Europski sud: Istospolni partneri i njihova djeca moraju biti priznati kao obitelj u cijeloj EU

'Ovo je pravi dokaz da je EU zajednica jednakosti', zaključio je odvjetnik para koji je podnio tužbu

Elodie (G) et Karine, un couple d'homosexuelles, arrivent au palais de Justice de Nantes, le 20 mars 2006, pour prendre conaissance du délibéré du tribunal des affaires de sécurité sociale (Tass). Les deux homosexuelles, mères d'un petit garçon de 21 mois et d'une petite fille de 15 jours, qui réclamaient le droit au congé paternité ont été déboutées. Elodie et Karine, âgées de 29 et 31 ans, ont accueilli sans suprise ce jugement auquel elles s'attendaient. Elles ont un mois pour décider de faire ou non appel de la décision. AFP PHOTO FRANK PERRY (Photo by FRANK PERRY / AFP)
FOTO: AFP

Europski sud pravde donio je povijesnu presudu po kojoj istospolni roditelji i njihova djeca moraju biti priznati kao obitelj u svim državama članica. Sud je poručio da, ako jedna zemlja priznaje roditeljski odnos s djetetom, onda svaka država članica treba napraviti isto, kako bi djetetu osigurala slobodu kretanja, javlja Euronews.

Slučaj je pred sudom završio nakon što su bugarske vlasti odbile izdati rodni list novorođenoj kćeri istospolnog para s obrazloženjem da dijete ne može imati dvije majke. Bugarka Kalina Ivanova i Britanka s Gibraltara Jane Jones obje su registrirane kao majke djevojčice Sare koja je rođena u Španjolskoj 2019. godine.

Ali kako nijedna od njih nije bila španjolskog porijekla, Sara nije mogla dobiti španjolsko državljanstvo, a prema britanskom zakonodavstvu, Jones nije mogla prenijeti svoje državljanstvo na kćer jer je rođena na Gibraltaru. Sve je rezultiralo time da je Sara mogla postati apatridom, osobom bez državljanstva. Tada se ne bi mogla maknuti iz Španjolske, a ne bi imala ni osobne dokumente pa bi joj bilo ugroženo pravo na obrazovanje i zdravstvenu skrb.

‘Ovo je pravi dokaz da je EU zajednica jednakosti’

Sud je osim ovoga presudio da djetetu treba dati bugarsku putovnicu, javlja Euronews. Odvjetnik koji je vodio ovaj proces za nevladinu udrugu ILGA-Europe, Arpi Avetisyan rekao je da je ova presuda donijela dugoočekivano pojašnjenje koje kaže da pravo roditeljstva uspostavljeno u jednoj zemlji članici Europske unije ne može biti odbačeno od stane druge države članice i to s izgovorom ‘zaštite nacionalnog identiteta’.

“Ovo je pravi dokaz da je EU zajednica jednakosti. Radujemo se tome da će dugine obitelji uživati u svojem pravu slobode kretanja i drugim osnovnim pravima,i to u jednakosti s drugima. Važno je da se ova presuda odmah implementira ne samo zbog bebe Sare i njezine obitelji, nego i zbog drugih obitelji koje se suočavaju sa sličnim poteškoćama diljem Europske unije”, zaključio je.