Glavni haški tužitelj Brammertz komentirao je presudu Šešelju, a reakcije na tu sramotnu odluku ne jenjavaju

Ministar pravosuđa najavio je da se Hrvatska neće pomiriti s presudom

Belgian jurist Serge Brammertz, prosecutor for the International Criminal Tribunal for former Yugoslavia, attends a meeting with Bosnia's tripartite presidency members in Sarajevo on April 15, 2013. Brammertz is on a one-day visit to Bosnian capital to discuss matters of Bosnia's co-operation with the Tribunal, completing preparations for his annual report to the UN General Assembly.    AFP PHOTO / ELVIS BARUKCIC / AFP / ELVIS BARUKCIC
FOTO: AFP

Ne smiruju se reakcije na oslobađajuću presudu vođi srpskih radikala Vojislavu Šešelju. O svemu se oglasio i MUP, javlja HRT. U skladu sa Zakonom o strancima, a zbog opasnosti za javni poredak, Šešelju se može zabraniti ulazak u zemlju, ako pristupi graničnoj kontroli. O tome su obaviješteni svi granični prijelazi. Odluka je donesena nakon telefonskog razgovora predsjednice i premijera – koji su se složili da je Vojislav Šešelj nepoželjan u Hrvatskoj idućih 20 godina, koliko najdulje može trajati zabrana.

Šešelj je već jučer na svom Twitteru objavio da će se žaliti, a to je ponovio i u emisiji N1 televizije. Dodao je kako ga to neće spriječiti da ”kao građanin ode u Zagreb, prošeta po centru grada, popije kavu i sok u Gradskoj kavani”. Najavio je i da će se žaliti na odluku hrvatskog MUP-a.

1. Brammertz: Presuda nije posljednja riječ i na nju se može uložiti žalba

Oslobađajuća presuda Vojislavu Šešelju nije posljednja riječ u tom slučaju i bit će pozorno razmotrene sve osnove za žalbu, potvrdio je glavni haški tužitelj Serge Brammertz u intervjuu za sarajevski “Dnevni avaz” istaknuvši kako prvostupanjska presuda ne može dovesti u pitanje čvrsto utvrđene činjenice u ranijim postupcima.
“Prvostupanjska presuda koju je iznio predsjedatelj sudskog vijeća Jean-Claude Antonetti samo je jedan korak u pravnom procesu. Iako ova presuda predstavlja mišljenje većine članova raspravnog vijeća, ona nije posljednja riječ i na nju se može uložiti žalba”, kazao je Brammertz. Istaknuo je kako Tužiteljstvo razumije razočarenje i ljutnju koju mnogi osjećaju nakon ovakve sudske odluke. Kazao je kako su i u tužiteljstvu frustrirani zbog takvog ishoda. Brammertz je upozorio na činjenicu kako je u Šešeljevu slučaju sudsko vijeće napravilo znatno širu analizu sukoba i njegovih aspekata. U Tužiteljstvu pak drže kako to nije sukladno činjeničnoj stvarnosti te kako se već sada može slobodno kazati da u presudi Šešelju ima elemenata koji su činjenično netočni.

2. Pupovac: Odluka stvara osjećaj nepravde

U Regionalnoj temi N1 televizije presudu Šešelju komentirao je Milorad Pupovac iz SDSS-a. “Haški sud i tužiteljstvo, nažalost, učinili su još jednu stvar kojom su povrijedili osjećaje stradalih, onih koji su se borili za drugačiju demokratsku političku kulturu i one koji su očekivali da će sud i tužiteljstvo stvoriti pretpostavke za osjećaj pravednosti, izmirenja i ponovnog povjerenja. To se s ovom presudom nije dogodilo”, poručio je Pupovac. Na pitanje o Šešeljevoj retorici i spominjanju Velike Srbije pupovac je poručio: “Ona je pogubna za Srbiju i Srbe; oni koji su ozlojađeni ekonomskim položajem i drugih prilikama, osjećajem nepravde, mogu povjerovati još jednom u to kao što su povjerovali i devedesetih. Istovremeno za druge narode takva retorika predstavlja prijetnju, ali i sasvim sigurno uvredu za njihova stradanja.”

02.11.2015., Karlovac - Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac na druzenju s gradjanima Karlovca i predstavljanju kandidata na izbornoj listi SDSS-a. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac PIXSELL

Komentirao je Pupovac i očekuje li nešto od drugostupanjske presude. “Teško mi je u to povjerovati i o tome govoriti. Ta mogućnost nije isključena i ostaje otvorenom. Mi imamo još neke procese koji se tiču BiH, kao i slučaj Mladić pa ćemo vidjeti kako će se to razvijati. Ali, ono što smo očekivali da će Haški sud uraditi, da će nam pomoći uspostaviti osjećaj pravde za stradale u ratu, to je nepovratno izgubljena stvar. Očito je da ćemo morati se sami aktivnije i agilnije boriti za stvaranje tog osjećaja, jer možemo ostati s osjećajima koji su teško traumatizirani i teško poremećeni i koji mogu imati pakleni potencijal za sve one koji dolaze poslije nas”, zaključuje Pupovac.

3. Šprlje: Hrvatska neće biti pasivna, ne mirimo se s presudom

“Hrvatska će tražiti da se uloži žalba. Uputit ćemo upozorenje da se Šešeslj u dva predmeta spominje kao dio udruženog zločinačkog podhvata, sada se ne spominje. Nadamo se da će to biti jedan od argumenata koji će se koristiti. Ne možemo prihvatiti pravni stav da ponašanje Šešelja je imalo samo političke ciljeve. Sada analiziramo postoje li kaznena dijela koji nisu obuhvaćeni Haškim sudom. Hrvatska neće biti pasivna. Upozorit ćemo svjetsku javnost što se događalo i kakav će to utjecaj imati na budućnost”, poručio je ministar pravosuđa Anton Šprlje u u emisiji U mreži prvog Hrvatskog radija, dodajući da se Hrvatska neće pomiriti s presudom.

08.02.2016., Karlovac - Ministar pravosudja Ante Sprlje posjetio je Zupanijski sud gdje je razgovarao s rukovoditeljima svih pravosudnih ustanova s podrucja teritorijalne nadleznosti Zupanijskoga suda u Karlovcu te obisao zgradu suda koja se trenutno preureduje. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Ministar pravosuđa Ante Šprlje PIXSELL

4. Plenković: Ovo pravna bitka za koju ovo nije konačna epizoda

U Poligrafu Prvog programa Hrvatskog radija tema je također bila presuda Šešelju. Andrej Plenković iz HDZ-a smatra da je najveća odgovornost sada na haškom tužiteljatvu. “Rekli su da će si uzeti nekoliko dana da prouče cijelu presudu. Hrvatska može dati određene elemente tužiteljstvu zašto smatra da bi ono trebalo uložiti žalbu na onu presudu o da žalbeno vijeće ne bi podržalo ovakva razmišljanja dvojice sudaca i da bi se vratilo ocijenama o velikospskom projektu, o agresiji na Hrvatsku, na Bosnu i Hercegovinu kao što je to bio slučaj u većini dosadašnih presuda. Mislim da je ovo pravna bitka za koju ovo nije konačna epizoda”, rekao je Plenković.

27.01.2016., Zagreb - Druga sjednica Hrvatskog sabora nastavljena je stankom zbog rasprave u slucaju ministra branitelja koju su trazili zastupnici koalicije Hrvatska raste. Miro Bulj. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
Mostov zastupnik Miro Bulj PIXSELL

5. Bulj: Tražim posebnu saborsku sjednicu na ovu temu

Miro Bulj iz Mosta zatražio je posebnu saborsku sjednicu na ovu temu jer smatra da je haški sud dao legitimitet velikosrpskoj okupatorskoj politici koja je nanijela velike zločine u Bosni i Hercegovini, u Hrvatskoj, kasnije i na Kosovu. Smatra da se na tome ne treba stati i šutjeti kao što su hrvatska politika u diplomacija zadnjih 15 godina radili. “Natjecali su se tko će više blatiti naše junake Domovinskog rata. Sjetimo se progona naših generala, imamo još šestoricu u Haagu i ovo je ozbiljno pitanje o kojem se mora voditi politika u Saboru i u ostalim institucijama”, rekao je Bulj.