Hit. Penava troši gradski novac na borbu protiv korupcije, a masovno zapošljava ljude s izborne liste Domovinskog pokreta

Ljudi s liste Domovinskog pokreta sretno su zaposleni po vukovarskim poduzećima i gradskoj upravi

Vukovarski gradonačelnik, saborski zastupnik i predsjednik Domovinskog pokreta, Ivan Penava, čini se, odlučio je započeti snažnu, ozbiljnu i radikalnu borbu protiv korupcije u vlastitoj sredini, jer je izmjenama i dopunama Plana nabave za ovu godinu, putem jednostavne nabave, predvidio 40.000 kuna za stavku koja se zove “usluge uspostave sustava upravljanja antikorupcijom”.

Već koncem ožujka, tvrtka Vukovarski vodovod, u vlasništvu Grada Vukovara pohvalila se, u izvješću o provedbi antikorupcijskih mjera, kako prilikom zapošljavanja oglašavaju slobodna radna mjesta, objavljuju javne natječaje i provode testiranja i razgovor za posao, te nakon što donesu odluke o odabiru, obavještavaju kandidate o rezultatima natječaja. Čine to, kažu, mada sukladno Antikorupcijskom programu za trgovačka društva u većinskom vlasništvu općina, gradova i županija, nemaju zakonsku obvezu tako postupati.

Pa se dalje hvale kako to rade zbog specifičnog položaja tih društava, a radi čega dolazi, citiramo: do nezadovoljstva građana i budi sumnju u pogodovanje odabranim kandidatima, koji su nerijetko u nekoj vrsti privatnog ili eventualno prethodnog poslovnog odnosa s osobama koje u tim trgovačkim društvima imaju ovlast donošenja odluka.

Kako izgleda praksa antikorupcije

Međutim, unatoč silnom trudu i uloženom novcu u “usluge uspostave sustava upravljanja antikorupcijom” i samohvalama koje su si spjevali u Vukovarskom vodovodu, u praksi to izgleda ponešto drugačije. Treći na listi Domovinskog pokreta za članove Gradskog vijeća Vukovara na prošlim lokalnim izborima (nositelj liste, treba li reći, bio je Ivan Penava) Domagoj Bilić, postavljen je za pomoćnika direktora Vodovoda grada Vukovara. Njegova sestra Kristina Bilić, pak, pročelnica je Upravnog odjela za gospodarstvo grada Vukovara, na čijem je čelu Ivan Penava.

Kandidat koji se nalazio na 9. mjestu izborne liste Domovinskog pokret, Igor Naletilić, nedavno je zaposlen kao čitač vodomjera u istom tom Vodovodu grada Vukovara. Njegova supruga Davorka Krajinović Naletilić, nakon izbora zaposlena je u Turističkoj zajednici grada Vukovara.

David Vlajčić, kandidat na 10. mjestu izborne liste Domovinskog pokreta, postao je pomoćnik direktora Vukovarske gospodarske zone, a njegova supruga Marina Vlajčić, pročelnica je Upravnog odjela za prostorno uređenje i imovinu još od prošlog mandata gradonačelnika Penave, u vrijeme dok je bio član HDZ-a.

Iz Pevexa u VURA-u

Kandidatkinja s 11. mjesta izborne liste Domovinskog pokreta, Jasmina Jukić postavljena je za pomoćnicu direktora Vukovarske razvojne agencije – VURA, a prije toga radila je u vukovarskoj prodavaonici trgovačkog lanca Pevex. U Pevexu pak Mario Radić, zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta, Ivana Penave, u vlasničkoj strukturi (zajedno sa svojom tvrtkom Filir) ima velikih 16,24 posto udjela.

Žana Kunji, bila je nisko na listi Domovinskog pokreta za posljednje lokalne izbore, tek na 16. mjestu, ali se ta, 26-godišnja studentica druge godine studija trgovine na Vukovarskom veleučilištu Lavoslav Ružička, vinula visoko i postala urednica Vukovarskih novina, čije izlaženje financira Grad Vukovar. Pretposljednja na listi Domovinskog pokreta, na 18. mjestu, ali nipošto zaboravljena, Ivana Mujkić, postavljena je za pročelnicu Ureda gradonačelnika, Ivana Penave.

Opravdano upravljanje antikorupcijom

Ivan Penava nije zaboravio zbrinuti i one koji su zajedno s njim napustili HDZ i priključili se Domovinskom pokretu. Alen Jakumetović postao je pomoćnik direktora gradske tvrtke Komunalac. Dok je Penava bio u HDZ-u, Jakumetović je kraće vrijeme bio direktor Lučke uprave, no kad ga je HDZ odatle maknuo jer ta tvrtka nije pod Penavinom ingerencijom, uhljebljen je u Komunalcu.

Penava nije dužan ostao ni Darku Dimiću, koji mu se priključio nakon izlaska iz HDZ-a, pa je sada pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, sport i branitelje u gradskoj upravi Vukovara, odjela koji ranije nije postojao. Eto, sve nabrojeno govori kako je svaka lipa od onih 40.000 kuna koje je Grad Vukovar potrošio za usluge uspostave sustava upravljanja antikorupcijom, ne samo imala smisla, već i duboko opravdanje.