Nekad je nužno odabrati stranu

Lideri eurozone nastavili sastanak, ali nitko ne vjeruje da ima nade za Grčku

Vjerovnici i grčka vlada danas bi morali postići novi dogovor, no to nije vjerojatno

Dutch Finance Minister and chair of the eurogroup Jeroen Dijsselbloem (R) and Belgium's Finance Minister Johan Van Overtveldt (L) during a round table meeting of eurozone finance ministers.
FOTO: citizenside.com

U tijeku je sastanak ministara financija 19 zemalja eurozone u Bruxellesu na kojem se raspravlja o mogućem spašavanju grčke ekonomije. Mediji to ocjenjuju jednim od važnijih dana u povijesti Europske unije, ozbirom da se ne radi samo o poziciji Grčke, već će dugoročno definirati politiku EU prema javnom dugu, spašavanju propalih članica monterne unije, fiskalnoj politic, ali i međusobne odnose lidera i zemalja Unije.

Pokušaji Grčke da ostane u eurozoni i osigura novi paket pomoći od 78 milijardi eura nalaze se pred krahom. Fiskalno osjetljivi ministri eurozone, na čelu s njemačkim ministrom Wolfgangom Schäubleom, nemaju povjerenje u grčku vladu, predložene mjere štednje smatraju preslabima i uopće ne žele otvoriti nove pregovore s Grčkom. U tome ih podupiru Slovačka, Slovenija, Nizozemska i baltičke zemlje.

Prije nekoliko sati, predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk na Twitteru je objavio da otkazuje današnji summit Europske unije na kojem se trebalo raspravljati o Grčkoj. Umjesto summita EU, o Grčkoj će se nastaviti razgovarati na sastanku grupe ministara financija eurozone, što znači da je Tusk dao posljednju šansu liderima eurozone da smisle dogovor, umjesto da širi summit na 28 zemalja.

‘Vrlo teški pregovori’

Na sinoćnjem sastanku 19 ministara financija eurozone u Bruxellesu, finski ministar rezolutno je odbio ideju novog grčkog bailouta, a njemački kaže da grčke mjere štednje naprosto nisu dovoljne. Pridružio im se fiskalno konzervativni ministar financija Slovačke, koji je izjavio da je grčki prijedlog rezova naprosto stigao ‘nakon isteka roka trajanja’, odnosno prekasno, tvrdi Guardianov dopisnik Ian Traynor.

U jučerašnjim razgovorima koji su, bez jasnog zaključka, završili u ponoć, nije zapravo došlo do nikakvog napretka i sve se izgledniji čini scenarij u kojem Grčka napušta euro kako bi, kroz vlastitu valutu i period inflacije, mogla početi servisirati unutarnje i vanjske dugove. “Pregovori su vrlo teški,” izjavio je nizozemski ministar financija Jeroen Dijsselbloem.

Za nešto mekši pristup zalažu se mediteranske zemlje poput Italije, Španjolske, Portugala, ali i Austrija i Irska, tvrde izvori iz Bruxellesa. Francuska je otvoreno podržala grčke napore da se ipak u posljednji čas spase, o čemu smo već izvještavali, a talijanski premijer Matteo Renzi navodno planira nazvati Angelu Merkel i reći joj kako je dosta ponižavanja Grčke i da je vrijeme za novi dogovor.

Izlazak iz eurozone

U internom dokumentu njemačkog ministarstva, vjerojatno namjerno puštem u tisak kako bi povećao pritisak na grčkog premijera Ciprasa, Wolfgang Schäuble predložio je da Grčka na pet godina napusti euro i tijekom tog razdoblja pokuša uvesti reda u državne financije, javnu upravu i gospodarstvo.

Šanse za današnji dogovor nisu baš velike, obzirom da je Cipras već izveo nekoliko polusuicidalnih manevara kako bi stranačke kolege uvjerio da trebaju pristati na paket mjera štednje, i to paket znatno stroži od onog protiv kojeg su Grci glasali na referendumu. Procjenjuje se da Cipras nema puno prostora za nove kompromise: radikalniji zastupnici njegove stranke u parlamentu glasali već i protiv ovih mjera štednje.

S druge strane, svaki europski ministar financija nalazi se pod pritiskom nacionalne politike. Finski ministar Alex Stubb na sastanak je došao bez mandata za dogovaranje bailouta, obzirom da lideri koalicijskog partnera njegove vlade, True Finns, prijete rušenjem vlade ukoliko dođe do bailouta. Slično je s Njemačkom, čija javnost apsolutno podržava čvrst stav prema Grčkoj.