EU plaća MUP-u da granične policajce šalje na dvomjesečnu edukaciju, ali oni eto misle da im to ne treba

Telegram je u posjedu službenog dokument u kojem piše da policajci uopće ne moraju na edukaciju

Je li razlog niza incidenata u postupanju hrvatske policije prema migrantima, zbog čega je Hrvatska u ružnom svjetlu osvanula na naslovnicama mnogih europskih novina, u tome što granični policajci nisu prošli potrebnu obuku kako obavljati taj posao?

Telegram je u posjedu službenog dokumenta, kojeg je početkom veljače ove godine potpisao tadašnji načelnik Policijske uprave Istarske, Alen Klabot, u kojem doslovce stoji kako je ”moguće samostalno obavljanje poslova radnog mjesta policijski službenik za graničnu kontrolu bez završenog tečaja” jer se, pojašnjava dalje Klabot ”policijski službenici raspoređuju na poslove temeljem rješenja, dok se na pohađanje tečaja granične policije upućuju prema planu organizacije tečaja s razine Policijske akademije i Uprave za granicu”.

Iz MUP-a nema nikakvog odgovora

Citirani dio stoji u dokumentu koji u vezi radnog spora s PU Istarskom vodi Krunoslav Fehir (javnosti poznat kao ključni svjedok u sudskom procesu protiv Branimira Glavaša), pa je jasno da se policajci na granicu mogu slati bez završenog Tečaja granične policije.

Telegram se prije prošlog tjedna obratio Ministarstvu unutarnjih poslova s upitom moraju li pripadnici MUP-a Hrvatske, policijski službenici, prije nego što budu raspoređeni na radno mjesto policijskog službenika za graničnu kontrolu obvezno proći tečaj granične policije, ili postoje izuzeci. Također, tražili smo informaciju, ako izuzeci postoje, kada su i čijom odlukom mogući. MUP dosad nije odgovorio na naš upit.

Je li ovo, zapravo, MUP-ova praksa?

Mjesec dana nakon što je potpisao dokument čiji smo dio citirali, sredinom ožujka ove godine Klabot je napredovao. Privremeno je imenovan zapovjednikom Zapovjedništva Specijalne jedinice policije Ministarstva unutarnjih poslova. Ima respektabilnu karijeru: diplomirani je kriminalist, u policiji je više do 30 godina, a prije dolaska na čelu PU Istarske radio je u Jedinici za posebne namjene, dragovoljac je Domovinskog rata. Bio je instruktor specijalističke obuke u Antiterorističkoj jedinici Lučko, potom viši instruktor specijalističke obuke za specijalne situacije u Sektoru specijalne policije MUP-a, a od 2004. do 2015. i zapovjednik ATJ Lučko.

Klabot je, s obzirom na dugi staž u policiji i visoke funkcije koje obavlja očito znao kakva je praksa u MUP-u i da za rad granične policije nije, baš kao što je što i napisao u službenom dopisu na memorandumu PU Istarske i s uredovnim brojem, potrebno završiti osmotjedni Tečaj za graničnu policiju, kojeg organizira Policijska akademija.

Tečaj važan i za postupanje s migrantima

Taj dvomjesečni tečaj većim dijelom financira Europska unija, a cilj mu je osposobiti policiju za rad u graničnim područjima. Tako je predviđeno upoznavanje policajaca s pravom Europske unije i Schengenskim pravom, međunarodnim propisima koji se odnose na poslove granice i ono što je za ovu priču posebno važno: upoznavanje s temeljnim pravima u radu granične policije kad su u pitanju ranjive skupine. Migranti to, s obzirom na to da je među njima velik broj djece, žena i osoba starije životne dobi, svakako jesu.

Kako se, prigodom jednog od tečajeva pohvalio MUP, najvažniji cilj takve, specijalizirane obuke granične policije jest ”zakonito, svrhovito i sigurno postupanje u praktičnima situacijama, suzbijanje kriminaliteta na državnoj granici, prepoznavanje autentičnih i falsificiranih/krivotvorenih dokumenata i primjena metoda kojima se to utvrđuje”.

Zašto se troši novac ako tečaj ipak nije potreban?

Na službenim stranicama MUP-a moguće je naći podatak da se takvi tečajevi provode kontinuirano. Tako je primjerice u studenom 2010. objavljena informacija da je tečaj za službenike granične policije završilo 150 policajaca iz 11 policijskih uprava. ”Tečaj granične policije provodi se u redovitim intervalima sukladno Pravilniku o školovanju, osposobljavanju i stručnom usavršavanju i specijalizaciji policijskih službenika, u cilju stručne izobrazbe policijskih službenika za graničnu policiju”, stoji na službenim stranicama MUP-a.

Ako je uistinu tako i ako najveći dio novca za održavanje tečajeva granične policije osigurava Europska unija, kako je onda moguće da u službenom papiru MUP-a, kojeg je potpisao sadašnji privremeni zapovjednik Zapovjedništva Specijalne jedinice policije Ministarstva unutarnjih poslova, dakle visokopozicionirana osoba u sustavu MUP-a, stoji da je ”moguće samostalno obavljanje poslova radnog mjesta policijski službenik za graničnu kontrolu bez završenog tečaja”.

Čemu onda tečajevi i trošenje ljudskih i financijskih resursa, ako takva, dvomjesečna obuka policajcima nije potrebna? To pitanje uputili smo i MUP-u, odgovor čekamo, a objavit ćemo ga ako stigne.