HNB bi trebala biti jedna od najuglednijih institucija u državi. A postaje odlagalište odbačenih političara

Ugled HNB-a ove su godine uzdrmale dvije afere

FOTO: Vjekoslav Skledar/Pixsell

Plenković si, naravno, ne može priuštiti da mu još jednog ministra - nakon Darka Horvata - odvedu direktno iz Vlade u Remetinec, pa je za Ćorića pronađena nova fotelja. Ni manje, ni više nego - viceguvernera HNB-a

Hrvatska narodna banka, koja bi s obzirom na svoju ulogu, trebala biti jedna od najuglednijih institucija, pretvara se u odlagalište odbačenih političara. Institucija koja vodi monetarnu politiku, izdaje novac, nadzire poslovanje bankarskog sustava, tako se pretvara u neku verziju Hrvatske gospodarske komore, u kojoj političari, nakon što im iz nekog razloga propadne karijera, nalaze utočište.

Tako je danas, odlukom Sabora, za viceguvernera postavljen Tomislav Ćorić, dosadašnji ministar gospodarstva, koji je za premijera Plenkovića očito postao previše toksičan, da bi sjedio u Vladi, pa ga je odlučio zbrinuti u HNB-u. Ćorić se našao pod teškim optužbama, nakon što se njegovo ime počelo spominjati u istrazi pogodovanja investitorima u vjetroelektranu Krš-Pađene.

Ime novog viceguvernera spominje se u istragama USKOK-a

Naime, jedan od glavnih osumnjičenika u svom iskazu teško je optužio Ćorića, rekavši da je sve radio po njegovom nalogu. Plenković si, naravno, ne može priuštiti da mu još jednog ministra – nakon Darka Horvata – odvedu direktno iz Vlade u Remetinec, pa je za Ćorića pronađena nova fotelja. Ni manje, ni više nego – viceguvernera HNB-a.

U ovom kontekstu posebno je zanimljivo pogledati uvjete koje moraju ispunjavati članovi Savjeta HNB-a, koji se inače imenuju na šest godina. Moraju, naravno, biti državljani RH, ali s priznatim osobnim ugledom i profesionalnim iskustvom na monetarnom, financijskom, bankarskom ili pravnom području. Ćorić ima iza sebe znanstvenu karijeru, doktorirao je i radio na Ekonomskom fakultetu, gdje je dogurao do docenture, no veliko je pitanje kako stoji s osobnim ugledom, nakon što se njegovo ime počelo spominjati u predmetima USKOK-a.

HNB niže afere

Što se tiče ugleda HNB-a, njega su ove godine uzdrmale dvije afere. Prva, vrlo ozbiljna, odnosi se na trgovanje vrijednosnim papirima zaposlenika HNB-a. Trenutno je u tijeku istraga, kojem je obuhvaćeno oko 60 sadašnjih i bivših zaposlenika, te se istražuje jesu li trgovali vrijednosnim papirima banaka, što im je zabranjeno s obzirom na to da rade u instituciji koja nadzire rad banaka, te su stoga u prilici imati povlaštene informacije.

Mogu doći do podataka koji drugim sudionicima na tržištu nisu dostupni. Prema onome što se za sada zna, trenutno je obrađeno pet osoba – to je informacija s početka svibnja – te je utvrđeno da nisu prekršili zakon, a za ostale se rezultati još čekaju. Istragu, treba naglasiti, vodi Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, na čijem je čelu Ante Žigman, bivši zaposlenik HNB-a. Žigman je bio savjetnik guvernera Borisa Vujčića.

HNB se prilično osramotio i na natječaju za odabir dizajna hrvatskih kovanica eura. Jedno od rješenja koje je odabrano na natječaju baziralo se na ukradenoj fotografiji. Kada je to otkriveno, autor je povukao rad, a HNB objavio novi natječaj. Iako im je Hrvatsko dizajnersko društvo sugeriralo da postoje veliki nedostaci u samim kriterijima natječaja, da su kriteriji prelabavo postavljeni, HNB je to ignorirao. Na kraju su dobili preko tisuću prijava i za kovanicu od jednog eura odabrali baš rješenje s ukradenom fotografijom.