Europska komisija ne podržava povlačenje Hrvatske iz arbitraže

'Arbitražni sporazum je jedini način da se takva zabrinutost riješi'

20.05.2015., Zagreb - Ministarstva vanjskih i europskih poslova, predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanovic sudjelovao je na komemoraciji povodom smrti baruna Janka Vranyczanyja Dobrinovica. Vesna Pusic. 
Photo: Goran Jakus/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Europska komisija, prema svemu sudeći, ne podržava povlačenje Hrvatske iz Arbitražnog sporazuma sa Slovenijom. Naime, kako javlja Večernjakov Tomislav Krasnec, danas su preko svoje glasnogovornice Mine Andreeve poručili da razumiju zabrinutost Hrvatske zbog skandala u arbitražnom postupku, ali da je upravo Arbitražni sporazum način da se takva zabrinutost riješi.

“Iako Europska komisija nije stranka u arbitražnom postupku, pozorno pratimo slučaj. Razumijemo zabrinutost hrvatskih vlasti zbog navodnog skandala s prisluškivanjem. Međutim, Europska komisija potpuno podržava rad arbitražne procedure i naglašava važnost Arbitražnog sporazuma za pravnu sigurnost obiju strana. U Arbitražnom sporazumu postoje mehanizmi kojima se može riješiti zabrinutost Hrvatske i istovremeno sačuvati puno funkcioniranje arbitražnog sustava. Komisija naglašava važnost dobrog funkcioniranja Stalnog arbitražnog suda za glatku i učinkovitu primjenu zakona UN u budućnosti”, rekla je glasnogovornica Komisije Mina Andreeva.

Podsjetimo, nakon što je prošlog tjedna izbila afera vezana uz Arbitražni sud koji odlučuje o graničnom sporu Hrvatske i Slovenije u Piranskom zaljevu, a u kojoj se ispostavilo da su se slovenski sudac u tom sudu Jernej Sekolec i Simona Drenik, diplomatkinja tamošnjeg ministarstva vanjskog poslova, dogovarali o lobiranju za Sloveniju kod drugih sudaca u ovom sporu, kao i da je navodno odluka suda već poznata te bi Sloveniji trebalo pripasti dvije trećine Piranskog zaljeva, reakcije obje strane bile su burne.

Slovenija je prvo pokušala umanjiti značaj curenja informacija i prebaciti težište na navodno špijuniranje koje je provodila hrvatska strana ne bi li došla do dokaza o takvom ponašanju Sekolca i Drenik, da bi potom oboje upletenih dali ostavke, a premijer Miro Cerar najavio da će njegova država izabrati drugog kandidata za slovenskog člana tog suda.

Hrvatska je pak odmah poslala pisma Arbitražnom sudu i Europskoj komisiji te ih upozorila na ovaj incident, koji, kako je rekla ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, ugrožava ne samo ovu arbitražu, nego i sve prošle i buduće, a jučer je premijer Zoran Milanović sazvao i sastanak svih stranaka. Donosimo pregled najvažnijih današnjih zbivanja vezanih uz ovu aferu.

1. Hrvatska je objavila da izlazi iz arbitražnog sporazuma

Premijer Milanović jučer je u Banskim dvorima održao sastanak sa šefovima parlamentarnih stranaka, na kojem su se, a što je vrlo rijetka pojava na hrvatskoj političkoj sceni, aspolutno svi sudionici složili da Hrvatska treba izaći iz arbitražnog sporazuma. “Nisam čuo glas nesuglasja, disonance, svi mislimo isto, o tome se slažu sve stranke. Hrvatska izlazi iz ugovora po relativno preciznim pravilima međunarodnog prava. Od Sabora želimo potporu, da proglasimo trenutnu suspenziju i povlačenje arbitra kojeg je imenovala Republika Hrvatska”, rekao je Milanović.

2. Je li moguć jednostrani izlazak iz arbitraže?

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec (na fotografiji gore uz Vesnu Pusić) rekao je da jednostrani izlazak iz arbitraže nije moguć. “Arbitražni sporazum dviju država ne dopušta mogućnost jednostranog otkazivanja ugovora, a ‘jamac’ za sporazum i njegovo izvršavanje je Europska komisija”, ustvrdio je Erjavec. Isto tvrdi i slovenski premijer Cerar.”Hrvatska strana ne može u skladu s međunarodnim pravilima izaći iz arbitraže o granici sa Slovenijom”, izjavio je danas Cerar.

Premijer Milanović je suprotnog mišljenja. Ističe da za to postoji procedura – kad Sabor odluči o izlasku iz arbitraže, Hrvatska treba pričekati očitovanje Slovenije, za što je rok tri mjeseca. Nakon toga slijedi 12 mjeseci u kojima se razmatra mogu li se dvije strane složiti je li došlo do kršenja ugovora, kako tvrdi Hrvatska. “Mi ćemo se te procedure držati, jer se držimo međunarodnog prava. Ali to ne znači da nećemo trenutno smatrati ugovor suspendiranim i da se nećemo u skladu s tim ponašati – hoćemo! U tome više ne možemo sudjelovati”, rekao je Milanović.

3. Što sada čini Slovenija?

Slovenske parlamentarne stranke na konzultacijama se dogovaraju o kandidatu za novog slovenskog nacionalnog suca u Arbitražni sud. Predsjednik parlamenta Milan Brglez izjavio je da očekuje kako će dogovor o tome biti postignut još prekjučer te da bi slovenska vlada konačnu odluku o imenu novog suca mogla donijeti već u utorak, a svakako prije nego što Hrvatski sabor, kako je najavljeno, donese svoje odluke o budućim hrvatskim potezima vezanim na arbitražu, na sjednici koja započinje u srijedu.

4. Kako je reagirao Arbitražni sud?

Jučer je Arbitražni sud pozvao Sloveniju da pošalje objašnjenje o ponašanju arbitra Jerneja Sekolca i predstavnice slovenske vlade pri tom sudu Simone Drenik, čiji su snimljeni razgovori pokrenuli aferu Pirangate, javlja RTV Slovenija. Isti izvor dodaje i da je, po neslužbenim informacijama, slovenska vlada odgovor na upite već poslala u Haag. Taj poziv, smatraju slovenski mediji, pokazuje da priča o neovlaštenim kontaktima između arbitra i slovenske države za sam Arbitražni sud još nije u potpunosti završena.

5. Što je pisalo u Cerarovu pismu Milanoviću?

Slovenski premijer Miro Cerar pisao je jučer popodne hrvatskom kolegi Zoranu Milanoviću i pozvao ga na tolerantno rješavanje zapleta s arbitražnim sporazumom, objavljeno je iz Cerarova ureda. Na slanje pisma navodno se odlučio jer zadnjih dana s njime nije mogao doći u kontakt na drugi način. U pismu je prenio stajalište svoje vlade da Hrvatska ne može izaći iz arbitražnog sporazuma te da će Arbitražni sud nastaviti svoj rad do donošenja konačne presude.

6. Hoće li slovenski ministar Erjavec podnijeti ostavku?

Ministar vanjskih poslova Slovenije Karl Erjavec nakon razgovora s premijerom Mirom Cerarom odlučio je da neće odstupiti s mjesta ministra, javlja RTV Slovenija. Erjavec je isključio mogućnost svoje ostavke, jer u skandalu odgovornijom smatra slovensku obavještajnu službu SOVA. Cerar je pak ocijenio, kako je sam rekao, kako nema razloga da Erjavec podnese ostavku, unatoč skandalu s Arbitražnim sudom. Erjavec je novinarima priznao da Cerar nije bio zadovoljan što se on po izbijanju afere nije odmah vratio s godišnjeg odmora.

7. Kakve su bile reakcije hrvatskih političkih aktera na skandal?

“Na ugrozu nacionalne sigurnosti i nacionalnih i državnih interesa svi reagiramo isto”, rekao je predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko nakon sastanka s premijerom Milanovićem i šefovima ostalih parlamentarnih stranaka. “Naša briga je da izađemo iz arbitražnog ugovora i spriječimo tu malverzaciju, tu prevaru”, istaknuo je vođa oporbe. Reakcije i izjave ostalih političkih aktera možete pročitati OVDJE.