Grčki parlament je izglasao mjere štednje, a ovdje saznajte sve što trebate znati o burnoj noći u Ateni

Aleksis Cipras se mora suočiti s raskolom unutar vlastite stranke

Protesters clash with riot police in front of the Greek Parliament in Athens on July 15, 2015 during an-anti-austerity protest. Anti-austerity protesters hurled petrol bombs at police in front of Greece's parliament on July 15 as lawmakers began debating unpopular reforms needed to unlock a new eurozone bailout.Riot police responded with tear gas against dozens of hooded protesters who set ablaze parts of Syntagma square in central Athens AFP PHOTO / ANGELOS TZORTZINIS
FOTO: AFP

Grčki parlament izglasao je ekonomske mjere koje su preduvjet za dobivanje više od 80 milijardi eura financijske pomoći. Izglasane mjere uključuju podizanje najviše stope PDV-a, ukidanje 30 posto manjeg PDV-a za otoke, povećanje poreza na luksuzne automobile te mirovinske reforme. Prema pisanju BBC-a, grčki parlament je trebao izglasati ukidanje prijevremene mirovine do 2022. te podizanje godine za ulazak u mirovinu na 67.

Rasprava i glasanje nije proteklo mirno, kako u parlamentu tako i izvan njega. Naime, prosvjedi protiv mjera štednje su postali nasilni. Britanski Guardian ih je nazvao najnasilnijim prosvjedima u Ateni u posljednjih nekoliko godina.

Prosvjedi u Ateni tijekom rasprave u grčkom parlamentu o predloženim reformskim mjerama

Prosvjednici su molotovljevim koktelima napali policiju koja je uzvratila ispaljivanjem suzavca. Iako je većina prosvjeda proteklo bez izgreda, u srijedu navečer je nasilje ipak preuzelo glavnu riječ na trgu Sintagma.

https://www.youtube.com/watch?v=4Kp8oXGjjqY

Raskol unutar Syrize

U grčkom parlamentu bilo je tek nešto mirnije. Grčki premijer Aleksis Cipras uspio je progurati potrebne reforme kroz grčki parlament, ali je izgubio podršku velikog dijela vlastite stranke. Ukupno je 229 zastupnika glasalo za reforme, 64 protiv i 6 je bilo suzdržanih. Međutim, od 64 zastupnika koji su glasali protiv, čak njih 32 su bila iz premijerove stranke Syrize, a i 6 suzdržanih je također iz Syrize, tvrdi BBC. Predsjednica grčkog parlamenta, Zoe Konstantopulo, također je glasala protiv reformi te je nazvala srijedu crnim danom za demokraciju u Europi. Proeuropska oporba, na čelu s bivšom vladajućom strankom Nova demokracija, dala je podršku provođenju potrebnih reformi, ali raskol unutar Syrize bi mogao imati nepredvidive posljedice na provođenje izglasanih reformi.

Zoe Konstantopulo. Arhivska snimka
Zoe Konstantopulo. Arhivska snimka AFP/AFP PHOTO

Najveću prepreku provođenju reformi predstavljat će činjenica da Syriza možda gubi parlamentarnu većinu. Bez obzira na trenutnu podršku koju pružaju oporbene stranke, Syriza može imati velikih poteškoća u provođenju potrebnih reformi ako će biti još većih pobuna unutar vladajuće koalicije.

Varufakisu je popularnost opala

varufakis
Janis Varufakis. Arhivska snimka AFP/AFP

Bivši ministar financija Janis Varufakis jedan je od onih koji su glasali protiv, a izgleda i da mu je popularnost značajno opala, barem u grčkom parlamentu. Naime, dok je držao govor, Varufakisu je nekoliko zastupnika dovikivalo da je on zaslužan za stanje u kojem se Grčka nalazi i reforme koje moraju provesti.

Iako je grčki parlament pristao na potrebne reforme kako bi dobili financijsku pomoć, tek je potrebno provesti taj program pomoći “teži” od 80 milijardi eura. Tijekom četvrtka ministri financija zemalja članica eurozone održat će telefonsku konferenciju na kojoj će raspravljati o sljedećem koraku spašavanja Grčke. Trenutno je najvažnije riješiti kratkoročne grčke novčane potrebe, posebno zato što Grčka sljedeći tjedan treba platiti ratu kredita Međunarodnom monetarnom fondu. Jedno od mogućih rješenja je financiranje iz sredstava Europske unije, ali Velika Britanija se tome protivi.

Bizantinski komplicirana pravila glasanja

Angela_Merkel,_Wolfgang_Schäuble_(Tobias_Koch)_2

Europska komisija je i službeno predložila kratkoročni kredit Grčkoj u iznosu od 7 milijardi eura putem Europskog mehanizma financijske stabilnosti (EFSM). Velika Britanija i neke druge zemlje EU, koje nisu članice eurozone, također se protive korištenju EU fondova. Međutim, zbog kompliciranih pravila glasanja, na kojima bi i bizantski dvor pozavidio, Europska komisija mogla bi pružiti kratkoročni zajam Grčkoj čak i bez podrške Velike Britanije.

Situaciju dodatno komplicira izvješće MMF-a u kojem stoji da je grčki dug neodrživ. MMF u istom izvješću poziva na otpis dijela duga ili na tridesetogodišnji poček otplate dugova. Europska komisija ima nešto optimističnije procjene otplate dugova, ali također traže reprogram dugovanja. EK predlaže poček otplate duga, ali pod uvjetom da Grčka provede reforme koje vjerovnici traže te odbija otpis duga. Najveći protivnik otpisu dugova je Njemačka i njen ministar financija Wolfgang Schauble.