Francuzi su počeli glasati na predsjedničkim izborima; ovi će, čini se, biti najneizvjesniji u francuskoj povijesti

Francuska bira Hollandeova novog nasljednika, ali i budući smjer zemlje

A person takes a ballot at a polling station in Strasbourg, northeastern France, on April 23, 2017, during the first round of the Presidential elections. / AFP PHOTO / Frederick FLORIN
FOTO: AFP

Francuzi su u nedjelju ujutro počeli glasati u prvom krugu predsjedničkih izbora u kojem se natječe 11 kandidata, a izglede za ulazak u drugi krug 7. svibnja ima njih četvero. Gotovo 47 milijuna birača upisano je na birački popis i ima pravo sudjelovati na izborima na kojima se bira nasljednik socijalističkog predsjednika Francoisa Hollandea.

Francuski predsjednik bira se na općim izravnim izborima u dva kruga, na petogodišnji mandat koji se može produljiti samo jednom. Francuzi će moći glasati na 66.546 biračkih mjesta, koja se otvaraju u 8.00 sati po srednjoeuropskom vremenu i zatvaraju u 19.00 sati, što znači da birališta ostaju otvorena sat dulje nego na prošlim predsjedničkim izborima.

U nekim većim gradovima birališta će biti otvorena do 20.00 sati. U subotu su glasovali birači na francuskim Antilima, u Gvajani (Južna Amerika), na Saint Pierreu i Miquelonu (francusko otočje u Sjevernoj Americi) i u francuskoj Polineziji (Južni Pacifik). Mobilizirano je više od 50.000 policajaca i 7.000 vojnika u okviru operacije Sentinelle, stalno raspoređene na francuskom teritoriju nakon džihadističkih napada u siječnju 2015. u Parizu.

Najneizvjesniji izbori u povijesti

Većina anketa daje malu prednost kandidatu centra Emmanuelu Macronu pred čelnicom krajnje desnice Marine Le Pen, a slijede ih konzervativac Francois Fillon i radikalni ljevičar Jean-Luc Melenchon. Socijalist ima vrlo male izglede jer su Francuzi jako nezadovoljni sadašnjim socijalističkim predsjednikom Françoisom Hollandeom.

Izbori su najneizvjesniji u povijesti, a o njima bi mogla ovisiti i budućnost Europske unije. Predsjednik na odlasku Francois Hollande pozvao je u četvrtak Francuze da glasuju s obzirom na to da ankete pokazuju da na birališta neće izaći više od 25 posto birača. Također, prema anketama oko jedne četvrtine francuskih birača je neodlučno u pogledu izbora kandidata.

Referendum o izlasku iz EU

Marine Le Pen (48), koja kaže da planira povući Francusku iz eurozone i održati referendum o izlasku iz EU-a, nada se da će uspjeti ponoviti neočekivani uspjeh Donalda Trumpa na američkim izborima i Brexita. Ankete, međutim, sugeriraju da će izgubiti u drugom krugu. Bivši ministar gospodarstva u administraciji Francoisa Hollandea, 39-godišnji Emmanuel Macron, širi optimizam tamo gdje Le Pen širi strah.

On je gorljivi proeuropejac i misli da Francuska treba pridobiti Njemačku u stvaranju socijalno osjetljivije Europske unije. Tvrdi da je alternativa zastarjeloj podjeli na lijevo i desno i obećava ulaganje u obrazovanje mladih i nezaposlenih te tranziciju na čistu energiju. Protivnici mu zamjeraju da je pun floskula i klišeja, ali njegova se strategija pokazuje isplativom.

Ankete pokazuju da je on kandidat koji bi u mogućem srazu s Le Pen u drugom krugu bio najuvjerljiviji. Uz to, prihvatljiva je opcija mnogim biračima slijeva i zdesna, iako ga i Le Pen i Francois Fillon pokušavaju prikazati kao političkog nasljednika krajnje nepopularnog Hollandea. Konzervativac Francois Fillon (63), koji je na stranačkim predizborima nadmašio i Alaina Juppea i bivšeg predsjednika Nicolasa Sarkozyja, do prije koji mjesec izgledao je kao sigurna oklada za pobjedu na izborima.

Izbori u sjeni terorističkog napada

Ali onda se otkrilo da je svojoj supruzi iz državnih fondova dobro plaćao za izmišljeni posao savjetnice u parlamentu. Od skandala se donekle oporavio i drži korak u utrci za drugi krug. Kao i Macron, Fillon je proeuropejac. Upozorava da bi pristup Marine Le Pen prema EU “zemlju odveo u društveni i ekonomski kaos”. No njegov je lijek za ekonomski oporavak mnogo gorči od Macronova.

Predlaže otpuštanje pola milijuna zaposlenih u javnom sektoru, ukidanje 35-satnog limita na standardni radni tjedan i podizanje dobi za mirovinu sa 62 na 65 godina. Radikalni ljevičar Jean-Luc Melenchon (65), koji je prošli tjedan izbio na treće mjesto u anketama, više je puta rekao da EU favorizira poslodavce i ne brine za radnike. On želi odbaciti europska pravila koja se tiču proračunskih manjkova, povukao bi se iz trgovinskih sporazuma i ponovo pregovarao o ključnim europskim ugovorima.

Melenchon želi i da Francuska napusti NATO, temeljni kamen europske sigurnosti. Svoj trojici kandidata za ulazak u drugi krug izbora, pored Marie Le Pen za koju se smatra da sigurno ulazi, ankete u drugom krugu daju uvjerljivo veću prednost pred kandidatkinjom ekstremne desnice. Izbori se odvijaju u sjeni novog terorističkog napada u Parizu, ubojstva policajca na aveniji Elizejske poljane, koje se dogodilo u četvrtak navečer.