Grčka je opet pred ozbiljnim kaosom zbog svog golemog duga. Izvukli smo što se zapravo tamo događa

MMF je objavio alarmantno izvješće, a ovo je 5 glavnih stvari o slučaju

Farmers demonstrate outside the Greek parliament during a protest against pension reform and tax issues, on February 12, 2016.
Fears that Greece will exit the eurozone, a "Grexit", could revive if Greek authorities do not come up with "credible" reforms, notably on pensions, a senior IMF official said February 11. / AFP PHOTO / ARIS MESSINIS
FOTO: AFP

Situacija u Grčkoj ponovno je alarmantna. Zemlja koja se zapravo nikada nije oporavila od velikih financijskih problema koji su počeli još 2008. sada se ponovno našla pred rubom. MMF je ovoga tjedna objavio alarmantno izvjšće u kojemu stoji da se Grčka neće moći nositi sa svojim dugom, koji eksplozivno raste.

Takva situacija dovodi do sve žešćih sukoba između vjerovnika, a u četvrtak je reagiralo i tržište pa je došlo do oštrog pada grčkih obveznica. Evo što se zapravo tamo sve događa.

1. Kakva je situacija u Grčkoj?

Grčka prolazi kroz mjere štednje još od financijske krize 2008. godine, razina javnog duga je na 160 posto BDP-a. MMF je upozorio da se što prije treba naći rješenje jer se Grčka jednostavno više ne može nositi s tolikom količinom duga. Kriza bi se mogla manifestirati na cijelu eurozonu, pa dolazi do sve većih sukoba među vjerovnicima.

2. Što želi MMF?

MMF u novom izvješću tvrdi da dodatne mjere štednje i rezovi u grčkom proračunu neće dugoročno poboljšati financijske izglede ove dugovima opterećene zemlje. “Analize pokazuju kako je grčki javni dug izuzetno neodrživ”, stoji u izvješću.

“Čak i uz potpunu implementaciju mjera ESM-ovog programa, javni dug će dugoročno postati eksplozivan, jer će Grčka postati nesposobna financirati iznimno skup javni sektor iz tržišnih izvora financija”, dodaje se u izvješću. Stoga se poziva ostale članice eurozone da ponude značajno smanjenje duga te da se suzdrže od nametanja dodatnih mjera štednje.

3. Tko se protivi smanjenju duga?

Njemački ministar financija Wolfgang Schäuble više se puta otvoreno suprotstavljao smanjenju grčkog duga. Smatra da nijedna zemlja članica u monetarnoj uniji ne može biti odgovorna za dugove drugih, pa se ni “ne može očekivati da će se Grčkoj dug otpisati”, prenosi njegove riječi Guardian.

Vjeruje i da se treba nastaviti s pritiskom za provođenje reformi, jer u suprotnom “Grčka neće moći ostati u jedinstvenoj valuti”, smatra Schäuble. Eurozona želi da Grčka ostvari budžetski suficit od 3,5 posto prije nego što počne otplaćivati dug, dok MMF smatra da može postići tek blizu 1,5 posto.

4. Čemu se nada grčka vlada?

Grčka vlada izrazila je nadu da će uspjeti postići dogovor sa svojim vjerovnicima u Europskoj uniji, unatoč upozorenju njemačkog ministra financija Schäublea kako bi zemlja mogla smanjiti svoje dugove samo napuštanjem eurozone.

Dana 20. veljače bit će održan sastanak između ministara financija zemalja eurozone i velike nade polažu se upravo na to. Grčki dužnosnici nadaju se da će se upravo tamo uspjeti postići dogovor koji vodi smanjenju grčkog duga. Grčki ministar George Katrougalos izrazio je uvjerenje da je dogovor nadohvat ruke.

5. Što još može utjecati na situaciju?

Niz izbora u zemljama eurozone – Nizozemskoj, Francuskoj, Njemačkoj – komplicira stvari stvarajući pritisak na vlade tih zemalja da pokušaju pronaći rješenje prije nego što problem počne utjecati na njihove domaće politike. Sami Grci su, međutim, sve više i više umorni od šest dugih godina last minute rješenja i nagomilanih problema. Zemlja je bila prisiljena uzeti dodatne kredite kako bi izbjegla bankrot i ostala u eurozoni.