Hoće li Most postupiti jednako kao u slučaju Podolnjakove kandidature za Sabor ili izdati svoja načela?

SDP nije odbio pregovore s Mostom, pa nema argumenta za njihovu koaliciju s HDZ-om

03.12.2015., Markov trg, Zagreb - Odrzana je prva konstituirajuca sjednica osmog saziva Hrvatskog sabora. Robert Podolnjak, Bozo Petrov. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Trećeg prosinca na prvoj (neuspješnoj) sjednici novog saziva hrvatskog parlamenta, zastupnici Mosta odlučili su da neće glasovati za vlastitog kandidata dr. Roberta Podolnjaka, zato što se Hrvatska demokratska zajednica suprotstavila prijedlogu da Podolnjak postane predsjednik Sabora.

Most je tu odluku obrazložio svojim načelnim stavovom da neće poduprijeti nijedan prijedlog ili političku akciju oko kojih SDP, HDZ i Most ne postignu konsenzus. Dakle, ako HDZ ne želi Podolnjaka za predsjednika Sabora, Podolnjaka ne želi ni Most, jer bi se inače stekao dojam da se Most približava SDP-u i da izdaje načelo konzenzusa na kojem se temelji Mostovo političko djelovanje.

Most bi sada morao postupiti posve jednako kao i u Podolnjakovu slučaju i reći da preitsaje na rješenje na koje ne pristaju obje velike koalicije. Svaki drukčiji postupak potvrdit će glasine kako su se njegovi čelnici već dogovorili s HDZ-om.

Vidjet ćemo hoće li Most primijeniti isti kriterij i kada je riječ o Socijaldemokratskoj partiji. SDP je, kako znamo, u subotu formalno odbio Mostov prijedlog tripartitne Vlade s nestranačkim premijerom. U javnosti su se odmah pojavile tvrdnje da takva SDP-ova odluka zapravo gura Most u koaliciju s HDZ-om. Sami čelnici Mosta podržali su takve interpretacije, dajući SDP-u još jedan dan da se predomisli; rekli su da će čekati do utorka.

Upuštanje u koaliciju s HDZ-om

Međutim, ako se Most uistinu upusti u koaliranje s HDZ-om, ta će politička grupacija dramatično izdati načelo konsenzusa i tripartitne vladavine, u koje se do prekjučer zaklinjala. Namjerava li Most ostati koznekventan i vjerodostojan, namjerava li se dalje ponašati neutralno i nastojati na postizanju konsenzusa, Most bi sada morao postupiti posve jednako kao i u Podolnjakovu slučaju pa reći: ”Mi ne pristajemo ni na jedno rješenje na koje ne pristaju obje velike koalicije, pa sada moramo tražiti novi model.”

Svaki drukčiji Mostov postupak potvrdit će glasine kako su se njegovi čelnici već dogovorili s Hrvatskom demokratskom zajednicom, te da su samo tražili izgovor kako bi potpisali koaliciju s HDZ-om.

Taktički potez SDP-a

Ovdje je osobito važno naglasiti da SDP u priopćenju sa subotnje sjednice Glavnog odbora nije odbio suradnju s Mostom nego je, dapače, predložio nastavak pregovora s Mostom. Most, znači, nema niti jedan valjani argument da uđe u akciju sastavljanja Vlade s HDZ-om, budući da u istovjetnoj situaciji prije desetak dana nije želio ući u akciju konstituiranja Sabora sa SDP-om.

Ako Most ipak potpiše koalicijski dogovor sa HDZ-om, bit će to neizbježni kraj te političke skupine, jer će se ona, prvo, nužno izgubiti u HDZ-u, i, drugo, izgubit će nekorumpirani javni status, jer je, eto, pristala koalirati samo sa strankom koja nosi niz teških korupcijskih stigmi, koje su se protegle do recentih HDZ-ovih izbornh lista.

Rješenje su samo novi izbori

Koalicija s Mostom, pod Mostovim uvjetima, ne odgovara, međutim ni samom HDZ-u. Ako Tomislav Karamarko prihvati Mostov zahtjev za nestranačkim premijerom, on će istoga trentuka priznati izborni poraz.

Tomislav Karamarko I HDZ nisu ušli u nedavnu izbornu kamapnju da bi netko drugi, i to izvan Hrvatske demokratske zajednice, postao premijer osim, naravno, pod uvjetom da ne izgube izbore. Iz dana u dan sve je jasnije da se ovaj politički rebus može riješiti samo novim izborima, koji bi se morali održati u najkraćem mogućem roku.