Razgovarali smo s novom ministricom o reformi državne uprave i još nekoliko važnih stvari

Nema razloga da se sruši Zakon o životnom partnerstvu, kaže ministrica

04.02.2016. Dubravka Jurlina Alibegovic, ministrica uprave republike hrvatske, foto sasa cetkovic
FOTO: foto saša ćetković

S ministricom uprave Dubravkom Jurlinom Alibegović razgovarali smo o reformama ustroja Republike Hrvatske o kojima se cijelog ovog tjedna priča. Na poziciju ministrice Jurlina Alibegović došla je iz Ekonomskog instituta, gdje je bila ravnateljica. U razgovoru za Telegram, ministrica je ispričala zašto se odlučila na ulazak u Vladu, boji li se neuspjeha, te što je presudilo da baš nju premijer Tihomir Orešković izabere za dio Tim’s tima.

TELEGRAM: U medijima su se pojavile spekulacije o smanjenju broja županija na pet do sedam. Što kažete na ranije izraženi stav HDZ-a da nema načina za ozbiljnije smanjenje broja općina i županija?

Veliki broj europskih i drugih zemalja je uspješno proveo i reforme koje se odnose na lokalnu i regionalnu samoupravu. Cilj im je bio smanjivanje troškova i kvalitetnije javne usluge građanima i gospodarstvu. Vjerujem da će i Hrvatska pronaći način za provedbu reformi. Uostalom, sadašnji broj općina, gradova i županija, za koji postoji gotovo konsenzus da je neracionalan, je također netko osmislio i proveo. Kada su u pitanju nužne reforme za opstojnost države, uvijek se nađe načina.

TELEGRAM: Zastupali ste, ako se ne varam, jasna stajališta da je ovakav sustav lokalne samouprave i regionalne uprave jednostavno neodrživ bez sveobuhvatne reforme. Jeste li od toga odustali?

Naravno da nisam. Ali prije bilo kakvih reformi potrebno je provesti daljnje analize kako bi se pronašlo najoptimalnije rješenje za provedbu istih.

TELEGRAM: Potpredsjednik Karamarko tvrdi da je prošla vlada umjetno napuhala sistematizacije radnih mjesta po ministarstvima i da zato postoji veliki broj slobodnih radnih mjesta. Na taj način, kaže, stvoren je dojam o nepopunjenosti, ali je zapravo zaposleno previše ljudi. Što kažete na to?

Što god mi mislili o broju mjesta i broju zaposlenih, ova država si jednostavno u ovom trenutku ne može dopustiti nova zapošljavanja u državnim tijelima. Morat ćemo provesti reforme s takvim ograničenjima. Vjerujem da ćemo reorganizacijom, boljim upravljanjem ljudskim resursima, nagrađivanjem onih uspješnih i sankcioniranjem onih drugih, te povećanjem korištenja naprednih informatičkih tehnologija i rješenja imati mogućnost da predložimo optimalan broj zaposlenih u javnoj upravi.

Čelnik HSP-a iz Domoljubne koalicije želi rušenje Zakona o životnom partnerstvu? Nema razloga da se taj zakon sruši

TELEGRAM: Je li tako i u vašem resoru?

Da. Ministarstvo uprave je dio državne uprave i struktura zaposlenih je slična kao i u u drugim ministarstvima.

TELEGRAM: Most i Domoljubna koalicija obećavali su da će smanjiti broj agencija, kojih je 190, za pola. Kada to možemo očekivati i što ćete s viškom zaposlenika, prebaciti ih u ministarstva?

Koliko god agencije bile nepopularne, one s ostalim tijelima državne uprave čine sustav državne uprave koji mora funkcionirati. On mora funkcionirati i za vrijeme reorganizacije koja se, na žalost, ne može provesti u kratkom roku. Za to ne postoji čarobni štapić. Zato se u ukidanje agencija kao i u svaku drugu reorganizaciju tijela državne uprave, smije krenuti samo kad se utvrdi kakvu novu upravu želimo, te kad se za te promjene provedu pažljive pripreme. I tu ne smije biti nekontrolirane utrke nego odmjerenih koraka. Reorganizacija uprave se ne provodi sabljom nego pažljivo planiranim preciznim rezovima skalpelom. Više vremena potrošenog na pripremu uvijek se vrati kroz uspjeh.

TELEGRAM: Ova Vlada je tek dva tjedna na vlasti, a već je došlo do nekoliko sukoba. Tako bi HDZ birao čelnike javnih poduzeća po političkoj liniji, dok Most inzistira na javnim natječajima. Kako će se to riješiti?

Riješit će se dogovorom partnera u zakonskim okvirima.

‘Moje mišljenje suprotno je od uvriježenog da naša Vlada neće izdržati do kraja svog mandata. Naš sporazum je vrlo čvrst i definira sve reforme koje provodimo’

TELEGRAM: Došli ste u Vladu, dakle u izvršnu vlast, iz Ekonomskog instituta. Imate slično iskustvo iz vremena lijeve vlade Ivice Račana, kada ste obnašali dužnost zamjenice ministra. Možete li usporediti to razdoblje i ovo sadašnje? Što je, za vas, najveća promjena?

Od tada pa do danas, u tih desetak godina dogodile su se velike promjene u društvu pa je svako uspoređivanje teško. I ono je bila koalicijska vlada, a sada imamo sporazumsku vladu koja svoju suradnju zasniva na sporazumu o provođenju reformi. Most je ipak nešto potpuno novo na političkoj sceni. Unio je ne samo osvježenje, nego i drukčiji način političkog razmišljanja. Sad sam na čelu Ministarstva uprave te očekujem da ću moći bolje nego u ono vrijeme predlagati i zagovarati ideje koje mogu donijeti promjene na bolje.

TELEGRAM: Vaša kolegica iz instituta Sandra Švaljek imala je, rekli bismo, pomalo traumatično iskustvo participacije u gradskoj vlasti. Sposobna osoba koja je, zbog političkih odnosa, istjerana. Što o tome mislite, pogotovo jer je Bandić dio vaše koalicije?

Teško mi je komentirati odnose i zbivanja među kolegama. Ono što znam jest da je kolegica imala namjeru svojim znanjem pridonijeti. To podržavam, kao uostalom svakoga tko pokušava promijeniti stanje u našoj državi. Gospodin Bandić je dio ove Vlade pa od njega očekujem da u budućnosti podrži svaki prijedlog koji ide u korist Hrvatske. To očekujemo od svakog člana, pa tako i od oporbe. Sve političke sukobe, posebice one privatne, treba staviti po strani te zajednički raditi i pridonijeti boljitku. Smatram da nam svima to sada treba biti u fokusu.

TELEGRAM: Je li Vas strah neuspjeha na poslu ministrice? Uopće, kakvi su izgledi ove vlade s obzirom na turbulentan početak mandata ili je tek riječ o procesu kroz koji se događaju manja podešavanja…

Neuspjeha me zaista nije strah. Dok god stojimo iza onoga što radimo, i dajemo sve od sebe da u svom resoru budemo najbolji, mjesta za strah nema. Početak mandata je više izgledao turbulentan, nego što je uistinu bio. Fokus javnosti je velik, s pravom, jer je neuobičajena politička situacija. To su normalni procesi, upoznavanja i koordiniranja. Sporazum koji je potpisan između Domoljubne koalicije i Mosta sadrži najvažnije stvari ove Vlade. Tu leži stabilnost ove Vlade. Imamo sporazum, imamo dogovorene reforme i ne odustajemo od provođenja istih.

TELEGRAM: Premijer Orešković posebno je zanimljiva osoba. Što biste izdvojili kao njegovu najveću kvalitetu? Kakav je dojam na vas ostavio i što mislite da je presudilo da ste dobili mandat ministrice državne uprave?

On je stručnjak s bogatim iskustvom i sigurna sam da će uspješno obaviti svoj posao. Što se tiče njegovog odabira mene kao ministrice uprave, vjerujem da je presudna bila moja znanstveno-istraživačka karijera i stručnost po tom pitanju.

‘Neuspjeha me nije strah. Početak mandata možda je u javnosti izgledao turbulentnije nego što je zaista bio. To su normalni procesi’

TELEGRAM: Mnogi su skeptični da će Vlada izdržati cijeli mandat. Što vi mislite? Je li kohezijski element dovoljno snažan?

Moje je mišljenje upravo suprotno. Vlada će odraditi cijeli mandat upravo zbog htijenja da pokrene i realizira ključne poteze nužne za pokretanje rasta gospodarstva i osiguranja uvjeta za višu kvalitetu života građana.

TELEGRAM: A kako svladati sve te različitosti u primjetno heterogenoj Vladi, ili će se svaki problem rješavati kao u slučaju ministra Crnoje, maratonskim neizvjesnim sastancima?

Tako da se partneri u tolerantnoj i demokratskoj atmosferi dogovore. Nema drugog puta. Na taj je način i spomenuti slučaj riješen.

TELEGRAM: Kakvo je stanje u našoj javnoj upravi. Možete li brojčano stanje usporediti s usporedivim zemljama?

To zahtijeva temeljitu analizu na kojoj ću osobno raditi.

TELEGRAM: Koliko mislite da ćete biti samostalni i imati odriješene ruke u provedbi svojih planova, zamjenika i pomoćnike vam bira Vijeće za suradnju Domoljubne koalicije i Mosta, ne birate ih sami kako je to dosad bilo. To je jedna otegotna okolnost.

Mislim da je nekoliko puta naglašeno da ministri imaju odriješene ruke. Vijeće za suradnju formirano je, između ostalog, da olakša proces odabira, okupi najstručniji kadar te pomogne ministarstvima. To dakle nije otegotna okolnost, nego olakšavajuća. Još jedno jamstvo sporazumske suradnje.

TELEGRAM: Surađivali ste i s prošlom vladom, bili ste na čelu Povjerenstva za analizu poslovanja agencija, zavoda, fondova i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima. Kakvo je to bilo iskustvo i koliko je bivša vlada usvojila od onoga što ste im kao stručnjak savjetovali?

Iskustvo je bilo dobro, respektirali su moje stručne stavove. Elaborat je pozitivno ocijenila Europska komisija te je dio preporuka prihvaćen u Nacionalnom programu reformi za 2015. Dio preporuka je proveden, ali ima još niz prijedloga koje treba implementirati. Na tome ću raditi.

TELEGRAM: Bivši ministar Bauk kao jedno od svojih najvećih dostignuća u mandatu ističe Zakon o životnom partnerstvu. HSP AS, stranka unutar vladajuće koalicije, želi ga rušiti… Kakav je vaš stav o tome?

Nema razloga da se taj zakon ruši.

TELEGRAM: Još jedno osjetljivo pitanje s kojim ćete se trebati boriti je ćirilica u Vukovaru. Kako ćete to riješiti s obzirom na tenzije koje postoje po tom pitanju?

Strpljivim sagledavanjem i respektiranjem svih osjetljivih aspekata. Dijalog je rješavao i mnogo veće probleme.


 

Intervju je tiskanom izdanju Telegrama objavljen 06. veljače 2016.