Francuska gori, čini se da se sprema najgora noć. Kako to da tamošnja prometna policija uopće smije pucati na vozače?

Francusku treći dan tresu neredi zbog policijskog ubojstva 17-godišnjaka

CRS riot police face protesters, with the "Grande Arche de la Defense" seen in the background, at the end of a commemoration march for a teenage driver shot dead by a policeman, in the Parisian suburb of Nanterre, on June 29, 2023. Violent protests broke out in France in the early hours of June 29, 2023, as anger grows over the police killing of a teenager, with security forces arresting 150 people in the chaos that saw balaclava-clad protesters burning cars and setting off fireworks. Nahel M., 17, was shot in the chest at point-blank range in Nanterre in the morning of June 27, 2023, in an incident that has reignited debate in France about police tactics long criticised by rights groups over the treatment of people in low-income suburbs, particularly ethnic minorities. (Photo by Zakaria ABDELKAFI / AFP)
FOTO: AFP

Ne nazire se kraj neredima u Francuskoj koji su izbili nakon što je policajac ubio 17-godišnjaka koji je odbio zaustaviti vozilo tijekom prometne kontrole. Državne vlasti uvode sve više radikalnih restrikcija pa će na području cijele države večeras od 21 sat biti obustavljen sav autobusni i tramvajski javni prijevoz, a iz vlade su najavili da će širenje nereda pokušati spriječiti oklopnim vozilima. Istovremeno, predsjednik Emmanuel Macron pozvao je roditelje da ne puštaju svoju djecu na prosvjede tvrdeći da su mnogi mladi Francuzi “zatrovani” društvenim mrežama i videoigricama.

Ubojstvo koje je pokrenulo kaos treće je povezano sa zaustavljanjem u prometu ove godine, dok je prošle godine zabilježeno čak 13 takvih slučajeva. Većina žrtava bile su crnci ili arapskog podrijetla, izvještava agencija Reuters.

Ono što je široj javnosti manje poznato je da, prema francuskom zakonu, tamošnji policajci imaju pravo pucati tijekom prometnih kontrola. To je nakon zakonskih izmjena iz 2017. dopušteno u pet različitih situacija. Primjerice, policajcima je dozvoljeno pucati kada vozač ignorira naredbu za zaustavljanje i smatra se da “predstavlja rizik za život ili fizičku sigurnost službenika ili drugih ljudi”, piše BBC. Podsjetimo, policajac koji je upucao 17-godišnjeg Nahela M., koji je podrijetlom bio iz Alžira, optužen je za ubojstvo iz nehaja.

Kako je došlo do izmjene zakona?

Inače, sukobi stanovnika siromašnijih predgrađa i policije u Francuskoj nisu rijetkost. Godine 2016., u stambenom naselju nedaleko Pariza, jedan je policajac pretrpio teške opekline i stavljen je u induciranu komu, nakon što je skupina mladića zapalila njegov službeni automobil molotovljevim koktelima.

Policijski sindikati tada su prosvjedovali i zahtijevali snažan odgovor vlade. Godinu nakon tog incidenta izmijenjen je zakon o policijskoj upotrebi vatrenog oružja. Odluku je donio tadašnji ministar unutarnjih poslova Bernard Cazeneuve.

Kako je ubijen 17-godišnji Nahel

Tinejdžer, koji je podrijetlom bio iz Alžira, u utorak ujutro oglušio se na policijsku naredbu da zaustavi vozilo u pariškom predgrađu Nanterreu. Zatim su dva policajca sustigla njegov automobil, a kada je 17-godišnjak pokušao pobjeći, jedan je policajac zapucao iz neposredne blizine kroz vozačev prozor. Nahel M. je umro od jednog hica u lijevu ruku i prsa, rekao je javni tužitelj Pascal Prache.

Policajci su kasnije rekli da je 17-godišnji vozač prekršio razne prometne propise i ugrožavao pješake. Odvjetnik uhićenog policajca jučer je rekao da njegov klijent “nije djelovao izvan pravnog okvira” te da je sve bilo u skladu sa zakonom.

Zakon kao dozvola za ubijanje

Prošlogodišnje istraživanje pokazalo je da su se smrtonosni slučajevi policijskih pucnjava na vozače upeterostručili otkako je zakon stupio na snagu. Od 39 osoba ubijenih od strane policije, njih 13 bili su vozači koji su odbili poslušati policijske naredbe.

Među stradalima je i Rayana, mlada žena koju je policija ustrijelila dok je bila suputnica u automobilu čiji je vozač ignorirao naredbu da stane. Kritičari zakonskih izmjena iz 2017. smatraju da je zakon previše nejasan budući da je na policiji da na licu mjesta odredi kada vozačevo ponašanje predstavlja rizik, a kada ne.

Na reviziju zakona pozivaju i neki političari, poput krajnje lijevog Jean-Luc Mélenchona koji tvrdi da je takav zakon zapravo “dozvola za ubijanje”.

Kako će mu se suditi?

Bivši ministar unutarnjih poslova za Le Monde je rekao da zakon ne treba kriviti za nedostatak profesionalizma ili obuke policije. Je li policajac u ovom slučaju pištolj koristio legalno – utvrdit će istraga. “Ključna stvar je načelo proporcionalnosti s prirodom prijetnje”, kazao je zamjenik glavnog tajnika policijskog sindikata, Thierry Clair.

“Na primjer, jedan od slučajeva odnosi se na zaustavljanje vozila čiji putnici odbijaju surađivati i predstavljaju rizik za nekoga drugog ako pokušaju pobjeći. Incident o kojem govorimo – u kojem je korišteno oružje – mogao bi pasti u tu kategoriju”, dodao je.

Ranije je šef jednog od glavnih francuskih policijskih sindikata odbacio optužbe da su pripadnici policije rasisti.