Francuski sud upravo je šeficu MMF-a Lagarde proglasio krivom za aferu Tapie, ali neće ju kazniti

Njezini su odvjetnici rekli da će razmotriti mogućnost žalbe na odluku

Greek Finance Minister Euclid Tsakalotos (R) speaks with Managing Director of the International Monetary Fund (IMF) Christine Lagarde during a meeting of the Eurogroup finance ministers in Brussel on July 12, 2015. The EU cancelled a full 28-nation summit today to decide Greece's fate in the single European currency, although a meeting of leaders from the 19 countries in the eurozone will go ahead as planned.  AFP PHOTO / JOHN MACDOUGALL
FOTO: AFP

Direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Christine Lagarde upravo je proglašena krivom u kaznenom postupku pokrenutom zbog nemara u takozvanom slučaju ‘Tapie’. Presuda bi je mogla stajati pozicije u MMF-u, piše New York TImes.

Iako je zakonski propisana kazna za ovakve slučajeve globa u visini do 15 tisuća eura i do godine dana zatvora, sud je odlučio da neće dodatno kazniti Lagarde. Na odluke francuskog specijalnog tribunala za procesiranje državnih dužnosnika nije predviđen žalbeni postupak, ali unatoč tome, njezini su odvjetnici Reutersu izjavili da će se pokušati žaliti na ovakvu odluku suda.

Drugi petogodišnji mandat u MMF-u Christine Lagarde počeo je u veljači ove godine, no njezin rad u fondu poprilično je zasjenjen skandalom povezanim s aferom Tapie. Protiv Lagarde je podignuta optužnica zbog njezine uloge u donošenju odluke o isplati odštete tajkunu Bernardu Tapieu. Ovaj francuski biznismen i političar bio je većinski dioničar u Adidasu, a svoj vlasnički udio prodao je 1993. godine, kada je ušao u kabinet vlade Francoisa Mitterranda.

Destabilizacija uloge MMF-a

Tapie je banku Credit Lyonnais, koja je tada bila u državnom vlasništvu, optužio da ga je štetila prilikom prodaje vlasničkog udjela namjernim umanjivanjem vrijednosti kompanije. A tadašnjoj ministici financija na teret se stavlja da nije učinila dovoljno da spriječi arbitražu koja je odlučivala o sporu, te da se nije žalila na odluku na temelju koje je Taipeu imao pravo na odštetu u iznosu od 403 milijuna eura.

Ovo je drugi ozbiljan skandal u vrhu MMF-a. Lagarde je naime na direktorskoj funkciji zamijenila Dominiquea Strauss Khana, koji je ostavku u MMF-u dao 2011. nakon uhićenja na njujorškom aerodromu po optužbom da je seksualno zlostavljao sobaricu u hotelu.

Ovakav rasplet procesa u Francuskoj mogao bi dodatno destabilizirati MMF koji već ionako ima dosta problema, piše New York Times. MMF je već pod pritiskom zbog svoje uloge u izvlačenju Grčke iz dugova te neizvjesnosti u pogledu toga kakva će biti uloga Sjedinjenih Država u Međunarodnom monetarnom fondu kada u siječnju Donald Trump i službeno postane američki predsjednik.