Nekad je nužno odabrati stranu

Hrvatska će pisati Arbitražnom sudu, očekuje da se zapanji, zgrozi i raspusti

Hrvatska ozbiljno razmatra mogućnost izlaska iz postupka arbitraže

16.04.2015., Zagreb - U Banskim dvorima odrzana je redovna sjednica Vlade RH, na kojoj je, uz ostalo, Vlada odustala od monetizacije autocesta i donijela odluku o povecanju trosarina na gorivo i duhanske proizvode. Vesna Pusic , Zoran Milanovic. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatska pregovaračka strana će Arbitražnom sudu uputiti pismo u kojem će detaljno obrazložiti sve sporne elemente dogovora između slovenskog člana Arbitražnog suda Jerneja Sekoleca i slovenske zastupnice pred sudom Simone Drenik, ali i ostalih dvoje sudaca čija je uloga upitna, doznaje Telegram iz visokih izvora bliskih Vladi.

Hrvatska ozbiljno razmatra mogućnost izlaska iz samog postupka arbitraže, zbog grubog kršenja nepristranosti i neovisnosti sudaca što dovodi u pitanje pravovaljanost cijelog postupka, smatraju hrvatski pregovarači. Hrvatska strana će se, ukoliko se odluči na prekid postupka, pozvati na pravila Bečke konvencije i odredbe iz međunarodnih ugovora te članke samog sporazuma o arbitraži prema kojemu suci moraju biti nepristrani i neovisni.

Hrvatska već pisala Sudu

Hrvatska je već nakon izjave slovenskog ministra vanjskih poslova Karla Erjavca o tome da će odluka o teritorijalnom sporu Slovenije i Hrvatske ići u korist Ljubljane, u travnju poslala pismo Arbitražnom sudu u kojem je upozorila na grubo kršenje pravila. Sud je tada poslao odgovor u kojem je oštro osudio Erjavčevu izjavu, no u internoj istrazi je utvrđeno kako nema curenja informacija.

Hrvatska smatra da bi se arbitražni sud za granični spor sa Slovenijom trebao sam raspustiti jer je zbog skandala slovenske strane toliko kompromitiran da se njegova odluka ne može prihvatiti kao zakonita, doznaje se iz hrvatske vlade, a javlja Hina.

Skandal izbio u srijedu

Podsjetimo, skandal je izbio u srijedu kad su hrvatski mediji objavili transkripte koji pokazuju da su se slovenski arbitar i slovenska diplomatkinja dogovarali o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudaca u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske.

Član arbitražnog suda Jernej Sokolec i opunomoćena predstavnica za praćenje arbitraže Simona Drenik u međuvremenu su dali ostavke, a sud je nakon toga objavio da će nastaviti postupak kad se popuni njegovo mjesto.

U hrvatskoj vladi smatraju da je to formalan, “tehnički” odgovor na situaciju kad sud ostane bez jednog arbitra, a da nije progovorio o biti. Stoga će mu danas poslati pismo u kojem će obrazložiti najnovije događaje, dostaviti sve linkove na sporne snimke i transkripte razgovora slovenskih dužnosnika.

Sud ima kratak rok za djelovanje

“Idealno bi bilo da se sud, kad primi naš podnesak, sam zapanji, zgrozi i raspusti, da kaže – ‘Mi u tome više ne želimo sudjelovati'”, rekao je izvor. “Kako možemo očekivati zakonitu odluku u skladu s (arbitražnim) sporazumom i pravilima postupka?”, upitao se.

U Banskim dvorima kažu da sud ima “kratak rok za djelovanje” i odgovor očekuju prije izvanredne sjednice Hrvatskog sabora koju su zatražili vlada i nekoliko parlamentarnih stranaka.

“Ako to ne učini, onda je na Hrvatskoj da zaštiti svoje interese”, istaknuo je izvor, ne isključujući mogućnost povlačenja iz Arbitražnog sporazuma potpisanog sa Slovenijom 2009.

Hrvatska i Slovenija vraćaju se na stanje iz 2009.

Stavi li se sporazum izvan snage, Hrvatska i Slovenija vraćaju se na stanje prije 2009. s privremenim režimom razgraničenja koji može trajati beskonačno.

Moguć je i izlazak stranaka pred stalno sudsko tijelo poput Međunarodnog suda za pravo mora u Hamburgu, što je Hrvatska ranije predlagala, ali za to je potrebna suglasnost druge strane, upozoravaju u vladi.

Potpisivanjem Arbitražnog sporazuma 2009. deblokirani su hrvatski pristupni pregovori s EU-om, koje je Slovenija zaustavila zbog neriješene kopnene i morske granice.

Od veljače 2013. do studenoga 2014. obavljena su tri kruga razmjene pisanih podnesaka, a početkom lipnja 2014. održana je i usmena rasprava. Arbitražni je postupak dosad stajao više od 29 milijuna kuna, a prije izbijanja skandala odluka suda očekivala se u prosincu.

Swedish Prime Minister Fredrik Reinfeldt (C) watches as Slovenian Prime Minister Borut Pahor (L) and his Croatian counterpart Jadranka Kosor sign on November 4, 2009 in Stockholm a deal allowing international arbitration to resolve a thorny border dispute that arose after the two states declared independence from ex-Yugoslavia in 1991. The row has blocked Croatia's European Union membership talks. AFP PHOTO / OLIVIER MORIN
Jadranka Kosor i Borut Pahor potpisali su u Stockholmu sporazum o arbitraži 4.11.2009. AFP

Cerar danas s vođama stranaka o skandalu Pirangate

Slovenski premijer Miro Cerar sazvao je za petak poslijepodne zatvoreni sastanak s čelnim ljudima svih parlamentarnih stranaka, kako bi se razmotrili svi aspekti skandala koji je u četvrtak rezultirao ostavkom slovenskog suca u arbitražnom sudu Jerneja Sekoleca i službenice ministarstva vanjskih poslova Simone Drenik, objavili su slovenski mediji.

Slučaj koji Hrvatska drži mogućim razlogom da promisli o otkazivanju arbitraže, a koji slovenski mediji i dužnosnici već nekoliko dana nazivaju “špijunskim skandalom”, koji su navodno izazvali obavještajni krugovi povezani s Hrvatskom, u nastojanju da kompromitiraju rad arbitraže čija bi presuda navodno mogla biti nepovoljna za Hrvatsku, u Sloveniji su neki mediji nazvan “blamažom” vlade i njezinih predstavnika koji nisu spriječili izbijanje skandala, no vlada Mire Cerara zbog slučaja nije ugrožena, navode slovenski analitičari.

Slučaj je homogenizirao vladajuće stranke i oporbu pa svi službeni predstavnici govore da je i nakon Sekolčeve ostavke potrebno nastaviti s arbitražnim postupkom i da ga Hrvatska po svoj prilici neće moći otkazati, piše Hina.

enian Prime Minister Miro Cerar arrives ahead of the European Council Summit at the European Union (EU) Headquarters in Brussels on February 12, 2015.   AFP PHOTO /  THIERRY CHARLIER
Slovenski premijer Miro Cerar sazvao je za petak poslijepodne zatvoreni sastanak AFP