Fuchsovo ministarstvo skandalozno ignorira slučaj rektora koji pritišće studenta da lažno svjedoči; izvlače se na policiju

Prema Telegramovim sugovornicima, na Rektorskom zboru u srijedu vladala je 'grozna nelagoda' na ovu temu

FOTO: AFP

Čini se da besprizoran slučaj brodskog rektora Ivana Samardžića, koji je na snimci uhvaćen kako prijeti studentu da lažno svjedoči za njegovog sina, u akademskim krugovima nije naišao na ozbiljniju osudu i neodobravanje. Nakon što je Telegramov Drago Hedl došao do sporne snimke i njome detaljno prokazao način ophođenja rektora Samardžića s vlastitim studentom, resorno Ministarstvo znanosti na čelu s ministrom Radovanom Fuchsom izbjegava jasno reći što misli o ovakvom ponašanju jednog hrvatskog rektora.

Ovoga tjedna na redovnom se sastanku okupio i Rektorski zbor Republike Hrvatske, tijelo koje okuplja sve rektore hrvatskih sveučilišta. Iako se, prema našim informacijama, rektor Samardžić emotivnim govorom obratio svojim kolegama na ovu temu, zaključeno je da Rektorski zbor nema nikakvog prostora za reakciju ili neki potez. Na tom je tragu i službeni odgovor koji je to tijelo uputilo nekim medijima – da je cijela ova priča isključivo u ingerenciji Sveučilišta u Slavonskom Brodu.

Ministarstvo se izvlači na policiju

O reakciji Ministarstva i ministra Fuchsa interesirali smo se s obzirom na činjenicu da kroz Sveučilišno vijeće, odnosno dio članova tog tijela koje imenuje osnivač tj. država, izravno mogu reagirati. Naime, Sveučilišno vijeće nadzire zakonitost rada i ima mogućnost pokrenuti postupak razrješenja rektora. Stoga smo pitali Ministarstvo hoće li svojim članovima u tom tijelu sugerirati da potegnu pitanje takvoga poteza. Na to i cijeli niz drugih pitanja, iz Ministarstva su odgovorili jednom rečenicom.

“Sljedeći koraci će ovisiti o aktivnostima i zaključcima koje će u narednom vremenu poduzeti nadležna tijela, policija i Državno odvjetništvo”, šturo su odgovorili. Međutim, postupanje policije i Državnog odvjetništva – kojima je cijeli slučaj prijavio otac studenta brodskog sveučilišta – ni na koji način ne ograničava eventualna postupanja u okviru akademske zajednice. Na naše inzistiranje na komentaru, iz Ministarstva su jednako šturo odvratili kako “nadležne institucije odlučuju da li nešto ima elemenata kaznenog djela”.

Inače, iako je Sveučilišno vijeće važno tijelo svakog sveučilišta, na web stranicama Sveučilišta u Slavonskom Brodu nigdje nije navedeno tko su članovi tog tijela sastavljenog od predstavnika samog sveučilišta te osnivača. Iz Ministarstva su nam poručili kako su članovi koje su oni imenovali u to vijeće još u listopadu 2023. akademik Bojan Jerbić sa zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje te Marko Ćosić, predsjednik uprave Đuro Đaković Montaža.

‘Grozna nelagoda’ na sastanku

U srijedu je, pak, održan redovan sastanak Rektorskog zbora, tijela koje okuplja sve hrvatske rektore. U kratkom odgovoru za plusportal.hr, iz Rektorskog zbora su poručili kako su na sjednici razgovarali o situaciji vezanoj uz brodskog rektora. “Rektorski zbor se zalaže za poštivanje načela međusobne primjerene komunikacije svih dionika sustava visokog obrazovanja i znanosti”, poručili su i dodali kako je cijela ova priča zapravo u ingerenciji Sveučilišta u Slavonskom Brodu.

Telegram je doznao kako je na sjednici Rektorskog zbora Samardžić pročitao kratko emotivno očitovanje u kojem je naveo kako je svjestan da je, zbog zabrinutosti za vlastitog sina, emocionalno reagirao. Splitski rektor i predsjednik Rektorskog zbora Dragan Ljutić inicirao je razgovor o ovoj temi i, kako smo čuli od nekoliko sudionika ovog sastanka, osudio način i postupak u ime Rektorskog zbora. Razgovor o ovoj temi, kazali su Telegramovi sugovornici sa sastanka, bio je “obavijen groznom nelagodom”.