Europska komisija zbog sumnje u korupciju bivše vlasti stopirala poljoprivredne poticaje za Hrvatsku

Revizija Europske komisije pronašla je niz nepravilnosti u projektima

23. 03.2015., Ulica grada Vukovara 220, Zagreb - U sjedistu Hrvatskih voda odrzana je svecana akademija povodom obiljezavanja Svjetskog dana voda. Photo: Zarko Basic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Europska komisija stopirala je isplatu poljoprivrednih poticaja za Hrvatsku u iznosu od 1,23 milijarde kuna, javlja današnje tiskano izdanje Jutarnjeg lista.

U nalazu revizije koji potpisuje Christina Borchmann, direktorica Glavne uprave poljoprivrede i ruralnog razvoja Europske komisije, navodi se da je europska inspekcija našla niz nepravilnosti u hrvatskim projektima koji su dobili potpore tijekom mandata bivšeg ministra Tihomira Jakovine.

“Nadzor smo aktivirali jer smo imali ozbiljne sumnje u stvaranje umjetnih uvjeta, s obzirom da su poduzeća koja su dobila potpore osnovana tri mjeseca prije objave natječaja, imala su iste vlasnike i adrese, svi projekti su potpuno komplementarni, a tražene potpore odgovaraju maksimalnom iznosu”, kaže Borchmann.

Kazna od 130 milijuna kuna

Trenutni ministar Davor Romić za Jutarnji nije htio komentirati konkretne predmete, a bivši ministar nije odgovarao na upite.

Za Hrvatsku se zbog navodnih malverzacija spominje moguća kazna od 130 milijuna kuna, odnosno, pet posto od ukupnog iznosa poticaja, piše novinar Zlatko Šimić. Borchmann, piše Poslovni dnevnik, također ističe da je prvi natječaj u Hrvatskoj objavljen prije nego je Europska komisija odobrila ruralni program za Hrvatsku.

Ministra Jakovinu iz Komisije su, kaže Bochmann, kritizirali jer je tražio povećanje potpore s 500 milijuna na 1,23 milijarde kuna, što je 50 posto novca koji Hrvatska uopće može povući do 2020.

Ignorirane prijave i nepravilnosti

Također, Europa nam zamjera što nismo istražili moguće nepravilnosti, iako je prijava bilo. “Agencija za plaćanja u poljoprivredi istražila je sporne projekte tek nakon velikog pritiska javnosti i nije utvrdila nepravilnosti, niti je ijedan uputila drugim tijelima radi daljnjeg istraživanja”, kaže Borchmann.

Jutarnji piše da su vlasnici nekih od spornih firmi bliski bivšem ministru, a poljoprivredni konzultanti s kojima su razgovarali Poslovni i Jutarnji objašnjavaju što će sada biti: “Provedu li isplatu po spornom pravilniku, EK će odluke osporiti zbog umjetno stvorenih uvjeta. U tom slučaju potpore idu iz državnog proračuna. Drugo rješenje poništenje je natječaja uz žurnu izmjenu pravilnika i objavu novog natječaja uz limitirane potpore”, objašnjavaju.