HNS je odlučio podržati Plenkovićev HDZ pa su se malo raspali. No, što sad slijedi? Napravili smo vodič

Počela je sjednica Sabora, ali danas kreću i pregovori HNS-a i HDZ-a

07.06.2017., Zagreb - U sjeni neuspjelih pregovora HDZ-a i HNS-a oko rekonstrukcije Vlade, Hrvatski sabor danas je aktualnim prijepodnevnom zapoceo 4. sjednicu. Premijer Andrej Plenkovic. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Jutros se nastavlja sjednica Sabora, a danas je i zasjedanje Vlade. Pregovori HDZ-a i HNS-a trebali bi krenuti oko podne, a dio HNS-a iznimno je nezadovoljan ovakvim razvojem događajem. Nije sasvim jasno kada će se izabrati novi ministri i koliko će točno zastupnika podržati Vladu Andreja Plenkovića. No, neke su stvari ipak jasne, HNS je naveo ljude koji bi trebali biti njihovi ministri u koalicijskoj Vladi, a jasno je i da neki njihovi zastupnici neće podržati Vladu. Izvukli smo pet ključnih stvari o situaciji.

1. HNS želi 3 ministra

Nakon što je Središnji odbor HNS-a jučer odlučio da će stranka koalirati s HDZ-om, Predrag Štromar je izašao pred novinare i rekao kako će HDZ-u predložiti tri ministra. Radi se o Blaženki Divjak kao ministrici znanosti, obrazovanja i sporta koja bi trebala zamijeniti Pavu Barišića, Ranku Marijanu kao ministru pravosuđa i Štromaru kao ministru graditeljstva i potpredsjedniku Vlade. Pregovori s HDZ-om trebali bi početi u 12 sati. No, gostujući sinoć u Otvorenom na HRT-u zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić je kazao kako će HNS u novoj Vladi biti zastupljen proporcionalno broju glasova koji će u Saboru donijeti za podršku toj Vladi. Nije, međutim precizirao kolika bi podrška u Saboru nosila koliki broj ministara.

2. Danas zasjeda Vlada i Sabor

Danas se održava sjednica Vlade i Sabora. Premijer Andrej Plenković već dugo oteže s izborom novih ministara zbog čega je bio kritiziran od strane ustavnih stručnjaka. Nove bi ministre, nakon razrješenja, premijer trebao imenovati na prvoj sljedećoj sjednici Sabora. Plenković je Mostove ministre razriješio 27. travnja, od tada pa do ovog utorka Sabor nije zasjedao zbog lokalnih izbora, a ostaje vidjeti kakva će biti dinamika pregovora s HNS-om i kad će se okupiti većina koja će izglasati nove ministre.

3. Raskol u HNS-u

Predsjedništvo HNS-a je odlučilo kako nema koalicije s HDZ-om nakon čega je tadašnji predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak podnio ostavku, kazavši kako ne želi podijeliti stranku. No, čini se kako se upravo to dogodilo. Središnji odbor je poništio odluku Predsjedništva, odlučivši kako će koalirati s HDZ-om, a očekuje se da saborski zastupnici HNS-a Vesna Pusić, Goran Beus Richembergh, Anka Mrak Taritaš i Nada Turina Đurić neće podržati vladajuću većinu. Ako tako i postupe, suprotno odluci Središnjeg odbora stranke, po stranačkom statutu bi trebali biti izbačeni iz HNS-a. Umjesto Vrdoljaka u Sabor će ući zamjena, a taj bi zastupnik trebao podržati HDZ. Članovi HNS-a danas su u znak prosvjeda zapalili svijeće ispred prostorija stranke.

4. HNS je prekršio sporazum s SDP-om

U predizbornom sporazumu koji je HNS potpisao s SDP-om na čijoj su listi zastupnici ušli u Sabor stoji kako stranke ne smiju koalirati s HDZ-om. “Stranke potpisnice sporazuma obvezuju se na sastavljanje zajedničke koalicijske vlade. Stranke potpisnice sporazuma obvezuju se da ni u kojem slučaju nakon izbora neće koalirati s HDZ-om”, stoji u članku 5. SDP-ovci, najviše na društvenim mrežama, izražavaju svoje nezadovoljstvo, ali čini se kako u ugovoru nisu predviđene pravne sankcije za ulazak u koaliciju s HDZ-om.

5. Koliko sad Plenković ima ruku u Saboru?

Izbor predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića podržalo je točno 76 zastupnika. Čini se kako će se podršci sada priključiti pet zastupnika HNS-a, no neki će zastupnici poput Željka Glasnovića i Zlatka Hasanbegovića svoju podršku uskratiti. Jandrokovića su podržali i primjerice Tomislav Saucha i Marin Škibola koji najavljuje kako neće biti dio nove većine, dok se Saucha povukao iz javnosti. Predsjednik HSU-a Silvano Hrelja također bi mogao biti dio nove većine. Računica kaže da bi za nove ministre trebala postojati potrebna većina veća od 76 zastupnika, a u ovom je trenutku teško reći kolika će ona točno biti.