Europska komisija i lobisti duhanske industrije optuženi da skrivaju detalje pregovora oko TTIP-a

Neki tvrde da je cilj spriječiti strože zakona protiv pušenja u državama EU

(L-R) Daniel Rosario, European Commission’s spokesperson for Agriculture and Rural Development, Ignacio Garcia Bercero, European Union chief negociator for the Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), and Dan Mullaney, US TTIP chief negociator, deliver a press conference at the end of the 10th round of the TTIP negociations at the European Commission headquarters in Brussels on July 17, 2015. If concluded, the TTIP would be the world's biggest trade deal, linking about 60 percent of the globe's economic output in a colossal market of 850 million consumers, creating a free-trade corridor from Hawaii to Lithuania.   AFP PHOTO / THIERRY CHARLIER
FOTO: AFP/TTIP

Europska komisija optužena je za zataškavanje nakon što je odbila objaviti detalje razgovora između njezinih dužnosnika i duhanske industrije u pregovorima oko predloženog Transatlanskog trgovinskog i investicijskog partnerstva poznatijeg pod akronimom TTIP. Dokumenti koji su objavljeni na zahtjev aktivističke i istraživačke grupe Corporate Europe Observatory (CEO) otkrili su kako se izvršno tijelo EU sastalo i dopisivalo s lobistima iz British American Tobaccoa i Philip Morrisa, piše Independent.

No dokumenti su otkrili i nešto drugo. Gotovo sav sadržaj, uključujući i imena službenika i duhanskih lobista, pitanja o kojima se raspravljalo, pa čak i datumi kada su sastanci održani bili su prepravljani. Dokumenti se odnose na tekuće pregovore između EU i SAD-a vezane uz TTIP. Kritičari kažu da će ovaj sporazum, koji za cilj ima smanjiti regulatorne prepreke međunarodnoj trgovini, omogućiti duhanskim divovima poduzimanje pravnih akcija protiv Velike Britanije i drugih europskih vlada koje pokušavaju postrožiti zakone o pušenju.

Velike duhanske firme već su koristile slične zakone i tužile zemlje diljem svijeta – Philip Morris iskoristio je sličan trgovinski sporazum kako bi tužio Australiju zbog propisanog pakovanja cigareta. Ista kompanija tužila je i Urugvaj od kojeg traži 25 milijuna dolara zbog pokušaja da država poveća zdravstvena upozorenja na kutijama cigareta.

Dokumenti gotovo potpuno zatamnjeni

Dokumenti su prepravljeni do neprepoznatljivosti, gotovo sve stranice su potpuno crne. Objavila ih je Catherine Day, glavna tajnica Europske komisije u svom odgovoru na zahtjev istraživačke i aktivističke grupe CEO za slobodom informacija. Dokumenti uključuju pismo iz British American Tobbacoa na 14 stranica napisano 15. svibnja prošle godine iz londonskog ureda tvrtke koje navodi svoju “ozbiljnu zabrinutost dosljednosti…”, a potom slijedi dio koji je redigiran.

Preostalih 13 stranica potpuno je zatamnjeno s izuzetkom nekih površnih zaključaka. Prethodno pismo poslano od dužnosnika Europske komisije duhanskoj kompaniji je isto tako gotovo potpuno zatamnjeno. U jednom drugom dokumentu ne vidi se čak niti datum sastanka.

Krši li komisija konvenciju WHO?

Grupa CEO zalagala se za objavu punih dokumenata pozivajući se na zakone o slobodi informiranja EU i konvenciju Svjetske zdravstvene organizacije o kontroli duhana. Smjernice te konvencije obvezuju vlade da ograniče interakcije s duhanskom industrijom na minimum te osiguraju potpunu transparentnost tih interakcija koje se događaju.

Day je odbila zahtjev i omogućila samo djelomičan pristup navodeći kako dokumenti “sadrže elemente koji se odnose na pregovaračko stajalište Komisije vezano uz duhan u tekućim bilateralnim pregovorima za sporazum o slobodnoj trgovini sa SAD-om i Japanom”.

“Premda u potpunosti prepoznajem važnost transparentnosti u omogućavanju građanima da prate trgovinske pregovore, mišljenja sam da taj javni interesi ne nadmašuje javni interes u zaštiti međunarodnih odnosa Komisije i procesa donošenja odluka, niti komercijalni interes tvrtki o kojima se radi u ovom slučaju”, rekla je glavna tajnica Europske komisije Day.

Hoće li odvjetnici odlučivati o tužbama državama?

Direktor CEO grupe izjavio je kako je “duboko zabrinut zbog tajnosti Komisije u svojim odnosima s duhanskom industrijom loblista” i najavio kako priprema tužbu Europskom pučkom pravobranitelju.

Aktivisti strahuju da će TTIP i sustav međunarodno-državnog rješavanja sporova (ISDS) omogućiti multinacionalnim kompanijama, uključujući i duhanske tvrtke, da tuže europske vlade na sudovima koje vode odvjetnici.

Kandidat za čelnika britanske Laburističke stranke Andy Burnham rekao je za Independent kako on ne bi dao nikakvo jamstvo podrške TTIP-u ako bi bio izabran.

TTIP pregovori baš i nisu toliko otvoreni za javnost

U kratkom dokumentu “Top 10 mitova TTIP-a: odvajanje činjenica od fikcije” Europska komisija kaže: “TTIP razgovori su najotvoreniji ikad za trgovinski sporazum i naši pregovarači se široko savjetuju”. Tu su tvrdnju aktivisti ove kampanje odbacili kao smiješnu u svom osvrtu na ove dokumente.

Članovi Europskog parlamenta ne mogu pokrenuti ili zaustaviti trgovinske razgovore, ali Europski parlament ima ovlasti da odbije ili prihvati TTIP jednom kada se pregovori završe. Predviđa se da će se pregovarati i nakon 2016. godine.

Glasnogovornik British American Tobaccoa je rekao: “Pisma koja su podijeljena ne odnose se na bilo kakve mjere kontrole duhana niti pokušaje utjecaja na propise kontrole duhana, već sadrže osjetljive informacije relevantne za razne pregovore Komsije vezane uz ugovore slobodne trgovine.”