Nekad je nužno odabrati stranu

Državni sud Francuske ukinuo je onu kontroverznu zabranu nošenja burkinija, a ovo je mali pregled zabrane

15 francuskih gradova donijelo je ovu zabranu

(FILES) This file photo taken on August 16, 2016 shows Tunisian women, one (R) wearing a "burkini", a full-body swimsuit designed for Muslim women, swimming at Ghar El Melh beach near Bizerte, northeast of the capital Tunis. 
The ban on the Islamic burkini swimsuit on some French beaches has triggered disdain in English-speaking countries, where outlawing religion-oriented clothing is seen as hampering integration. / AFP PHOTO / FETHI BELAID
FOTO: AFP

Gradonačelnici 15 francuskih gradova posljednjih tjedana punili su medije zbog donošenja poprilično kontroverzne zabrane nošenja burkinija na plažama. Mnogi od njih , poput gradonačelnika Cannesa Davida Lisnarda, tvrdili su da burkini, kupaći kostim dugih nogavica i rukava s kapuljačom umjesto marame, “otvoreno pokazuje religijsku pripadnost u vrijeme kada je Francuska meta terorističkh napada”.

Čitava kontroverza oko burkinija otišla je toliko daleko da su francuski političari prijetili pravnom akcijom protiv društvenih mreža koje su dijelile fotografije francuskih medija na kojima naoružana francuska policija tjera ženu, koja na plaži u Nici nosi hidžab, da ga skine.

Unatoč tome, Državni sud Francuske danas je suspendirao zabranu nošenja burkinija u svim francuskim gradovima koji su je donijeli, a ovo je mali pregled svega što se događalo oko burkinija.

1. Nošenje burkinija zabranjeno početkom kolovoza

Kako je pisao BBC, još početkom kolovoza vodeni park u blizini Marseillea otkazao je “dan nošenja burkinija” koji je bio namijenjen muslimankama koje nose ovaj kupaći kostim. Iz vodenog parka su rekli kako su odluku donijeli s namjerom da očuvaju javni red i mir koji bi bio narušen nošenjem burkinija koji otvoreno pokazuje pripadnost jednoj ekstremnoj ideologiji.

Samo nekoliko dana kasnije nošenje burkinija zabranjeno je u Cannesu te je njegov gradonačelnik David Lisnard rekao kako je burkini simbol islamskog ekstremizma. Ubrzo nakon toga još nekoliko gradova donijelo je zabranu o nošenju burkinija na plažama.

2. Kažnjavanje muslimanki na plažama

Na francuskim plažama patrolirali su naoružani policajci i kažnjavali žene koje nose burkini ili su ih, u najgorem sluačju, tjerali sa plaže. Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije i snimke francuskih medija na kojima su naoružanih policajci jednu ženu na plaži u Nici natjerali da skine dio svog kupaćeg kostima.

Tijekom zabrane, svatko tko je bude kršio i nosio burkini morat će platiti kaznu u iznosu od 38 eura, no prije toga će žene koje ga nose biti zamoljene da se presvuku u drugi odjevni predmet za plivanje ili da napuste plažu. Zabrana potaklo je mnoge polemike i kritike, no to je samo pridonijelo porastu prodaje ovog islamskog kupaćeg kostima.

3. Stavovi franuckih konzervativnih političara

Bivši francuski predsjednik Nicolas Sarkozy rekao je da će, ako pobjedi na izborima, zabraniti nošenje burkinija diljem Francuske, piše Independent. Za zabranu se, osim njega, zalažu francuski političari koji su desno orijentirani.

4. Reakcije na zabranu diljem svijeta

Zabrana nošenja burkinija naišla je na osude i reakcije diljem svijeta. Na zabranu su reagirale časne sestre koje s use u moru okupale u svojim redovničkim haljinama, motoristi koji su u motorističkim odjelima i kacigama ležali na plaži u famoznom motorkiniju, kao i mnogi karikaturisti diljem svijeta. Njihove reakcije munjevito su se širile po društvenim mrežama.

https://twitter.com/allyska/status/768366712056115200