Human Rights Watch osuđuje Mađarsku zbog kršenja ljudskih prava izbjeglica

Neprihvatljivo je ljude koji bježe od rata dočekivati suzavcem i vodenim topovima

TOPSHOTS
A placard readin "We do not want another Hungary" lies on the ground at a railway station, near the official border crossing between  Croatia and Serbia, near the eastern-Croatian town of Tovarnik, on September 18 2015. Migrants have begun carving a new route into the Schengen area, travelling via Croatia, after neighbouring Hungary, overwhelmed by the refugee traffic, fenced off its own border with Serbia. For the moment, Croatia copes well with the influx of refugees, being still able to keep evidence of the people arriving and transporting them by train to refugee transit centers closer to nation's capital, Zagreb.  AFP PHOTO /STRINGER
FOTO: AFP

Sud u Segedinu iz Mađarske je protjerao 22 izbjeglica na jednu odnosno dvije godine zbog ilegalnog prelaska granice u protekla dva dana, objavio je beogradski Blic.

Deset izbjeglica je kažnjeno zabranom ulaska u Mađrasku na godinu dana, dok se kod njih 12 radi o kaznamaod dvije godine zabrane ulaska na mađarski teritorij. Među njima je 12 iz Iraka, dva iz Pakistana, jedan iz Afganistana i sedam Sirijaca.

Neprihvatljiv granični režim

Zbog ovakvih je mađarskih postupaka reagirala organizacija Human Rights Watch. Mađare je upozorila zbog neprihvatljivog graničnog režima koji izbjeglicama odbija dati azil i izlaže ih nasilju i uhićenjima. Naiem, mađarska je Vlada prije tri dana, 15. rujna, odlučila definitivno zatvoriti svoje granice i završila gradnju ogromnog zida.

Zbog toga su tisuće izbjeglica ostale zarobljene na području Srbije i put prema zapadnim europskim zemljama odlučile potražiti preko Hrvatske. Ukoliko se ipak odluče priječi granicu, na mađarskoj ih strani dočekuje interventna policija koja ih gađa vodenim topovima. U protekla četiri dana čak polovica zahtjeva za azilom je odbijena, a nekoliko desetajka izbjeglica uhićeno je zbog pokušaja ilegalnog prelaska granice.

Mađari ignoriraju konvencije o pravima izbjeglica

“Novi mađarski granični režim ima jasan cilj – zadržati tražitelje azila izvan zemlje”, izjavila je Lydia Gall iz Human Rights Watcha. Dodala je kako Human Rights Watch osuđuje vlasti iz Budimpešte koje se koriste interventnom policijom i kaznenim sudovima kako bi izbjegli pomoći ljudima koji bježe od rata. Optužila ih je za kršenje ljudskih prava. Naglasila je kako su novi propisi izbjeglicama ozbiljno ugrozili pristup Mađarskoj i traženje azila u toj zemlji.

Kao rezultat zakonskih promjena, mađarske su vlasti 16. rujna proglasile izvanredno stanje zbog masovnog useljavanja. “To znači da će na mađarskim sudovima kazneni postupci vezani uz ilegalni prijelaz granice imati prednost nad drugim postupcima, kao što je rješavanje azila”, izjavila je Gall. Human Rights Watch optužio je Mađarsku za kršenje temeljnih ljudskih prava jer tražiteljima azila nije omogučila nikakvu pravnu ili sigurnosnu zaštitu. Takvo ponašanje protivi se Povelji o osnovnim ljudskim pravima Europske Unije koja svakom čovjeku jamči pravo na azil.

Srbija izbjeglicama ne može pružiti sigurno utočište

Agencija za izbjeglice UNHCR-a iskazala je zabrinutost zbog mađarskog sankcioniranja tražitelja azila jer se na taj način ne pridržavaju Konvencije o statusu izbjeglica. “Tražiti pravo na azil nije zločin”, izjavio je visoki povjerenik za izbjeglice Antonio Guterres. Human Rights Watch je ustanovio kako se susjedna Srbija ne bi trebala smatrati sigurnom zemljom za tražiteljem Azila.

Organizacija je podsjetila kako je u Srbiji još tijekom travnja zabilježeno ozbiljno policijsko nasilje nad izbjeglicama. Osim toga, u Srbiji je još od 2008. godine samo 16 ljudi ostvarilo pravo na azil, a ta zemlja do sada također nije uspjela osigurati posebnu zaštitu djeci bez pratnje. Mađarske bi vlasti trebale što prije pokrenuti istragu zbog prekomjerne uporabe sile, upozoravaju iz Human Rights Watch-a.