Europska komisija prijavila nas je EU sudu pravde; 12 godina nismo u stanju potpisati neki zračni protokol

Ako ne reagiramo ni nakon presude prijeti nam milijunska kazna

European Commission President Jean-Claude Juncker is pictured during a visit at the Dutch First Chamber in The Hague, The Netherlands, on January 7, 2016. 
The European Commission visits the Netherlands who takes over the rotating presidency of the Council of the European Union for six months. / AFP PHOTO / ANP / Bart Maar / Netherlands OUT
FOTO: AFP

Europska komisija prijavila je Hrvatsku Europskom sudu pravde jer nije implementirala regulativu nužnu za stvaranje ‘Jedinstvenog europskog neba’ (Single european sky), potvrđeno je danas iz Europske komisije.

Riječ je o više od 12 godina staroj inicijativi kojom se želi osigurati upravljanje zračnim prometom bez obzira na nacionalne granice, te stvoriti jedinstveni europski zračni prostor.

Ciljevi toga su povećanje sigurnosti i kapaciteta zračnog prostora, smanjenje troškova upravljanja zračnim prometom za 50 posto, te smanjenje utjecaja na okoliš za 10 posto. Iako je sve to Europskoj komisiji, odnosno u ovom slučaju njezinoj agenciji za sigurnost zračnog prostora Eurocontrolu, iznimno bitno, Hrvatska svu potrebnu europsku regulativu nije provela.

Nije se znalo koje je tijelo nadležno

Izvori Telegrama iz zrakoplovnih krugova, objašnjavaju kako je evidentno riječ o propustu, budući da ‘Jedinstveno europsko nebo’ ni na koji način ne zadire u suverenitet Hrvatske u njezinom zračnom prostoru, već predstavlja dio regulative što smo je kao zemlja članica EU dužni preuzeti.

Dio problema koji su doveli do ove situacije, vide u izdvajanju Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo, kao nacionalnog regulatora, iz Ministarstva prometa, pomorstva i infrastrukture, nakon čega se više nije precizno znalo koje je tijelo nadležno za implementaciju procedure, odnosno prihvaćanje protokola što ga je u konačnici morao potvrditi i Sabor.

Jedinstveno europsko nebo prioritet EU

“Mnoge aktivnosti što ih Eurocontrol provodi iznimno su važne Europskoj uniji, posebno u segmentu implementacije tzv. Jedinstvenog europskog neba. Upravo je ono jedan od prioriteta europske zrakoplovne strategije, objašnjavaju iz Europske komisije.

Baš zato je Europsko vijeće još 2004. godine donijelo protokol za zemlje članice kako bi bile i punopravne članice Eurocontrola, te pridonijele realizaciji Jedinstvenog europskog neba.

No, sve dok protokol u ‘Jedinstvenom europskom nebu’ nije ratificiran od strane zemlje članice, punopravno članstvo ne može se ni finalizirati.

Prije dvije godine smo dobili prvo upozorenje

“Europska komisija smatra kako Hrvatska ovim potezom, nije ispunila sve svoje obveze što joj ih nameće Članak 4. Ugovora o Europskoj uniji. Ovaj članak odnosi se na principe ozbiljne i otvorene suradnje, te ističe obveze zemalja članica koje moraju ispunjavati ciljeve Unije i suzdržati se od svih mjera koje bi mogle to ugroziti”, objašnjava Europska komisija koja je od ožujka 2014. godine, kada je Hrvatska dobila prvo upozorenje o ovom problemu, s nadležnim hrvatskim tijelima imala intenzivnu komunikaciju i razmijenila brojne dokumente.

“No potrebni koraci da bi se finalizirala ratifikacija protokola, nisu poduzeti”, naglašavaju iz Europske komisije koja je Hrvatsku sada odlučila prijaviti Europskom sudu.

Sud dodjeljuje milijunske kazne

Prema proceduri, Europski sud donosi presudu kojom državi članici nalaže implementaciju europske regulative, a ukoliko država prema toj presudi ne postupi Europska komisija može tražiti da se državu novčano kazni.

Komisija je u prosincu 2015. donijela Strategiju zrakoplovstva za Europu. Njezin je cilj jačanje konkurentnosti i održivosti cjelokupne vrijednosne mreže EU-ova zračnog prometa.

Prije dvije godine Europski sud pravde kaznio je Grčku sa 250 milijuna eura zbog nepoštivanja europskih pravila o maslinarstvu. Italija je pak zbog nepropisnog odlaganja otpada kažnjena sa 40 milijuna eura.