navodi se u obrazloženju.

Kako će se država naplatiti od roditelja? Uvodi se jedna novost

U slučaju da je roditelj koji živi s djetetom sudskim putem, prema Obiteljskom zakonu, ishodio obvezu bake ili djeda za plaćanje uzdržavanja, a oni to ne čine, država će također privremeno plaćati uzdržavanje. No, takav postupak i ovršna isprava više nisu uvjet za ostvarivanje prava na privremeno uzdržavanje na teret državnog proračuna.

Država će kao i dosad nastojati naplatiti iznos koji je dala za privremeno uzdržavanje od roditelja koji nije ispunjavao svoju obvezu, ali je novost da to može učiniti kroz javne radove. Roditelj koji nije plaćao uzdržavanje tako će dug državi vratiti radom.

Kazna Zavodu za socijalnu skrb ako ne postupa u rokovima

O zahtjevu za privremeno uzdržavanje ubuduće će odlučivati Agencija za osiguranje radničkih potraživanja, ali će se ti zahtjevi i dalje moći podnositi i u Zavodu za socijalnu skrb. Zavod će taj zahtjev Agenciji na odlučivanje morati proslijediti za najviše pet dana. Prijedlog je i da zahtjev mora biti riješen u roku od 30 dana od podnošenja.

Kao i dosad, prekršajno je odgovoran roditelj koji živi s djetetom, a ne prijavi da je drugi roditelj počeo plaćati uzdržavanje, pa i dalje prima novac za uzdržavanje i od države. Ministarstvo predlaže da prekršajno budu odgovorne i institucije koje su uključene u provedbu odluke o privremenom uzdržavanju. Tako će, primjerice, Zavod za socijalnu skrb platiti kaznu od 1320 do 3980 eura ako ako bez odgode ne dostavi Agenciji zahtjev za ostvarivanje prava na privremeno uzdržavanje. Odgovorna osoba u Zavodu može dobiti novčanu kaznu od 660 do 1320 eura.

Ministarstvo koje vodi Marin Piletić je očito izabralo prijetnje novčanim kaznama kako bi instituciju, koja je dio njihova resora, natjeralo da postupa u skladu sa zakonom i kao prioritetne odrađuje predmete u kojima roditelji ne plaćaju alimentaciju.