Grlić Radman sazvao presicu zbog svog neobjašnjivog ispada, ne vidi problem, kriv mu je i avion. Usput je napao i Francusku

'Ako je nekome zasmetalo, onda isprika onima kojima je to zasmetalo', kazao je ministar

FOTO: Pixsell

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman sazvao je izvanrednu konferenciju za medije kako bi komentirao neugodan trenutak na skupu o jačanju i proširenju Europske unije u Berlinu. Podsjetimo, ministar se rukovao s njemačkom kolegicom Annalenom Baerbock, a zatim se nagnuo da je poljubi, no ona je odmaknula glavu i osujetila njegovu namjeru.

“Dok nisam to vidio, nisam bio svjestan, možda je to bio nespretni trenutak. Mi smo kao kolegica i kolega, srdačno se pozdravimo. Ako je to nekome zasmetalo ili je našao nešto loše u tome, onda isprika. Ali doista, budući da je zrakoplov kasnio, nismo došli na sami početak tog našeg susreta, nego smo se uspjeli vidjeti s ministrima na family photo. Uvijek se srdačno pozdravimo sa svima”, kazao je ministar.

‘Ispalo je nespretno’

Dodao je da je kasnije nastavio razgovarati s Baerbock i da sjede jedan do drugog u Vijeću za vanjske poslove te ponovio kako se uvijek srdačno pozdravi sa svima. “To je bila jako dobra konferencija jučer u Berlinu koja se bavila teme institucionalnih reformi i proširenja za EU 21. stoljeća i to treba biti fokus, a ovo je ispalo nespretno. To sad može biti dominantno, ne znam…”, kazao je.

Grlić Radman je ustvrdio i kako ne zna zbog čega se stvorio problem. “Nisam ja tu vidio ništa sporno. Ali ako je nekome zasmetalo, onda isprika onima kojima je to zasmetalo. Jedan srdačan i ljudski pristup prema kolegici i kolegi, sa svima se srdačno pozdravim, kao što se svi srdačno pozdrave sa mnom”, kazao je.

‘Svi zagovaraju prekid vatre’

Ministar je komentirao i glasanje Hrvatske protiv rezolucije UN-a o primirju u Gazi. “Izrael je u jednom danu doživio veliku tragediju. Od Drugog svjetskog rata nikad veći pokolj nije bio, u jednom danu je masakrirano, zvjerski ubijeno brutalno više od 1400 Izraelaca. Pogledajte zaključak Europskog vijeća i Europskog parlamenta.

Kada govorimo o terorizmu, svi smo na istoj strani. Osuđuje se teroristički napad na Izrael, osuđuje se Hamas, priznaje se pravo na samoobranu i sigurnost sukladno međunarodnom pravu i traži se zaštita civilnog stanovništva i bezuvjetno puštanje taoca”, kazao je. “Pogledajte zaključke Europskog vijeća, oni sadrže sve to”, dodao je.

Na pitanje zašto se nije tražio prekid vatre, Grlić Radman je kazao da je Bliski istok mikroprostor gdje se odigrava globalna politika. “Sada je važno ne dopustiti da sukobi dobiju regionalni predznak, da se preliju na druge države. Sutrašnji samit, koje su poduzele SAD, one nisu podržale onu rezoluciju pa se gradi nova. Svi zagovaraju prekid vatre i da se civili zaštite”, kazao je.

‘Francuska nije principijelna’

Na konstataciju novinara da je Francuska osudila Hamas i da je glasala za rezoluciju jer smatraju da je prekid vatre važan, Grlić Radman kazao je da se Francuska nije ponijela principijelno.

“Francuska je članica EU, ali ima svoje unutarnjopolitičke razloge zašto je to učinila. Trebala je biti onda na strani Ruske Federacije. Govorite o nekoliko europskih zemalja koje su se priključile, imate 45 suzdržanih. Većina europskih zemalja, zajedno s Hrvatskom, nisu prihvatile rezoluciju”, kazao je manipulativno, ne iznoseći činjenicu da je ta većina koju spominje zapravo bila suzdržana.

Ministar je kazao i da Hrvatska od samog početka traži deeskalaciju. “To je bio naš narativ od početka, to stoji u zaključcima Europskog vijeća i Europskog parlamenta. Uzimate Francusku kao paradigmu”, kazao je Grlić Radman novinarki. “Nova rezolucija će popraviti rezoluciju koja nije potpuna”, dodao je. “Svima je u interesu da postoji mir i da se traže nova mirovna rješenja”, kazao je.

Jedan Hrvat poginuo u Gazi?

Govoreći o Hrvatima koji su ostali u Gazi, ministar je kazao da su svi koji su tražili evakuaciju zbrinuti. “Nažalost, to još moram potvrditi, navodno da je jedan hrvatski državljanin poginuo. To se mora potvrditi”, kazao je. Istaknuo je i da veleposlanstvo u Kairu koordinira sve aktivnosti i pokušavaju doći u kontakt sa svima koji su bliski ili su državljani u Gazi ili njihova rodbina.

Komentirao je i izjavu premijera da će uskoro doći dobre vijesti iz Atene. “Ono što je premijer rekao to je točno. Kao što je on razgovarao s grčkim premijerom, Malenica i ja s grčkim ministrima, što ide u prilog činjenici da se brinemo za status hrvatskih državljana u grčkim zatvorima”, kazao je Grlić Radman.