Hrvatski vojnici idu u Litvu, upravo je objavio glavni tajnik NATO saveza

Stoltenberg je kazao kako će multinacionalne snage poslati poruku

20.09.2016., Slunj - Na vojnom poligonu Eugen Kvaternik odrzava se medjunarodna vojna vjezba Immedaite response 16. Na slunjskom poligonu je 500 vojnika iz 10 zemalja. U cijeloj vojnoj vjezbi koja se paralelno odvija u Hrvatskoj i Sloveniji sudjeluje oko dvije tisuce vojnika, a cilj vjezbe je uvjezbati clanice NATO saveza za borbene misije u svijetu. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Glasnogovornica NATO saveza Oana Lungescu na svom je Twitteru napisala je kako je glavni tajnik Saveza Jens Stoltenberg objavio koje će države poslati vojnike u Poljsku, Litvu, Latviju i Estoniju. Među tim državama je i Hrvatska.

Ranije je ministar obrane Damir Krstičević najavio kako će jedna satnija hrvatskih vojnika biti upućena u Litvu 2018. godine u okviru jačanja snaga NATO-a na Baltiku.

“Multinacionalne snage šalju jasnu poruku – Napad na bilo koju našu članicu bio bi napad na sve nas”, kazao je glavni tajnik NATO-a, javlja glasnogovornica Saveza na Twitteru. kazao je Stolenberg. U posljednje se vrijeme puno govori o zaoštrenim odnosima s Rusijom i baltičkim zemljama.

Zaoštreni odnosi s Rusijom

Tako je primjerice republikanski kandidat za predsjednika Donald Trump kazao kako nije siguran da li bi NATO trebao braniti baltičke države u slučaju invazije.

No, čini se kako je tajnik NATO-a siguran kako postupiti. Kazao je i kako će NATO na ruske poteze primjereno odgovoriti. Već se dugo priča o slanju multinacionalnih snaga na ruske granice – u Poljsku i Baltičke države.

Operacija ‘Zaštitnik mora’

Sjedinjene Države, Velika Britanija i Rumunjska šalju vojnike u Poljsku; a Hrvatska je u skupini zemalja uz Njemačku i druge koji šalju vojnike u Litvu.

Krstičević je kazao kako je cilj ojačati Savez na Istoku. “Mogu reći da će NATO pokrenuti jednu novu operaciju “Sea Guardian” (Zaštitnik mora) a s ciljem povećanja sigurnosti na Mediteranu. To će biti pomoć europskim naporima sprječavanja krijumčarenja ljudi u Sredozemlju. Također će se razgovarati o boljoj suradnji NATO-a i EU-a posebno u području obrambene politike”