GONG ozbiljno optužuje Vladu da skriva agende oko kojih se zalaže u EU: 'Uopće se ne konzultiraju sa Saborom'

Vlada je 2017. godine glasala protiv ukidanja naknada za roaming, a na stranicama Sabora nema traga da je parlament o tome raspravljao, upozoravaju iz udruge

Croatia's Prime Minister Andrej Plenkovic gives a speech during the presentation of the priorities of the rotating Presidency of the Council for the next six months at the European Parliament on January 14, 2020 in Strasbourg, eastern France. (Photo by FREDERICK FLORIN / AFP)
FOTO: AFP

Udruga GONG upozorila je danas da Vlada vrlo netransparentno vodi svoju politiku u tijelima Europske unije i pritom, smatraju u GONG-u, često zaobilazi Hrvatski sabor koji bi, preko resornog odbora, trebao nadgledati rad Vlade u institucijama EU-a. Kao slikovit primjer, GONG navodi protivljenje Vlade ukidanju naknada za roaming.

“Vlada RH glasala je u travnju 2017. protiv ukidanja naknada za roaming građanima i građankama unutar granica EU-a izražavajući brigu za gubitke koji bi mogli odvratiti telekom industriju od budućih ulaganja u Hrvatsku kao turističku i geografski specifičnu zemlju. Istovremeno, na stranicama Sabora nije zabilježeno da su saborska radna tijela uopće razmatrala ovakvo Vladino stajalište”, tvrde u GONG-u. Tada se, prema dostupnim informacijama, odlučivalo o pravilima za veleprodajna tržišta roaminga, a Hrvatska, Cipar, Grčka i Španjolska priložile su zasebnu izjavu.

Na što se žalila Hrvatska

U njoj su te države članice tvrdile da “snažno podupiremo ukidanje maloprodajnih naknada za roaming za potrošače”, ali su se žalile na potencijalne posljedice za pružatelje mobilnih usluga. “U konačnom kompromisu većina opterećenja stavljena je na mali broj zemalja s opisanim značajkama (misli se na turistički karakter država i geografsku raspršenost infrastrukture, op.a.) što na nacionalnoj razini stvara određeni rizik od porasta domaćih cijena zbog takozvanog učinka prebacivanja tereta. To narušavanje uzrokovat će međusobno subvencioniranje u kojem će domaći potrošači iz tih zemalja subvencionirati međunarodne korisnike roaminga”, tvrdila je Hrvatska i još tri članice u travnju 2017. godine.

Još u studenom 2014. godine, kada su članice EU-a tek pregovarale o ovoj temi, iz hrvatske Vlade su neslužbeno sugerirali da im je ključno kako će se urediti veleprodajne cijene roaminga. Kako je tada pisao Novi list, Hrvatska nije htjela da te cijene – između operatera, koji onda dalje minute prodaju krajnjim korisnicima – budu drastično smanjene. I tada je Vlada bila uvjerena da bi se to moglo prelomiti na leđima građana.

Kako Vlada ignorira Sabor

GONG, međutim, posebno problematizira što u ovom, ali i drugim slučajevima, nema nikakvog traga da se Vlada konzultirala s parlamentom. Od početka ovog saziva Sabora, navode, institucije Europske unije dostavile su Odboru za europske poslove više od dvije tisuće dokumenata, a Vlada “tek 113 stajališta koja je Sabor razmatrao”. “Istovremeno, na zatvorenim sjednicama aktualne Vlade RH raspravljalo se o barem 300 stajališta koja su ministri zastupali na sastancima Vijeća EU-a, a kako pokazuju podaci koje je sa službene stranice Vlade RH preuzeo aktivist Code for Croatia Filip Rodik“, ističu u udruzi.

Podsjećaju i da je to već ustaljena praksa jer su slično postupale i prethodne Vlade. U zadnjih pet godina, različite Vlade raspravljale su o ukupno 530 stajališta, ali ih je na stranicama Sabora dosad objavljeno tek 213. Iz toga se može zaključiti, smatraju u GONG-u, “da je većinu stajališta Vlada donijela samostalno, bez konzultacija sa Saborom ili s hrvatskom javnošću uopće”.