Nekad je nužno odabrati stranu

Glavaš i Šešelj, dva radikala, zapravo dijele frapantno slične sudbine

Telegramov Drago Hedl povlači paralele i između HDSSB-a i SRS-a

FOTO: Pixsell

Na hrvatskoj političkoj sceni nije poznat slučaj da osnivača neke stranke iz nje izbace. Branimir Glavaš, osnivač Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje (HDSSB) i jedan od utemeljitelja HDZ-a mogao bi, po drugi put, biti prvi kome se to dogodilo.

Doduše, osnivanje neke stranke rijetko je čin pojedinca. Franjo Tuđman smatra se osnivačem HDZ-a, mada ga, naravno – već kliču barakaši s Jaruna, među kojima je Glavaš jedan od najpoznatijih – nije osnovao sam. Pokojnog Ivicu Račana, na isti se način veže uz SDP, Savku Dabčević Kučar uz HNS, ili Slavka Goldsteina uz HSLS. No, HDSSB, što god tko o njemu mislio, djelo je Branimira Glavaša.

Slične sudbine Glavaša i Šešelja

Osnovao ga je sredinom 2005., netom nakon što je izbačen iz HDZ-a, stranke među se čije osnivače ubraja. Tako bi se Glavašu, uspiju li HDSSB-ovi pučisti u svojoj nakani, moglo dogoditi da ga dva puta izbace iz dvije različite stranke, onih čiji je bio zakoniti otac.

Što se pak HDSSB-a tiče, njegovog drugog čeda, sudbina te stranke frapantno je slična onome što se u Srbiji dogodilo sa Srpskom radikalnom strankom (SRS). Kao što je i slična sudbina osnivača SRS-a i HDSSB-a. Kada je Vojislav Šešelj, tadašnji predsjednik SRS-a, u veljači 2003. dobrovoljno otišao u Haag, gdje mu se sudilo za ratne zločine, punih pet godina iz zatvora je upravljao svojom strankom.

Upravljanje strankom iz zatvora

Kada je Branimir Glavaš, tadašnji neformalni predsjednik HDSSB-a, na Županijskom sudu u Zagrebu u svibnju 2009. osuđen na 10 godina za ratne zločine počinjene u Osijeku, pobjegao je u Bosnu i Hercegovinu, pa odatle – u početku sa slobode, a potom iz zatvora – upravljao svojom strankom. Više od pet godina.

Dok je Šešelj bio u haškom pritvoru, poslanici njegove stranke, SRS-a, nosili su u srbijanskom parlamentu majice s njegovim likom. Dok je Glavaš bio u zatvoru u Zenici i Mostaru, zastupnici HDSSB-a u Hrvatskom saboru, svi kao jedan, na reveru su nosili bedž na kojem je pisalo: Heroj, a ne zločinac.

Jeziva poruka Branimira Glavaša

Po povratku iz zatvora Glavaš se nastavio baviti politikom, ondje gdje je stao 2009. Na svečanom dočeku u Osijeku, početkom 2015., okupljenim pristašama je poručio kako je u zatvoru napunio akumulatore. Bila je to jeziva poruka, nipošto nespretna stilska figura. Glavaša je, naime, hrvatski sud u svibnju 2009. osudio i za zločin u kojem su uhićeni civili, nadomak njegova ratnog štaba, u obližnjoj garaži, bili prisiljavani piti sumpornu kiselinu iz automobilskih akumulatora.

Po povratku iz haškog pritvora Vojislav Šešelj poručio je svojim sljedbenicima da se vraća u politiku i da će nastaviti ondje gdje je stao prije odlaska u Haag. Rekao je da ideja Velika Srbije nije mrtva i da će se nastaviti za nju boriti, za njene zapadne granice koje je zacrtao na liniji Virovitica, Karlovac, Karlobag.

Glavaš i Šešelj na parlamentarnim izborima

Glavaša su po povratku iz zatvora u Osijeku dočekali tamburicama, vatrometom i neslužbenom himnom HDSSB-a “Ne dirajte mi ravnicu”. Šešelja su, nakon povratka iz Haaga, na surčinskom aerodromu dočekali treštećim trubama i neformalnom himnom stranke – Maršem na Drinu.

Glavaš je ubrzo, već na prvim parlamentarnim izborima otkako je izišao na slobodu, u studenom prošle godine izabran u Hrvatski sabor. Trebalo je manje od devet mjeseci da se to dogodi. Vojislav Šešelj, na prvim parlamentarnim izborima u Srbiji održanim nakon njegova povratka iz Haaga, u travnju ove godine, izabran je u Skupštinu Srbije. Trebalo je proći samo 17 mjeseci da se to dogodi.

Vino s etiketom Adolfa Hitlera i paljenje zastave

Nakon povratka iz zatvora, a prije nego što je izabran u Hrvatski sabor, Branimir Glavaš slikao se uz boce vina s etiketom na kojoj se kočio lik Adolfa Hitlera i goste častio rakijom iz boce s čije se naljepnice smiješio lik Ante Pavelića. Državno odvjetništvo u tome nije vidjelo ništa sporno.

Prije nego što je izabran u Skupštinu Srbije, a nedugo nakon povratka iz Haaga, Vojislav Šešelj palio je hrvatsku zastavu usred Beograda. Nije mu se dogodilo ništa. Branimir Glavaš u Hrvatskoj, punopravnoj članici Europske unije, uživa zastupnički imunitet i po hrvatskim zakonima ima pravo na diplomatsku putovnicu.

Vojislav Šešelj u Srbiji, zemlji kandidatkinji za ulazak u Europsku uniju, uživa poslanički imunitet i po tamošnjim zakonima, kao član parlamenta, može dobiti diplomatsku putovnicu. To je i ostvario.

Šešeljeve metastaze: Nikolić i Vučić

Svoje bivše stranačke kolege, četničkog vojvodu Tomislava Nikolića, aktualnog predsjednika Srbije i Aleksandra Vučića, aktualnog premijera, Šešelj je, nakon raskola u Srpskoj radikalnoj stranci, nazivao najgorim imenima. Kada se zbog karcinoma vratio iz pritvora u Haagu, rekao je kako ima dvije metastaze na jetri: jedna se zove Nikolić, druga Vučić.

Kada je, ovih dana došlo do raskola u HDSSB-u, a pučisti predvođeni Dinkom Burićem, nekad najbližim Glavaševim suradnikom, zatražili da se Glavaša izbaci iz HDSSB-a, stranke koju je osnovao, Glavaš je Burića na plaćenom oglasu Facebooka nazvao ”prvakom analnog alpinizma”, aludirajući na njegovo pretjerano poltronstvo. Burić mu je uzvratio savjetom da se poškropi svetom vodicom, a ako mu ni to ne pomogne da ode egzorcistu.

Nisu kažnjeni za ratne zločine

Šešelja je – i to je najstrašniji dio ove priče – Međunarodni sud za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji, krajem ožujka ove godine oslobodio svih točaka optužnice i svake odgovornosti za ratne zločine. U Srbiji je danas slobodan čovjek, poslanik u Skupštini.

Branimiru Glavašu smiješi se slična sudbina. Ustavni sud Republike Hrvatske u siječnju prošle godine ukinuo je presudu za ratne zločine. Krajem srpnja ove godine Vrhovni je sud, pak, ukinuo prvostupanjsku presudu Županijskog suda i naložio novo suđenje. Glavaš je danas slobodan čovjek i zastupnik u Hrvatskom saboru.