Nekad je nužno odabrati stranu

Hrvatski doktori transplantirat će srca koja su prestala kucati (a samo 3 zemlje na svijetu mogu to raditi)

Večernji list javlja da će KBC Zagreb početi obavljati ovu operaciju

Braco Selimovic/VLM/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Operacija transplantacije srca koje je prestalo kucati uskoro će biti moguća i u Hrvatskoj, piše Večernji list. Potrebna tehnologija je vrijedna 1,9 milijuna kuna, a za nju je Rebru potporu dalo i Ministarstvo zdravlja. Velika je to stvar za hrvatsku medicinu, kada uzmemo u obzir da je takva operacija trenutno moguća u samo dvije zemlje, Australiji, i od nedavno u Velikoj Britaniji.

OCS uređaji oživljavaju i hrane srce

Revolucionarna operacija moguća je uz korištenje uređaja i tehnike OCS (Organ Care System) koji omogućava da se vrijeme transporta srca namijenjenog za transplataciju produlji na više od četiri sata, na koliko je dosad bilo ograničeno.

Uređaj OCS-a, popularno nazvan “srce u kutiji”, oživljava nekucajuće srce te ga hrani potrebnim nutrijentima imitirajući uvjete u ljudskom organizmu.

Liječnica zagrebačkog KBC-a, dr. Jasna Brezak educirana za korištenje OCS-a, ukazala je na dosadašnje probleme pri operaciji transplatacije srca: “Svakim dodatnim satom smrtnost primatelja povećava se za 20 posto. Četiri sata vrlo su kratko vrijeme, pogotovo ako znamo da je Hrvatska u sustavu Eurotransplanta i da je naše područje teritorij svih članica (Njemačka, Austrija, Nizozemska, Belgija, Luksemburg, Slovenija, Mađarska i Hrvatska te Crna Gora prema sporazumu s Hrvatskom). U praksi to znači da u četiri sata moramo stići od neke donorske bolnice na sjeveru Europe, koja nije uvijek uz aerodrom, na zagrebački aerodrom, autom od zračne luke do KBC-a Zagreb”, izjavila je za Večernji list.