Europska komisija konačno je donijela plan za izbjegličku krizu, a mi donosimo 7 najbitnijih stvari o tome

Ovo je prvi put, od početka izbjegličke krize, da EU ima bilo kakav konkretan prijedlog

Normandy Format Summit - Hollande-Merkel Press Conference - ParisGerman Chancellor Angela Merkel during a joint press conference with French President Francois Hollande following a Normandy Format Meeting to assess the progress made in the Minsk peace agreement, at the Elysee Palace in Paris, France on October 2, 2015. The Normandy Quartet Format on the situation in the East of Ukraine includes France, Germany, Russia and Ukraine. It was held for the first time on June 6, 2014, in Chateau de Benouville castle, Normandy, in celebration of the 70th anniversary of Operation Overlord. Photo by Christian Liewig/ABACAPRESS.COMLiewig Christian/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Europska komisija je izradila plan s Turskom kako bi napokon preuzela kontrolu nad priljevom izbjeglica s Bliskog istoka, objavio je Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAZ). Ovo je prvi put, od početka izbjegličke krize, da Europska unija ima bilo kakav konkretan prijedlog osim onog Viktora Orbana o zatvaranju granica svim dopustivim sredstvima.

Ovo su najbitnije stvari o tom prijedlogu.

1. Objava uskoro

Iako je FAZ objavio neke detalje tog dogovora, službeni njemački odgovor je da nemaju komentara, ali da su Angela Merkel, Jean-Claude Juncker i austrijski kancelar Werner Feymann telefonski razgovarali tijekom proteklog tjedna. To barem djelomično potvrđuje navode njemačkih novina da je do dogovora došlo tijekom proteklog tjedna.

2. Bolja integracija

Izbjeglice u Turskoj imaju velikih problema sa zapošljavanjem. Europa traži od Turske liberalizaciju zapošljavanja izbjeglica, a zauzvrat nudi oko 250 milijuna eura humanitarne pomoći kroz agencije UN-a.

3. Šest kampova za dva milijuna ljudi

Prema usuglašenom sporazumu, na kojeg se poziva FAZ, bit će izgrađeno šest izbjegličkih kampova u Turskoj koji će primiti do dva milijuna ljudi. Europska unija će barem jednim dijelom financirati izgradnju kampova i zbrinjavanje izbjeglica. Turska već vodi brigu o gotovo dva milijuna izbjeglica, a u FAZ-ovu izvještaju ne piše je li riječ o izgradnji novih kampova ili kvalitetnijem zbrinjavanju postojećih izbjeglica u Turskoj.

Izgradnja kampova ima za cilj omogućiti sigurnost izbjeglicama, bez korištenje iznimno riskantnih morskih puteva.

4. Pola milijuna ljudi u Europi

Izgradnjom izbjegličkih kampova omogućit će se i kontrola ulaska u Europsku uniju. Komisija planira omogućiti prihvat do 500.000 izbjeglica u Europskoj uniji. Takav plan je iznimno bitan, zato što Frontex procjenjuje da je oko 630.000 osoba ušlo u Europsku uniju na ilegalan način od početka izbjegličke krize.

5. Detalji kasnije

Naizgled dogovoren plan, još uvijek nije detaljiziran, a niti prihvaćen u državama EU ili u Turskoj. FAZ napominje da će ovaj dogovor poslužiti kao temelj konkretnih pregovoras turskim predsjednikom Redžepom Tajipom Erdoganom u ponedjeljak i između predstavnika zemalja članica na summitu EU sredinom ovog mjeseca. Implementacija će uslijediti po principu što prije to bolje. Posebice zbog kaotičnog ulaska izbjeglica u Europsku uniju balkanskom rutom.

6. Bolja kontrola turske granice

Turska graniči s dvije zemlje Europske unije, Bugarskom i Grčkom, ali relativno loše kontrolira tu granicu. Naime, prema podacima na koje se poziva FAZ, od 350.000 izbjeglica što su prešle Egejsko more, samo 50.000 završilo je u rukama turske obalne straže.

Grčka i Turska imaju dugu i tešku povijest sukoba i razmirica. Egejski otoci su posebno kontroverzni zato što obje države zahtjevaju posjed barem dijela otoka i međunarodnih voda. Došlo je do toga da je Turska zaprijetila ratom, odluči li se Grčka na širenje morskog pojasa.

Ovim sporazumom, Grčka i Turska trebali bi zajedničkim snagama kontrolirati granicu u Egejskom moru, a europska granična patrola Frontex bi služila kao koordinator i medijator između dviju zemalja. Europska unija ponudila je Turskoj ukidanje viza u zamjenu za bolju kontrolu granice prema EU, ali i prema drugim zemljama. Međutim, u dvije godine postojanja tog plana, ukidanje viza i kontrola granica nisu se pomaknule s mrtve točke.

Ovim dogovorom bi se ubrzalo ukidanje viza.

7. Ništa od ulaska u EU

Erdoganu predstoje ponovljeni parlamentarni izbori tijekom studenog, a mogao bi se okoristiti najava ovog sporazuma kao političkim oružjem. Naime, Turska i Hrvatska započele su pristupne pregovore s EU istoga dana. Erdogan bi mogao predstaviti turskim biračima ovaj dogovor kao konkretan napredak pristupanju EU. Međutim, Manfred Weber iz Europske pučke stranke rekao je: “Puno članstvo u EU je samo iluzija”.