Iran je još uvijek zbunjen i uznemiren radi prosvjeda, sazvali su posebnu sjednicu parlamenta

Tvrdolinijaši za nedavne prosvjede prozivaju strane sile i međunarodne urote

A handout picture provided by the office of Iranian President Hassan Rouhani shows him (C) on January 1, 2018 greeting heads of parliamentary commissions before a meeting in the capital Tehran.
Rouhani acknowledged there was "no problem bigger than unemployment" in a speech on December 31st, and also vowed a more balanced media and more transparency as the Iranian authorities continue to crack down on the biggest anti-regime demonstrations in years. / AFP PHOTO / IRANIAN PRESIDENCY / HO / == RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / IRANIAN PRESIDENCY" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ==
FOTO: AFP

Iranski parlament u nedjelju je počeo posebnu sjednicu kako bi ispitao uzroke protuvladinih prosvjeda u kojima je više od 20 osoba ubijeno, a stotine su privedene. Iranski režim za prosvjede krivi strane sile, a stručnjaci upozoravaju da su motivirani gospodarskim teškoćama i težnjom za demokracijom. Telegramov dopisnik Đivo Đurović u nedavnoj je kolumni pojasnio kontekst iranskih prosvjeda.

Sjednica parlamenta, koju je sazvala reformistička frakcija zastupnika, održava se iza zatvorenih vrata, a priopćenje će biti objavljeno popodne. Očekuje se da će sjednici prisustvovati ministar unutarnjih poslova, šef obavještajne službe i šef vijeća sigurnosti, objavila je novinska agencija ISNA u subotu. Tvrdolinijaši u Iranu krivnju za prosvjede koji su izbili potkraj prosinca otvoreno svaljuju na navodne vanjske urote.

Sukob reformista i tvrdolinijaških klerika

Iranski predsjednik Hasan Rohani, koji nema najvišu vlast u zemlji jer iznad njega su vrhovni vođa i klerici, priznao je narodu legitimno pravo na prosvjede. Rohan kaže da oni moraju biti miroljubivi i ići “legalnim” kanalima, ali i upozorava da ne mogu svim prosvjednicima upravljati strane sile izvana.

An image grab taken from a handout video released by Iran's Mehr News agency reportedly shows a group of men walking down a street in Tehran on December 30, 2017. Ten people died overnight in fresh unrest in Iran, local media reported on January 1, 2018, despite President Hassan Rouhani calling for calm and vowing more "space for criticism" in a bid to head off days of protest. / AFP PHOTO / MEHR NEWS / Handout / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / MEHR NEWS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS NO RESALE - NO BBC PERSIAN / NO VOA PERSIAN / NO MANOTO TV
AFP

Na sjednici će se također raspravljati o zahtjevu reformista da zatvoreni prosvjednici dobiju pravnu pomoć. U više od tjedan dana protuvladinih prosvjeda ubijene su 22 osobe, a uhićeno je više od tisuću ljudi, rekli su iranski dužnosnici o najvećim protuvladinim demonstracijama u gotovo deset posljednjih godina. Prosvjedi su počeli prije više od tjedan dana pošto je vlada objavila planove za podizanje cijena goriva i rezanje novčane pomoći za siromašne Irance.

Proširili su se na više od 80 gradova, napose u Teheranu gdje su napadnute vladine zgrade i policijske stanice. Najveće vanjskopolitičko postignuće predsjednika Rohanija je sporazum iz 2015. sa svjetskim silama o zaustavljanju nuklearnog programa u zamjenu za ukidanje međunarodnih sankcija, koji još nije donio obećana gospodarska poboljšanja. Mnogi Iranci smatraju da je situacija takva zbog korupcije i lošeg upravljanja u državi.

Ekonomske kritike vrhovnog vođe Ali Hamneija

Ozbiljni zapadni mediji tvrde da su oni zapravo počeli ne kao borba za demokratsko društvo, nego kao namještena predstava iranskih reakcionarnih snaga, koja je trebala osramotiti “popustljivog” reformskog predsjednika Ruhanija nakon što je dobio izbore prošlog ljeta. Prosvjedi protiv Ruhanija trebali su bili samo predstava, primjer koji dokazuje da “reformistima” nikad nije dosta i da će uvijek tražiti više.

Prema podacima Iranskog statističkog centra, ove je fiskalne godine nezaposlenost u Iranu 12,4 posto, što je 1,4 posto više od lani, a to znači da je od sveukupne populacije od 80 milijuna Iranaca nezaposleno njih 3,2 milijuna. Iranski vrhovni vođa Ajatolah Ali Hamnei, koji često kritizira ekonomsku politiku vlade, u srijedu je rekao da se država bori s “visokim cijenama, inflacijom i recesijom”, te je od dužnosnika zatražio da odlučno riješe te probleme.