Etičko povjerenstvo odbacilo pritužbe HDZ-ovca Milijana Brkića, kažu da na SDP-ovim plakatima nije Karamarko

Za prigovor koji je uputila šefica ORaH-a kazali su da nisu ni nadležni

31.10.2015., Sibenik -
Sedam dana uoci parlamentarni izbora sve politicke opcije zapocele su rat jumbo plakatima. Tako je i cijeli Sibenik obljepljen plakatima razniih stranaka.
Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Etičko povjerenstvo razmotrilo je danas nekoliko prigovora vezanih za kršenje Izbornog etičkog kodeksa, među kojima su prigovor glavnog tajnika HDZ-a Milijana Brkića na plakat SDP-a, kao i predsjednice ORaH-a Mirele Holy na “nejednako i neravnomjerno postupanje medija s javnom koncesijom u izbornoj kampanji”.

Brkiću je Etičko povjerenstvo odgovorilo kako ne nalazi elemenata temeljem kojih bi utvrdilo da je na SDP-ovom plakatu označenim plavom bojom na kojem piše “ili rezovi” osoba okrenuta leđima bila predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko pa stoga smatraju da nema povrede Izbornog etičkog kodeksa.

Brkić smatra da je na plakatu Karamarko

Brkić je uputio prigovor zbog plakata SDP-a na kojem se kandidat koalicije Hrvatska raste Zoran Milanović prikazuje licem okrenutim naprijed na crvenom dijelu plakata na kojem piše “ili rast”, dok je na drugom dijelu plave boje prikazana osoba sa škarama, a u tekstu piše “ili rezovi”. U prigovoru je naveo da se osobu okrenutu leđima lako prepoznaje kao predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka što je, ocijenio je “neprimjereno, tendenciozno i lažno te protivno temeljnim vrijednostima Izbornog etičkog kodeksa”.

Predsjednici ORaH-a Mireli Holy Etičko povjerenstvo odgovorilo je da nije ovlašteno za zakonski nadzor izbornog postupka te da prigovor nije niti razmatralo budući da je za to zaduženo Državno izborno povjerenstvo.

Nejednaka zastupljenost u medijima

Holy je prigovor uputila zbog “nejednakog i neravnomjernog postupanja medija s javnom koncesijom u dosadašnjoj izbornoj kampanji”. Navela je da je ORaH dva puta manje spominjan od HDSSB-a, dva i pol puta manje od MOST-a te osam puta manje od HDZ-a i SDP-a, a u većini je slučajeva sporedni ili uzgred spomenuti subjekt.

U prigovoru je također navela i primjere što sve nije objavljeno u središnjim informativnim emisijama HTV-a.