Grčka će, čini se, ispuniti svoje obećanje EU. Do srijede će otvoriti nekoliko centara za izbjeglice

Centri će biti otvoreni na otocima Lezbu, Hiju, Lerosu i Samu

Refugees wait near the Turkish border crossing gate as Syrians fleeing the northern embattled city of Aleppo wait on February 6, 2016 in Bab al-Salama, near the city of Azaz, northern Syria.
Thousands of Syrians were braving cold and rain at the Turkish border Saturday after fleeing a Russian-backed regime offensive on Aleppo that threatens a fresh humanitarian disaster in the country's second city. Around 40,000 civilians have fled their homes over the regime offensive, according to the Syrian Observatory for Human Rights monitor. / AFP / BULENT KILIC
FOTO: AFP

Grčka će do srijede otvoriti četiri od pet centara za registriranje i razvrstavanje izbjeglica i migranata, što je obećala Europskoj uniji, na vrijeme za europski summit krajem tjedna, rekao je jedan vladin izvor, prenosi AFP.

Otvaranje tih centara, takozvanih hotspotova bilo je predviđeno za prošlu jesen i zatim je odgađano do sredine veljače. Oni će biti otvoreni na otocima Egejskog mora Lezbu, Hiju, Leros i Samu, koji su migrantima početne postaje u Europi, precizira taj izvor u ponedjeljak.

Zadnji na red dolazi centar na otoku Kos

Posljednji od centara koje se Grčka obvezala otvoriti je onaj na otoku Kos, koji će profunkcionirati kasnije zbog kašnjenja u gradnji uslijed protivljenja lokalne uprave i stanovnika, koji upozoravaju da centar ugrožava njihov turizam.

Ministar obrane Panos Kamenos u utorak ujutro bi trebao održati konferenciju za novinare o pokretanju tih centara, navela je njegova služba za odnose s javnošću, a potom će posjetiti četiri otoka na kojima se otvaraju izbjeglički centri.

Svaki od tih centara će moći prihvatiti tisuću migranata na vremensko razdoblje od 72 sata, tijekom kojeg će ih se registrirati, uzeti otiske prstiju kako bi se otkrila eventualna nazočnost džihadista i obaviti razvrstavanje na izbjeglice koji imaju uvjete za dobivanje azila i migrante koji nemaju to pravo i bit će vraćeni.

Refugees and migrants wait in front of a gate for registration in a camp on the Greek island of Lesbos after crossing the Aegean Sea from Turkey on November 16, 2015. European leaders tried to focus on joint action with Africa to tackle the migration crisis, as Slovenia became the latest EU member to act on its own by barricading its border. AFP PHOTO/BULENT KILIC / AFP / BULENT KILIC
Izbjeglice u Grčkoj AFP

CDU zatražio isključenje Grčke iz šengenskog prostora

Gospodarska frakcija vodeće njemačke Kršćansko-demokratske unije (CDU) zatražila je isključenje Grčke iz šengenskog prostora u slučaju da na ovotjednom summitu EU-a u Bruxellesu ne bude postignut dogovor oko rješenja izbjegličke krize, javlja dnevnik Die Welt od ponedjeljka.

“Ako jedna zemlja ne ispunjava svoje obveze glede osiguravanja vanjske granice Europske unije tada se Schengen mora pomaknuti u smjeru srednje Europe“, rekao je Wolfgang Steiger, glavni tajnik utjecajnog gospodarskog vijeća CDU-a u razgovoru za dnevnik Die Welt.

Iako se dosad isticalo kako je šengenski prostor važan gospodarski čimbenik za Njemačku, Steiger je zaključio kako treba ‘odvagati’ koje bi rješenje bilo povoljnije.

“Za Njemačku bi šteta nastala privremenim zatvaranjem granica bila manja nego nastavak sadašnje politike otvorenih vrata“, zaključio je Steiger. „Mi jednostavno nemamo više vremena čekati da se Grčka konačno počne pridržavati EU standarda“, dodao je.

Istodobno je njemački ministar gospodarstva, potpredsjednik u koalicijskoj vladi Angele Merkel i predsjednik Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) Sigmar Gabriel, u autorskom članku za dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung, oštro napao planove europskih konzervativnih snaga o gradnji ograde na grčko-makedonskoj granici jer bi to “dodatno izoliralo Grčku”.

(FILES) This file photo taken on September 10, 2015 shows an asylum seeker (C, L) taking a selfie picture with German Chancellor Angela Merkel (C, R) following Merkel's visit at a branch of the Federal Office for Migration and Refugees and a camp for asylum-seekers in Berlin. AFP journalists have chosen Angela Merkel as the most influential figure of 2015 after the German chancellor stamped her mark on the European migrant and Greek financial crises. The chancellor's open-door policy brought around a million refugees to Germany over 2015. The flood of migrants, a consequence of the devastating war in Syria, was the biggest in Europe since World War II and put the continent under huge strain, exposing its fault lines. / AFP / DPA / BERND VON JUTRCZENCKA
Njemačka kancelarka Angela Merkel AFP/AFP

Merkel pod pritiskom uoči sastanka u u Bruxellesu

Ideju o strogim kontrolama na grčko-makedonskoj granici, pored Mađarske, Austrije i Slovenije, u svom je razgovoru za Deutsche Welle podržao i hrvatski ministar vanjskih poslova Miro Kovač.

Kancelarka Angela Merkel se uoči EU sastanka na vrhu krajem tjedna u Bruxellesu nalazi i pod jakim pritiskom iz redova sestrinske stranke Kršćansko-socijalne unije (CSU).

“Ako summit u četvrtak i petak ne donese konkretne rezultate bit ćemo prisiljeni poduzeti korake na nacionalnoj razini“, rekao je u ponedjeljak, uoči sastanka čelništva CSU-a, glavni tajnik ove stranke Andreas Scheuer.

Predsjednik CSU-a Horst Seehofer, koji već mjesecima oštro napada politiku otvorenih vrata kancelarke Angele Merkel, rekao je kako se za EU radi o „presudnim danima“. On je istaknuo kako se nada da će na summitu u Bruxellesu biti postignut dogovor na razini EU.

“Što će biti više točaka po kojima ćemo se dogovoriti na razini EU to ćemo manje biti prisiljeni poduzimati korake na nacionalnoj razini“, rekao je Seehofer.