Famozne krizne SMS-ove država će slati sa zakašnjenjem od 45 minuta. Rakar: 'Dakle, to je sustav za kasno upozoravanje'

Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) u ponoć kreće u puni pogon

FOTO: Screenshot N1

Nakon otklonjenih nedostataka, Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) od ponoći će biti u punom pogonu. Više ne bi trebalo biti nedoumica oko toga tko šalje pojedina upozorenja – DHMZ je zadužen za elementarne nepogode, glavni vatrogasni zapovjednik za požare, a glavni rukovoditelj obrane od poplava, logično, za poplave. U slučajevima terorističkih djelovanja, poruke će slati glavni ravnatelj policije.

Sada već famozni SRUUK jutros je za N1 komentirao informatički stručnjak Marko Rakar. “SRUUK je sustav ranog upozoravanja, ali s obzirom da mu treba i sat vremena da pošalje upozorenje onda je to sustav kasnog upozoravanja”, rekao je.

Naime, sudski vještak za telekomunikacije Đuro Lubura rekao je da je u slučaju slanja SMS poruka na području milijunskog Zagreba predviđeno oko 45 minuta kako bi svi korisnici dobili poruku.

Kako sve upozoriti na vrijeme

“Ovaj sustav se ne bi smio svesti na to da ljudima dojavljuje vremensku prognozu. U pravu su iz Civilne zaštite kada kažu da to treba biti procjena da je riječ o iznimno opasnom vremenu, a to nije crveno upozorenje DHMZ-a. Zanimaju nas događaji koji su izvan nečega što se događa svakoga dana. Postavlja se pitanje možemo li predvidjeti uopće takve događaje, a drugo je pitanje možemo li onda upozoriti sve na vrijeme”, smatra Rakar.

Podsjetimo, mnogi su ostali začuđeni što Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama građanima nije poslao upozorenje na snažno olujno nevrijeme koje je 19. srpnja poharalo kontinentalnu Hrvatsku.

Dva načina slanja poruka

Inače, SRUUK je spreman još od 1. rujna prošle godine, ali je uslijedilo usklađivanje sustava s mobilnim operaterima i njihovom opremom, rekao je jučer načelnik Samostalnog sektora za informacijske i komunikacijske sustave u MUP-u Marjan Vukušić.

Objasnio je da SRUUK sustav podržava dva načina slanja poruka – putem ‘cell broadcasta’ koji je predviđen kao primarni način slanja budući da podržava trenutnu dostavu poruka svim korisnicima koji su takve poruke u mogućnosti primiti te klasičnim SMS porukama koje mogu primiti svi.