Grci potvrdili da pregovori s kreditorima definitivno počinju u ponedjeljak

Dopustit će inspekcije EU, MMF-a i ECB u svojim ministarstvima

Greek Prime Minister Alexis Tsipras (R) addresses a parliamentary session in Athens on July 15, 2015. AFP PHOTO / ARIS MESSINIS
FOTO: AFP

Pregovori grčke Vlade s Europskom komisijom, Europskom središnjom bankom (ECB) i Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) počet će u ponedjeljak jer je Grčka morala riješiti nekoliko logističkih problema koji su sve odgodili, rekao je u subotu za Reuters neimenovani grčki dužnosnik.

Pregovor su trebali početi u petak ali Grčka nije uspjela na vrijeme organizirati sastana, pripremiti mjesto sastanka niti riješiti osiguranje. Grčko ministarstvo financija objavilo je da je sada sve riješeno i da pregovori službeno mogu početi, ali je demantiralo da je Vlada pokušavala spriječiti predstavnike kreditora da priđu državnim financijskim uredima. “Nemamo nikakav problem s tim.” rekao je citirani dužnosnik.

Svi razgovori dosad su se vodili u Bruxellesu

Grci inspekcije kreditora u Ateni doživljavaju kao krešnje grčkog suvereniteta, pa su se zato mučni šestomjesečni pregovori na zahtjev grčke Vlade vodili u Bruxellesu. Na pitanje hoće li Vlada sada dopustiti šefovima EU, MMF-a i ECB-a da posjete Atenu radi razgovora o financijskoj pomoći, ministar uprave Alekos Flaburaris odgovorio je: “Ako sporazum kaže da moraju posjetiti ministarstvo, to moramo prihvatiti.”

Zbrka oko početka pregovora podsjeća da nastavak kontakata vlade Aleksisa Ciprasa i kreditora neće biti jednostavan a oni se moraju završiti na vrijeme da bi grčki parlament potvrdio uvjete pomoći od 86 milijardi eura do raspuštanja 20. kolovoza.

U eurozoni želi ostati 78 posto Grka

Premijer Cipras već ima velikih problema s pobunom u svojoj stranci Syriza zbog koje vlada u glasanju o sporazumu ovisi o glasovima proeuropskih oporbenih stranaka.

Prema zadnjim anketama agencije Metron Analysis za list Parapolitika objavljene u subotu, 61 posto Grka ima pozitivno mišljenje o Ciprasu, a 36 posto ga ne podržava. Velika većina, 78 posto grđaana, još uvijek želi ostati eurozoni, a 19 posto želi da se Grčka vrati na drahmu.