Europska komisija danas je dosta oštro zaprijetila Poljskoj, a ovo je par stvari koje trebate znati o tome

Od Poljske se očekuje da provodi odluke svog ustavnog suda

Frans Timmermans, First Vice-President of the European Union, speaks to the United Nations Sustainable Development Summit at the United Nations General Assembly in New York on September 27, 2015. AFP PHOTO / TIMOTHY A. CLARY / AFP PHOTO / TIMOTHY A. CLARY
FOTO: AFP

Europska komisija pojačala je upravo pritisak na Poljsku, piše Süddeutsche Zeitung. EK problematičnom smatra poljsku reformu pravosuđa te od te zemlje članice Europske unije traži da u naredna tri mjeseca znatno ublaži planirane reforme.

Novi je to korak EU u postupku zaštite vladavine zakona. “Unatoč dijalogu s poljskim vlastima koji se vodio od početka godine, Komisija smatra da glavna pitanja koja ugrožavaju vladavinu zakona u Poljskoj nisu riješena”, izjavio je Frans Timmermans, zamjenik čelnika Europske komisije, na tiskovnoj konferenciji.

Poljski inoministar EK podsjeća na Brexit

Poljski inoministar Mariusz Błaszczak reagirao je na tu odluku konsternirano. “Iznenadila me odluka Europske komisije”, rekao je konzervativni političar. “EK bi trebala podržavati zemlje članice, a ne protiv njih poduzimati pravne korake. Očito ništa nije naučila iz Brexita”, dodao je.

U Poljskoj se na vlast prošle godine uspela nacionalno-konzervativna stranka Pis (Pravo i pravda). Odmah po stupanju na vlast nova je krajnje desna vlada započela s reformom čiji je cilj ograničavanje prava ustavnog suda.

Ustavni sud mogao bi, prema novom zakonu, odluke donositi samo s dvotrećinskom većinom, što je u praksi gotovo nemoguće. Osim toga, nekoliko je ustavnih sudaca protuzakoniko maknuto sa svojih funkcija zbog toga što ih je na te funkcije imenovala bivša vlada.

Poljska je prva članica EU koja se našla u ovom postupku

Europska unija pokrenula je početkom godine kao odgovor na te promjene postupak provjere vladavine zakona. Bio je to prvi put da je službeni Bruxelles taj postupak pokrenuo protiv neke od članica Unije, a instrument koji je uopće omogućio taj postupak ozakonjen je 2014. godine.

Poljska je taj korak htjela izbjeći novim prijedlogom kontroverzne reforme pravosuđa. Povukla je, primjerice, dvije trećine zakona iz tog Uniji mrskog zakonskog paketa, no nije uzela u obzir prijedloge opozicije pa stoga ni taj prijedlog nije zadovoljio Bruxelles. Osim toga, reformi za realizaciju nedostaje još i potpis poljskog predsjednika Andrzeja Dude pa je Unija stoga još uvijek čak niti ne smatra pravno valjanom.

EU traži da se provode odluke ustavnog suda

EK danas je vijećala o tome je li novi zakonski okvir za poljski ustavni sud sukladan s europskim standardima. Kako je sud bio negativan se postupak za zaštitu vladavine zakona diže na novu, oštriju razinu. Poljska je dobila vremenski rok u trajanju od tri mjeseca u kojem mora popraviti sporni prijedlog.

Ono što EK konkretno traži od Poljske jest da ona provodi odluke svog vlastitog ustavnog suda, a to uključuje i one odluke koje je taj sud dosad donio, ali ih poljska vlada nije htjela provesti. U prijevodu bi to, između ostaloga, značilo da se ona tri ustavna suca s početka priče koje je na njihove pozicije postavila bivša vlada moraju vratiti u tu instituciju.

Poljska bi mogla izgubiti pravo glasa

Ogluši li pak se Poljska i na taj zahtjev Europske komisije, onda bi EK mogla predložiti da se pokrene članak 7 iz Europskog ugovora koji predviđa da se prilikom teške i dugotrajne povrede tog ugovora protiv zemlje članice koja ga krši može poduzeti najstroža propisana mjera: ukidanje prava glasa zemlji članici koja ne poštuje Ugovor.

No da bi se to dogodilo, prijedlog o ukidanju prava glasa trebale bi blagosloviti sve zemlje Europske unije. To bi moglo biti nemoguće s obzirom na to da se Mađarska po tom pitanju već očitovala poručivši kako joj ne pada na pamet poduzimati išta protiv Poljske.