Glavni Trumpov strateg u Bijeloj kući bit će Steve Bannon, jedan iznimno kontroverzan tip (blago rečeno)

Njegov izbor na mjesto savjetnika izazvao je žestoke reakcije

GRAND RAPIDS, MI - NOVEMBER 08: Republican presidential nominee Donald Trump's campaign CEO Steve Bannon (C) listens to Trump speak during his final campaign rally on Election Day in the Devos Place November 8, 2016 in Grand Rapids, Michigan. Trump's marathon last day of campaigning stretched past midnight and into Election Day.   Chip Somodevilla/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Donald Trump je na mjesto svojeg najbližeg savjetnika imenovao prilično kontraverznu ličnost i time izazvao prilično žestoke reakcije sa svih strana, piše Business Insider.

Na mjesto glavnog stratega postavio je Stevea Bannona, 62-godišnjeg bivšeg šefa Trumpove predsjedničke kampanje. Njegova nova funkcija slična je onome što su ranije obavljali operativci poput Karla Rovea u Bushevoj i Valerie Jarrett u Obaminoj administraciji.

Ipak, za razliku od njih, koji su dugogodišnji stranački operativci s jakim političkim vezama, Bannon pripada u ekstremniju desnicu kakva je već bila gurnuta na marginu i zaboravljena sve dok je Trump nije ponovno prigrlio u predsjedničkoj kampanji.

Republikanci kao česta meta

Od 2011. godine, Bannon je bio na čelu Breitbart News, desnog medija koji je tradicionalne republikanske stavove i vrijednosti zamijenio žestokim anti-establišmentskom retorikom i bjelačko nacionalističkim pogledima na pitanja imigranata i slobodne trgovine.

Pod Bannonovim vodstvom, u tekstovima koje je Breitbart objavljivao često su napadani Republikanci, urednik Weekly Standarda Bill Kristol proglašen je “Židovom otpadnikom”, a na meti je često bio bivši šef parlamenta John Boehner. Bannon je još 2013. godine izjavio da ne vjeruje u “funkcionalnu konzervativnu stranku” u Sjedinjenim Državama te da republikanci to sigurno nisu.

Žestoke reakcije sa svih strana

Njegovo imenovanje na mjesto savjetnika potaknulo je žestoke kontraverze, upravo zbog Bannonove očigledne simpatije prema etno-nacionalističkoj argumentaciji.

Mnogi kritičari iz obje stranke, poput Adama Jentlesona, glasnogovornika senatora Harryja Reida, podsjećaju da je Bannonova bivša supruga na sudu pod prisegom izjavila da novi glavni strateg Bijele kuće “ne voli Židove”, pa je dopuštao objavljivanje antisemitskih tekstova na Breitbartu.

“Trumpov izbor Stevea Bannona kao jednog od glavnih savjetnika signalizira da će članovi pokreta utemeljenih na superiornosti bijele rase imati svoje predstavnike u samom vrhu Trumpove Bijele kuće”, stoji u službenoj izjavi Adama Jentlesona. “Sada je jasnije zašto Ku Klux Klan Trumpa doživljava kao svojeg šampiona, pogotovo kada Trump imenovao jednog od istaknutijih zagovornika retorike superiornosti bijele rase za svoje glavne pomoćnike.”

Investicijski bankar i filmaš

Bivši izvršni direktor Breitbarta diplomu je stekao na Harvard Business School, a većinu bogatstva zaradio je kao investicijski bankar za Goldman Sachs te kao producent s holivudskim vezama i vlasničkim udjelima u TV serijama, poput megapopularnog Seinfelda.

Osim toga, Bannon je osnivač Državnog instituta za odgovornost, konzervativne organizacije koja je izdala knjigu Clintonov novac, u kojoj se istražuju donacije koje je prikupila Fondacija Clinton od stranih državljana kao i od plaćenih govora Billa i Hillary.

Organizacije poput Južnjačkog pravnog centra za siromašne i Anti-defamacijske lige oštro su osudile Bannonov izbor, kritizirajući njegovu posvećenost stvaranju platforme za desničarske i nacionalističke pokrete utemeljene na teorijama zavjere i rasnim stereotipima o imigrantima.

‘Ekstremne ideje uspješno uveo u mainstream’

Bannon je na mnogo načina čudni glasnik koji dostavlja Trumpove populističke ekonomske poruke. Često je napadao i republikance i demokrate te surađivao s drugim desnim medijskim ličnostima u pokušajima svrgavanja šefa kongresne većine Paula Ryana zbog njegovih globalističkih pogleda na trgovinu i imigraciju.

Pozitivno izvještavanje o Trumpu u Breitbartu je žestoko poticao upravo Bannon, koji je davao finalno odobrenje na sve priče o milijarderu i često koristio svoje pravo veta. Mnogi njegovi nekadašnji suradnici i zaposlenici napominju kako je Bannon svoje ekstremne ideje uspješno uveo u mainstream te kako on sam zagovara žestoki politički stil koji se sjajno slaže s Trumpovim agresivnim senzibilitetom.

‘Vrlo agresivan i napadački orijentiran’

Bivši glasnogovornik Breitbarta Kurt Bardella, opisao je ekipu iz Breitbarta kao organizaciju “potpuno lišenu stvarnosti i činjenica” koja Amerikancima prenosi priče o “najgorim podjelama i najgorim strahovima”.

“Breitbart više nije propagandna mašinerija Trumpove kampanje, sada je propagandna mašinerija savezne vlade”, rekao je Bardella za CNN. “To bi trebalo zabrinuti sve Amerikance.” Bardella spekulira da bi Bannon lako mogao iskoristiti moć koja proizlazi iz njegove nove funkcije u Bijeloj kući za osvetu svojim neprijateljima.

“Steve je vrlo agresivan, napadački orijentiran, nikad se ne povlači i nikad ne pokazuje znakove slabosti”, kazao je. “Takav mu je modus operandi.”