HDZ-ovci 2013. u sustav navodnjavanja slavonskih polja ulupali 44 milijuna kuna. I dalje ne radi, zbog suše proglašena nepogoda

'Brana je loše izvedena i postoji opasnost pucanja ukoliko bi se akumulacija napunila', tvrde Telegramovi izvori

FOTO: Pixsell/Telegram

Početkom rujna ove godine vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić (HDZ) proglasio je stanje elementarne nepogode izazvane sušom. U obrazloženju je naveo da su ekstremno visoke temperature i suša tijekom lipnja, srpnja i kolovoza izazvale štetu, kako na ratarskim i povrtlarskim kulturama, tako i na dugogodišnjim nasadima.

Elementarna nepogoda proglašena je za cijelu županiju pa tako i za općinu Lovas. U sastavu te općine nalazi se i Opatovac, mjesto u kojem je u rujnu 2008. tadašnji ministar poljoprivrede Petar Čobanković svečano otvorio akumulaciju Opatovac i najavio drugu fazu ”nacionalnog pilot projekta navodnjavanja”. Pet godina kasnije, krajem 2013. završena je i druga faza sustava navodnjavanja iz akumulacije u Opatovcu.

Ukupno je potrošeno 44 milijuna kuna pa se svečano najavljivao početak navodnjavanja 750 hektara okolnih njiva. Akumulacija koju puni potok Čopinac i okolne oborinske vode, kapaciteta je gotovo milijun kubičnih metara vode, no od njenog završetka niti jedna jedina kap nije završila u nekom od žednih okolnih polja. Pa je siroti župan Dekanić, čak i za općinu koja ima sve uvjete za navodnjavanje, i ondje zbog suše morao proglasiti stanje elementarne nepogode.

Akumulacija u Opatovcu Telegram

Koja je svrha akumulacije

Iz Hrvatskih voda ovih su dana na Telegramov upit odgovorili zašto akumulacija Opatovac ni devet godina nakon završetka nije u funkciji, mada je uz nju izgrađena i crpna stanica kapaciteta 320 litara u sekundi te razvodni tlačni cjevovod s hidrantima dug 16.400 metara.

Odgovor je više nego zanimljiv. Tako smo saznali da osnovna uloga akumulacije nije navodnjavanje, kako se do sada mislilo i javno objavljivalo na dva svečana otvaranja, već ”zaštita od štetnog djelovanja voda” te u tom smislu, kažu iz Hrvatskih voda, ta akumulacija služi svrsi.

”Pored osnovne funkcije, voda iz akumulacije se može koristiti i za navodnjavanje, u koju svrhu je izgrađen sustav navodnjavanja Opatovac. Punjenje akumulacije ne ide predviđenom dinamikom koja bi omogućila korištenje vode za navodnjavanje”, stoji dalje u odgovoru Hrvatskih voda, što zapravo znači da se ni za devet godina nije uspjelo napuniti akumulaciju!

Optimisti u Hrvatskim vodama

Čini se, međutim, da prazna akumulacija nije problem.

”Kako bi se izgrađeni sustav navodnjavanja stavio u funkciju, naručena je izrada projektne dokumentacije za zahvat vode na Dunavu, kojom bi se dopunjavala akumulacija Opatovac. Osim akumulacije Opatovac, istom crpnom stanicom bi se dopunjavala i akumulacija Grabovo. Građevinska dozvola za crpnu stanicu i dovodni cjevovod se očekuje u prvoj polovici 2023. godine. Nakon toga, financiranje izgradnje bi se nominiralo na fondove Europske unije”, kažu optimistično iz Hrvatskih voda.

Prevedeno, to znači da će, bude li i sljedećih ljeta suše, vukovarsko-srijemski župan, ma tko god to bio, još godinama – dok se ne riješi projektna dokumentacija ”za zahvat vode na Dunavu”, izda građevinska dozvola i osigura financiranje iz fondova Europske unije – i dalje proglašavati stanje elementarne nepogode zbog suše i u Općini Lovas, bez obzira na postojeću akumulaciju u Opatovcu.

Ni devet godina nakon završetka nije u funkciji Telegram

Opasnost od pucanja brane

“Radi se o nečem posve drugom”, kaže za Telegram osoba dobro upućena u problem, a koja je pristala razgovarati pod uvjetom anonimnosti. “Brana je loše izvedena i postoji opasnost njenog pucanja ukoliko bi se akumulacija napunila”. Točnost te tvrdnje pronašli smo u arhivi vijesti na mrežnim stranicama Vukovarsko-srijemske županije od prije 12 godina, 10. listopada 2010.

Pod naslovom ”Vukovarsko-srijemski župan Božo Galić obišao akumulacijsko jezero Opatovac”, doslovce stoji: ”Zbog istjecanja vode iz akumulacije, u Opatovcu su proglašene redovne mjere obrane od poplava. Od subote djelatnici Hrvatskih voda danonoćno su na terenu, kada je i primijećeno istjecanje vode iz akumulacije, sagrađene za navodnjavanje 750 hektara poljoprivrednih površina”.

A koliko je stanje bilo dramatično, svjedoči i izjava tadašnjeg direktora Hrvatskih voda Osijek, a danas generalnog direktora te državne tvrtke, Zorana Đurkovovića, koji je rekao da su u Opatovcu proglašene redovite mjere obrane od poplava, da je o svemu izviještena policija i nadležne službe, no kako je procjena Hrvatskih voda da je ”naselje sigurno te nema potrebe za evakuacijom oko 400 stanovnika Opatovca, koliko ih živi u tom mjestu”.

Ne služi ni primarnoj svrsi

Dakle, prijetilo je pucanje brane. Pa iako je akumulacija nakon tog incidenta službeno završena 2013., iako je objavljeno da je njena gradnja koštala 44 milijuna kuna, ona ni do danas nije stavljena u funkciju.

A da akumulacija Opatovac ne služi ni primarnoj svrsi, kako to kažu u Hrvatskim vodama, ”zaštiti od štetnog djelovanja voda” vidjelo se i prošle godine kada je u srpnju snažno, olujno nevrijeme praćeno jakom kišom pogodilo istočni dio Vukovarsko-srijemske županije i kada su najviše od svih okolnih mjesta plivali Opatovac, Mohovo i Bapska.

Državna uprava za zaštitu i spašavanje u dokumentu od 3. studenoga 2015. u kojem se analizirala procjena ugroženosti stanovništva, materijalnih, kulturnih dobara i okoliša od katastrofa i velikih nesreća, spominje i akumulaciju Opatovac. Kaže se kako je akumulacija ”trenutno u fazi punjenja”, te ”ako iz bilo kojeg razloga dođe do popuštanja na akumulaciji, ugroženi bi bili dijelovi naselja Opatovac”.

U plićaku se brčkaju labudovi

Zanimljiv je i ovaj dio: ”Prema dobivenim informacijama od Hrvatskih voda, u toku je izrada preliminarne procjene poplavnih rizika za navedene akumulacije, temeljem koje će raditi karte opasnosti i karte rizika od poplava. Na temelju dobivenih informacija, jedinice lokalne samouprave će biti u mogućnosti sagledati posljedice havarije na akumulacijama, veličinu poplavnog područja i visinu vodnog vala, broj ugroženog stanovništva i druge bitne parametre s kojima će se ažurirati procjene, te temeljem istih razraditi mjere postupanja za taj događaj”.

Kad je reporter Telegrama ovih dana posjetio akumulaciju Opatovac nikakve opasnosti od poplave nije bilo jer gotovo da i nije bilo vode. U plićaku se brčkalo nekoliko labudova i samo su dva pecaroša lovila ribu.

‘Ne usude se napuniti akumulaciju’

“Tako je već godinama”, veli jedan od njih.

“Ne usude se napuniti akumulaciju jer se boje pucanja brane”, kaže. I pokazuje kako su u međuvremenu pokradeni metalni dijelovi oko cjevovoda i hidranata. Stanje u kakvom je akumulacija Opatovac danas – a u nju je, rekli smo do sada uloženo 44 milijuna kuna – takvo je da bi župan Dekanić, bez trunke grižnje savjesti, mogao ondje proglasiti stanje elementarne nepogode.

U nju je do sada uloženo 44 milijuna kuna Telegram