Hrvatski studiji bi mogli, čini se, ostati bez filozofije. O kontekstu smo popričali s profesorom koji tamo radi

Senat će na sjednici u utorak odlučivati o upisnim kvotama

03.10.2016., Zagreb - Nakon sjednice Damir Boras potvrdio da je Senat suspendirao dekana Filozofskog fakulteta Vlatka Previsica.
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Od iduće akademske godine na Hrvatskim studijima studenti možda više neće moći upisati studij filozofije. Naime, Rektorski kolegij u užem sastavu donio je prijedlog upisnih kvota preddiplomskih studija u ak. god. 2017./2018, a prema kojem je predviđeno 0 upisnih mjesta za dvopredmetni studij filozofije na Hrvatskim studijima. Na temelju njihova zaključka novi studijski program Filozofije na Hrvatskim studijima neće se pripremati jer bi “to bilo utrostručavanje takvog studija na Sveučilištu”.

“Na temelju zaključka Rektorskog kolegija u užem sastavu da se neće pripremati novi studijski program Filozofije na Hrvatskim studijima, jer bi to bilo utrostručavanje takvog studija na Sveučilištu, te sukladno molbi pročelnika HS, Rektorski kolegij u užem sastavu predložio je prenamjenu 15 upisnih mjesta predviđenih za studij Filozofije u kvotu od 15 upisnih mjesta za pripadnike hrvatske dijaspore na studijima HS prema ostvarenim rezultatima kandidata u razredbenom postupku i njihovom izboru”, stoji u obrazloženju. Na sjednici Senata u utorak jedna od točaka dnevnog reda je izglasavanje kvota za preddiplomske studije, a na njima dakle, više nema filozofije.

Kvote već prepolovljene u siječnju

“Ja sam to doznao danas, očito je danas poslan poziv svim članovima Senata i onda je to došlo i do nas i do novinara. Budući da smo mi filozofi, otkad je nametnuta nova uprava Hrvatskih studija, potpuno isključeni iz svih tijela, mi uopće ne znamo što se dagađa. Doznali smo za ovo prije dva, tri sata”, kaže za Telegram profesor Tomislav Bracanović s Odsjeka za filozofiju Hrvatskih studija.

Bracanović kaže kako ne zna što će sada biti, može samo slutiti. Pretpostavlja da će se filozofija ugasiti kada zadnji upisani student završi svoj program, što bi moglo biti za dvije godine. “Naša trenutna Uprava ništa ne komunicira prema zaposlenicima, a pogotovo prema nama filozofima i teško mi je uopće reći koji su njihovi planovi u cijeloj ovoj situaciji.”

Napominje kako je 15 mjesta s dvopredmetnog preddiplomskog studija koje se sada “oduzimaju” filozofiji već prepolovljeno jer su godinama imali 30 upisnih mjesta za preddiplomski studij. “Na sjednici Znanstveno-nastavnog vijeća u siječnju htjeli su kvotu staviti na nulu, ali su se neki pobunili pa su nam ipak odlučili ostaviiti 15 mjesta”, kaže. “Tražilo se povećanje broja za dijasporu i onda je dogovoreno, vjerojatno od strane rektora i našeg pročelnika, da se to oduzme filozofiji.”

Na tom je odsjeku četvorka koja je prijavila Barišića

Profesor Bracanović ne može, kaže, naći opravdanje za ovakvu odluku Rektorata jer je interes za studij velik. “To je preddiplomski dvopredmetni studij. Imali smo manji problem s diplomskim studijem jer nam nisu dali da ga preustrojimo u dvopredmetni studij, ali s preddiplomskim je uvijek bilo jako dobro. Ovo je sve nekako namješteno. Prvo nam nisu dali da uđemo u to Znanstveno nastavno vijeće, znali su da bi se mi tamo bunili i potpuno su nas ignorirali”, kaže u razgovoru za Telegram. “Ovo je ozbiljan udar na nas”, dodaje.

Osim našeg sugovornika Bracanovića, na tom odsjeku rade još trojica profesora koji su ministra Pavu Barišića prijavili Odboru za etiku u znanosti i visokom obrazovanju jer je plagirao američkog znanstvenika Stephena Schlesingera. Riječ je o Pavlu Gregoriću, Tomislavu Janoviću i Davoru Pećnjaku. “Teško je to ne dovesti u vezu. Kad pogledate članove rektorata, onda vam je jasno da tu postoje ljudi bliski Baršiću. A mi, koji smo ga 2011. prijavili, smo ostali na drugoj strani”, kaže naš sugovornik.

Čudno obrazloženje za ukidanje studija

Obzirom da u obrazloženju stoji “da se neće pripremati novi studijski program Filozofije na Hrvatskim studijima, jer bi to bilo utrostručavanje takvog studija na Sveučilištu”, Bracanović kaže da je to malo čudna konstrukcija. Filozofija postoji na Filozofskom fakultetu i Filozofskom fakultetu družbe Isusove. Ovi potonji su godinama bili dio Hrvatskih studija. “Naš i njihov studij filozofije su bili pod istom kapom. I oni su prije otprilike godinu dana pokrenuli postupak da najprije uključe taj Filozofski fakultet družbe isusove u Sveučilište. Mi smo se tad bunili i rekli smo: nemojte to raditi, jedan dan ćete onda nama reći da smo treći studij”, prisjeća se Bracanović.

Dodaje da bi se, ako se nešto ukida, trebalo gledati na kvalitetu studija. U tome je filozofija na Hrvatskim studijima, kaže, dosta dobra. “Mi imamo dosta dobre rezultate, i što se tiče interesa studenata, i objavljivanja radova. Mi sigurno nismo najgori studij, ja bih čak rekao da smo uvjerljivo najbolji.” Dodaje i da je filozofija bila jedna od prvih katedri na Hrvatskim studijima, tu je još od osnutka. I uvijek se kaže, težilo, da se kao jezgra, ta katedra sačuva. “Ovakav je razvoj, čini se, u službi dnevne politike. Izgleda da su neki sada dočekali svojih pet minuta”, zaključuje naš sugovornik.