Ina želi pretvoriti rafineriju u Sisku u 'logistički centar'; Plenković misli da je to očekivano, a radnici se bune

Napravili smo kratak pregled recentnih događaja oko ovog slučaja

11.09.2017., Zadar - Premijer Andrej Plenkovic obratio se medijima nakon sto je odrzan sastanak sa clanovima kriznog stozera zbog velike poplave koja je zahvatila Zadar. Istaknuo je kako srecom nema ljudskih zrtava. Photo:
FOTO: PIXSELL

Ina je najavila prijedlog organizacijske promjene u Rafineriji nafte Sisak. Prema tom prijedlogu rafinerija će se pretvoriti u logistički centar, a to znači da će doći i do otpuštanja radnika. Konkretno, iz Ine najavljuju kako će u drugoj polovoci ove godine otpustiti njih 40. Napravili smo kratak pregled slučaja.

1. Prenamjena Rafinerije nafte u logistički centar

Ina je pripremila prijedlog organizacijskih promjena u Rafineriji nafte Sisak, koji podrazumijeva prijevoz naftnih poluproizvoda između rafinerija Sisak i Rijeka i prekid rada postrojenja FCC u sisačkoj rafineriji, što znači i smanjenje broja radnika za maksimalno 40 u drugoj polovici ove godine, izvijestili su u petak iz Ine.

Iz Ine su se pozvali na Deloitteovu analizu koja je, kako kažu, pokazala kako bi prenamjena Rafinerije nafte u logistički centar bila ekonomski najisplativije rješenje. “Tom konverzijom bi se realiziralo 93 milijuna dolara novčanog tijeka u sljedeće tri godine u usporedbi sa sadašnjim načinom rada rafinerije”, stoji u jučerašnjem priopćenju Ine. Ove organizacijske promjene značile bi i prekid rada postrojenja, odnosno otkaz za 40 radnika ove godine, koji bi trebalo dobiti otpremninu.

2. Kako je reagirao premijer Andrej Plenković?

Hrvatski premijer Andrej Plenković komentirao je u petak ovu odluku. “To je poznato već dugo vremena temeljem određenih studija koje je Ina naručivala. Riječ je o četrdesetak ljudi. Dakle, neke poslovne odluke Ina donosi kako bi bila učinkovitija”, rekao je.

3. Bivši sindikalist, Mostovac Sekulić kaže da su se Vlada i MOL možda dogovorili

Županijski vijećnik Mosta, predsjednik sindikata Nove solidarnosti i koordinator Stožera za obranu sisačke rafinerije Predrag Sekulić za N1 je danas izjavio kako ovdje ne radi o neznanju, nego o pravim razmjerima korupcijske hobotnice u Republike Hrvatske i daljnjoj devastaciji hrvatske energetske neovisnosti. Rekao je kako ovo, zapravo, znači prekid proizvodnje i podsjetio je da naftni stručnjaci i akademici govore pozitivno o Rafineriji i Ini, a politika o tome šuti. “Nameće mi se pitanje radi li se možda o dogovoru Vlade i MOL-a o zatvaranju Siska. Cijena otkupa bi bila manja, a MOL bi se riješio najvećeg konkurenta. Nadam se da neću biti u pravu”, rekao je Sekulić. Jučer je kazao kako radnici nisu niti znali za ovu vijest te kako su to saznali iz medija te kako će se dogovoriti o daljnjim akcijama.

4. Što je s Vladinim planom da otkupi MOL-ove dionice Ine?

Premijer Plenković jučer je kazao kako Vlada nastavlja proces vezan uz otkup MOL-ovih dionica u Ini, ali i cjeloviti pristup funkcioniranja Ine kao vertikalno integrirane kompanije, pri čemu, kako navodi, “Vlada računa na Sisak i Rijeku”. Krajem prošle godine Vlada je odredila rok od 15. siječnja iduće godine za podnošenje ponuda financijskih financijskih savjetnika za pruženja savjetničkih usluga Vlade oko kupnje dionica Ine, koje bi se kasnije prodale strateškom partneru. Pristiglo je sedam ponuda te sada Vlada od tih konzultantskih kuća treba odabrati najboljeg savjetnika za Inu te slijedi analiza ponuda.