Facebook je preveslao njihov vlastiti algoritam, u Bangkoku su zbog lažne vijesti aktivirali Safety Check

Korisnike su upozorili na eksploziju, a zapravo je netko samo bacao petarde

01 Oct 2008, Bangkok, Thailand --- Central Bangkok, Bangkok, Thailand --- Image by © Peter Adams/JAI/Corbis
FOTO: © Peter Adams/JAI/Corbis

Facebook je svoje korisnike upozorio na lažnu eksploziju u Bangkoku, i tako ih krivo informirao da je cijeli grad u opasnosti. Svim korisnicima u glavnom gradu Tajlanda aktivirana je Safety Check opcija. Svi koji su se nalazili na području grada dobili su poruku koja ih obavještava o navodnoj eksploziji i daje im mogućnost da jave svojim prijateljima da su na sigurnom, piše Independent.

No, nikakva se eksplozija nije dogodila. Pretpostavlja se da je lažna uzbuna rezultat promjena u Safety Check opciji, koja je aktivirana nakon manjeg incidenta u kojem je jedan gospodin s petardama prosvjedovao ispred zgrade vlade. O prosvjedu su izvijestili samo lokalni mediji.

Opcija se aktivira automatizmom

Poruka koju Facebook šalje korisnicima ne nudi nikakav kontekst, samo spominje ‘eksploziju’ i korisnike pita jesu li na sigurnom. Lažni Safety Check izazvao je buru komentara među korisnicima ove društvene mreže na Tajlandu.

Ranije ove godine Facebook je objavio da će se Safety Check opcija uključivati sama, na temelju objava korisnika, umjesto da je, kao do sada, aktivira osoblje Facebooka. Ta je promjena odgovor na kritike da Facebook ignorira krizne situacije izvan zapada i da je izostanak Safety Check opcije na mjestima poput Bliskog istoka zapravo primjer rasizma.

Facebook se već ispričavao

Lažni Safety Check na području Bangkoka aktivirali su komentari u vezi spomenutog prosvjeda. Iz Facebooka kažu da je alat aktiviran stotinama puta, uglavnom u legitimnim situacijama poput pucnjave u klubu Pulse u Orlandu i prosvjeda protiv policijske brutalnosti u Sjevernoj Karolini.

No, Facebook se već morao ispričavati zbog bespotrebnog plašenja ljudi Safety Checkom. U ožujku su, primjerice, korisnicima iz različitih dijelova svijeta poslali poruke u kojim ih pitaju jesu li žrtve neidentificirane eksplozije.