Hasanbegović, Jakovina i Nazor raspravljali o Za dom spremni i ploči HOS-a, izvukli smo što su pričali

Složili su se da je predsjednica potpuno fulala

FOTO: Screenshot

Zlatko Hasanbegović, Tvrtko Jakovina i Ante Nazor večeras su u Otvorenom, između ostalog, diskutirali o uzviku Za dom spremni za koji je predsjednica prije dva dana ustvrdila kako se radi o starom hrvatskom pozdravu. Sva trojica povjesničara složila su se kako se bez sumnje radi o ustaškom pozdravu koji se nije pojavljivao prije NDH.

“Za dom spremni je ustaški pozdrav, ali zakonita znamenja HOS-a trebaju se isticati bilo gdje u Hrvatskoj te ploča HOS-a u Jasenovcu treba ostati”, rekao je Hasanbegović. Također je rekao da u “2017. godini u modernoj Hrvatskoj nema razloga za posezanje za bilo kakvim simbolima propalih političkih baština ili poražene NDH”.

‘Predsjednica je lagala’

Oko toga što bi se trebalo učiniti s pločom u Jasenovcu, nisu se složili. “Za dom spremni je pozdrav koji je nastao za vrijeme ustaškog pokreta i to je činjenica. Međutim, kada govorimo o ploči u Jasenovcu ona je povezana s razdobljem Domovinskog rata. Činjenica je da su oni koji su radili amblem HOS na umu imali NDH i ustaški pokret, ali većina mladića koja se borila pod njim to nije imala na umu.

Smatram da je dogovor oko ploče moguć, ali najgore bi bilo da se pozdrav s njega briše”, rekao je Nazor. Jakovina je rekao kako je predsjednica naprosto lagala kada je rekla da je riječ o starom hrvatskom pozdravu. “Predsjednica je slagala ili nije znala ili su joj oni koji su joj tekst napisali krivo. Lagao je i Ivan Čehok i govorio nešto što ne zna. Ploča je stavljena u Jasenovcu na zgradu u kojoj je bio ustaški zapovjedni stožer. Zna se što se 10. travnja 1995. godine događalo u Splitu i što se izvikivalo. U Jasenovcu je stradalo 98 tisuća ljudi. Ta ploča opterećuje Hrvatsku. Zašto je premijer neodlučan to je druga stvar”, rekao je Jakovina.

‘Licemjerno je micat ploču’

Replicirao mu je Hasanbegović rekavši kako “ulazimo u političko licemjerje, jer ploča ne može biti u Jasenovcu, ali može negdje drugdje. To je besmisleno. Ne može Jasenovac biti jedini kontekst”.

Osim povjesničara u emisiji je gostovao i biskup Mate Uzinić koji je rekao da podržava rad Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima. “Bilo je žrtava i na jednoj i na drugoj strani kao što je bilo i zločinaca na jednoj i na drugoj strani. A mi ne trebamo biti pripadnici niti jedne niti druge strane, nego trebamo pokušati graditi, stvarajući jedan konsenzus vezano i za jednu i za drugu stranu, zajedničku stvarnost”, rekao je.