U Hrvatsku od početka izbjegličke krize ušlo nešto manje od 150 tisuća izbjeglica (a val i dalje ne jenjava)

Europska komisija razmišlja o uvođenju poreza solidarnosti

FOTO: AFP

Njemačka vlada i Europska komisija razgovaraju o uvođenju poreza europske solidarnosti koji bi pomogao pokriti troškove rekordnog priljeva tražitelja azila, izvijestile su u subotu njemačke novine. Taj novac mogao bi se prikupiti kroz rast poreza na naftu ili povećanjem PDV-a, piše Sueddeutsche Zeitung ne navodeći svoj izvor.

Njemačke novine navode kako bi se dodatna sredstva iz poreza solidarnosti trebala iskoristiti za pomoć zemljama članicama EU kao što su Španjolska, Italija, Grčka i Bugarska, da osiguraju svoje granice, kao i za poboljšanje životnih uvjeta u domovinama tražitelja azila kako bi se ohrabrilo njihove građane da ostanu tamo. Ne navodi se koliko bi bilo to porezno opterećenje.

U Srbiji danas očekuju novih sedam tisuća izbjeglica

Broj izbjeglica, koji u Hrvatsku ulaze s istoka, i dalje je iznimno visok. Prema MUP-ovom izvješću, u RH je od ponoći do 12 sati u subotu ušlo 4894 migranata, a od početka izbjegličke krize njih ukupno 149.818.

U Privremenom prihvatnom centru u Opatovcu nalazi se 4042 osobe, navode iz MUP-a te ističu da i dalje očekuju priljev migranata s područja Srbije.

“Očekujemo da će tijekom dana stići između šest i sedam tisuća ljudi”, izjavio je pak srpski ministar rada, zapošljavanja i socijalne skrbi Aleksandar Vulin. Očekuje se bi većina tih ljudi mogla produžiti do hrvatske granice.

Na jugu Srbije u prihvatnom centru Preševo trenutno boravi 500 izbjeglica, dok njih još oko tisuću čeka registraciju. Europska komisija je krajem rujna usvojila paket pomoći i Srbiji dodijelila novčanu pomoć od 17 milijuna eura, koju je Vulin nazvao znatnom, ali nedostatnom.