Imamo, očito, masivan problem s Planom gospodarenja otpadom. Pričali smo s akterima skandala

Ako do kraja godine ne donesemo Plan izgubit ćemo 475 milijuna eura

Hrvatska do kraja godine mora donijeti Plan gospodarenja otpadom, inače će morati plaćati penale Europskoj uniji. Odnosno, izgubit ćemo 475 milijuna eura iz europskih fondova. “Savjetujem Vladi da požuri s donošenjem kako ne biste izgubili mogućnost pristupa europskim fondovima,” poručio je europski povjerenik za okoliš Karmenu Vella prije tjedan dana.

Ovo nije prvo upozorenje Europske komisije koja još od listopada 2015. Hrvatskoj šalje smjernice da se uskladi s propisima Europske unije po pitanju plana za gospodarenje otpadom koji se odnosi na razdoblje od 2016. – 2021. i s kojim smo već debelo kasnimo.

“Hrvatskoj prijeti gubitak 475 milijuna eura sredstava EU fondova, ali i višemilijunske kazne zbog nepoštivanja propisa o zbrinjavanju otpada,” kaže Mladen Jozinović, predsjednik Grupacije centara za gospodarenje otpadom pri HGK u razgovoru za Telegram.

Udruge optužuju da Plan nije zakonit

Nacrt plana koji je izradilo ministarstvo zaštite okoliša pod vodstvom ministra Slavena Dobrovića naišao je na mnoge kritike. Iz Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom i Grupacije centara za gospodarenje otpadom pri HGK smatraju kako je veliki problem to što je Nacrt plana ušao u zakonsku proceduru bez izrade financijske i tehničko, tehnološke analize, te kako je suprotan važećoj Strategiji zbrinjavanja otpada.

“Plan gospodarenja otpadom se finalizira te će biti upućen na prvu redovnu sjednicu Vlade RH”, odgovorili su nam iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode. Opovrgavaju da je njihov Plan suprotan propisima.

“Plan je u potpunosti sukladan s vizijama i prioritetima iz Strategije iz 2005. Prilikom izrade Plana gospodarenja otpadom poštivane su sve procedure, Plan je usklađen sa nacionalnim i europskim propisima, te su pribavljena mišljenja od strane ostalih ministarstava i županija. Plan je usklađen s EU Direktivom o otpadu i novim EU Paketom o kružnom gospodarstvu, a prilikom njegove izrade striktno smo se vodili preporukama Europske komisije koje smo dobili na osnovu bivšeg prijedloga Plana koji je izradila prijašnja administracija, ali ga nisu usvojili,” izjavili su za Telegram iz Ministarstva.

Sukob HDZ-ova i Mostova ministra je očito riješen

U međuvremenu je, kako su mediji pisali, zaiskrilo i između Ministarstva zaštite okoliša i MInsitarstva regionalnog razvoja i fondova EU koje nije poslalo pozitivno mišljenje o Prijedlogu plana. Ta točka je stoga prošli tjedan skinuta s dnevnog reda Vlade, a Dobrović je otvoreno prozivao ministra Tomislava Tolušića da mu sabotira plan. Tolušić je pak napominjao da program treba razraditi. No, u međuvremenu je, čini se to riješeno. Kako su Telegramu potvrdili iz Tolušićevog ureda za odnose s javnošću, u utorak 2. kolova uputili su Ministarstvu zaštite okoliša i prirode pozitivno mišljenje na njihov prijedlog Plana gospodarenja otpadom.

Napravili smo malu kronologiju ovog kompleksnog slučaja.

1. Plan bivše vlade je obustavljen

I SDP-ova Vlada bila je u zakašnjenju što se tiče rokova za donošenje Plana za gospodarenje otpadom. Tadašnji ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović tada je dogovorio s Europskom komisijom dodatne rokove i potom proveo javnu raspravu. No, u konačnici, Plan nije stavljen na dnevni red Vlade, pa stoga ni stupio na snagu. Ministar Zmajlović kaže da kao tehnički ministar nije htio to stavljati na dnevni red.

Zmajlovićev nasljednik, Mostov Slaven Dobrović, obustavio je plan svog prethodnika jer ga je smatrao “nedovoljno ambicioznim” Zmajlović je tada rekao kako “ne vjeruje da se do kraja godine može usvojiti novi, tako da se novi ministar uvelike kocka sa strpljenjem i novcem EU-a”.

2. Odobrenje Europske komisije

U travnju je ministar Dobrović dobio od Europske komisije odobrenje za okvir novog Plana gospodarenja otpadom za razdoblje od 2016. do 2022.

Poručio je da će poboljšanje sustava gospodarenja otpadom omogućiti Hrvatskoj da ispuni preuzete obveze Europske unije, “a to znači da nećemo morati plaćati kaznene penale,” rekao je tad ministar. No, tada su krenuli problemi.

3. Upozorenje HDZ-ova ministra o kašnjenju

Krajem svibnja HDZ-ov ministar regionalnog razvoja i fondova EU poslao je Ministarstvu zaštite okoliša dopis u kojem iznose zabrinutost što razrađeni Plan još nije napravljen.

U dopisu ministarstvo upozorava bi moglo doći do suspenzije 475 milijuna eura iz fondova EU ako Vlada ne pošalje “razrađen plan aktivnosti s pripadajućim rokovima, uz realnu procjenu potencijalnih rizika na ispunjenje oba ex-ante uvjeta uslijed moguće promjene politike gospodarenja otpadom.”

4. Problemi zbog kratke javne rasprave

Napokon, krajem lipnja, MZOP u javnu raspravu pušta Plan gospodarenja otpadom. Odluku da se krene s procedurom iako je Vlada već bila tehnička, ministar je obrazložio hitnošću situacije.

No, zbog kratkoće javne rasprave, koja je trajala samo tjedan dana, kreću velike kritike. “Plan ne predstavlja održivi razvoj cjelovitog sustava gospodarenja otpadom, već samo dijelomičnog sustava. Skandalozno je što se za njegovu javnu raspravu ostavilo sedam dana od kojih su dva bili državni praznici i vikend. Eliminirana je mogućnost kvalitetne analize i sudjelovanja zainteresirane i stručne javnosti. Nacrt je izrađen na brzinu, bez adekvatnih studija i podloga, predstavlja samo popis želja koje je gotovo nemoguće realizirati,” tvrdi Marijana Puljak iz stranke Pametno koja je odmah nakon objave datuma javne rasprave reagirala zbog kratkoće roka.

“Svaka nova vlast krene zatirati sve što je prethodna napravila i okreće taktiku i pristup potpuno na drugu stranu,” kaže Puljak.

5. Dobrović priznaje da još nema sve potrebne analize

Ministar Dobrović gostovao je u emisiji Hrvatska uživo. Na direktan upit novinarke ima li potrebnu tehničku i ekonomsku analizu, Dobrović je rekao kako “oni ovoga časa nisu potrebni,” rekao je ministar.

Iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode tvrde da je općepoznato kako je njihov koncept lakše provediv i bitno jeftiniji. “Tehničko-tehnološke i ekonomske analize nisu nužne za donošenje Plana, već za njegovu provedbu”, potvrdili su za Telegram iz Ministarstva

6. Udruga smatra da ministar krši zakon

Iz Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom nezadovoljni su Nacrtom plana. “Ovaj plan rješava samo 50 posto otpada, a ostalih 50 posto uopće se ne spominje”, kaže predsjednica udruge Aleksandra Anić Vučinić za Telegram. “Krucijalni problem je što nema potrebnih tehničko ekonomskih analiza, a ministar krši zakone”, smatra. Plan je, navodi, u suprotnosti s važećom Strategijom prikupljanja otpada. Uvjerena je da ćemo imati velikih problema s Europskom komisijom koja je poslala neformalne primjedbe na koje se ministar oglušio i rekao kako nisu službene. “Službene ni ne mogu poslati dok Plan nije donesen”, kaže Anić Vučinić.

7. Ministar optužuje udruge da zastupaju interese pojedinaca

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode odbacilo je navode iz HUGO-a i Grupacije centara za gospodarenje otpadom pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) o Planu gospodarenja otpadom, ustvrdivši da iza njihovog istupa stoje partikularni interesi pojedinaca “koji ustrajavaju na provedbi projekata preglomaznih i neodrživih centara za gospodarenje otpadom kojima bi u budućnosti bio značajno narušen standard građana kroz višestruko povećanje naknada za zbrinjavanje komunalnog otpada”.

Bivši ministar Zmajlović kaže da nije stekao slični dojam o ovoj udruzi, iako su i imali primjedbe na njegov Plan zbrinjavanja otpada.”Osobno nisam imao iskustvo da su članovi udruge HUGO ili Grupacije centara za gospodarenjem otpada pri HGK, a s kojima jesmo kao Ministarstvo surađivali, kao i s mnogim drugim udrugama u području zaštite okoliša i prirode, zastupali neke partikularne interese pojedinaca. Oni naprosto zastupaju stajališta svojih struka i s njima treba raspravljati,” rekao je bivši ministar u razgovoru za Telegram.