Iranski prosvjednici ovog puta imaju presudno oružje: 48 milijuna građana koristi smartphone

U prosvjedima je sinoć ubijeno nekoliko ljudi, a vlasti zabranjuju appove kojima se aktivisti organiziraju

An Iranian woman raises her fist amid the smoke of tear gas at the University of Tehran during a protest driven by anger over economic problems, in the capital Tehran on December 30, 2017.
Students protested in a third day of demonstrations sparked by anger over Iran's economic problems, videos on social media showed, but were outnumbered by counter-demonstrators. / AFP PHOTO / STR
FOTO: AFP

Dvoje prosvjednika ustrijeljeno je u nedjelju navečer u protuvladinim prosvjedima u Izehu, na jugozapadu Irana, rekao je lokalni zastupnik Hedajatolah Hademi, a prenosi agencija Ilna bliska reformistima. “Stanovnici Izeha su, kao i u drugim gradovima u zemlji, prosvjedovali zbog gospodarskih teškoća. Nažalost, dvije su osobe ubijene iz vatrenog oružja, a ima i ranjenih… Ne znam jesu li pucali redarstvenici ili prosvjednici”, izjavio je Hademi. Danas kasno prijepodne brojke su ažurirane; svjetski mediji nešto prije podneva po hrvatskom vremenu javili su kako je tijekom novogodišnje noći poginulo 10 ljudi i tako se broj stradalih popeo na 12.

https://twitter.com/AliSalari1965/status/947744595269619712

Krvarvi sukobi iranskih vlasti i prosvjednika izbili su u nedjelju navečer, unatoč pozivu predsjednika Hasana Rohanija na mir. Prosvjedi u Iranu, najveći od nereda 2009. godine, počeli su 28. prosinca u Mašadu, poznatom mjestu za hodočašća koje se smatralo jednom od najčvršćih baza potpore iranskom režimu. Provjednici su uzikivali parole poput “Ostavite Siriju na miru, brinite se o nama”, a iskazi nezadovoljstva uskoro su se proširili po ostatku zemlje, pa i Teheranu.

‘Smrt diktatoru i islamskoj republici’

“Ne želimo islamsku republiku”, “smrt revolucionarnoj gardi”, “smrt diktatoru” ključne su poruke iranskih prosvjednika. Policija je dosad uhitila više od stotinjak ljudi, procjenjuje BBC, a osim poginulih u Izehu, u nedjelju navečer dvije su osobe poginule u Doradu, na zapadu zemlje. “Prosvjednici su oteli vatrogasni kamion i pustili ga niz nagib, kamion je udario u automobil u kojemu su bile dvije osobe koje su smrtno stradale”, rekao je gradonačelnik na državnoj televiziji. Još su dvije osobe ubijene u istom gradu, ali je viceguverner te pokrajine rekao da policija nije pucala na prosvjednike.

Prosvjedi u ostalim zemaljama Bliskog istoka uglavnom su bili usmjereni protiv diktatorskih, ali uglavnom sekularnih režima, npr. u Egiptu i Libiji; prosvjedi u Iranu specifični su po tome što se radi o prosvjedima protiv klerikalnog i autokratskog režima. “Većina običnih Iranaca značajno su manje religiozni od svojih vlasti”, kazao je na Twitteru poznati vanjskopolitički reporter New York Timesa, Nicholas Kristof. “Kada bi Iranci dobili vladu kakvu zaslužuju, to bi bila ogromna stvar za svijet”.

Ključna razlika je masovnost smartphonea

Nije jasno što je točno pokrenulo prosvjede protiv iranskih vlasti, a po nekim teorijama, inicijalno su ih potaknuli tvrdolinijaški elementi koji su pokušali posramiti umjerenog predsjednika Rohanija. Sada se, u svakom slučaju, radi o koktelu nezadovoljstva protiv korupcije, političke i društvene represije, slabih ekonomskih uvjeta, a sve pod krinkom visoke moralnosti islamske teokracije.

Pritom, upozorava The Atlantic, postoji ključna razlika u realizaciji ovih prosvjeda, prema masovnim nemirima 2009., a to je smartphone. Prije 9 godina, pametni telefon imalo je svega 2 do 3 milijuna građana Irana – danas ih je 48 milijuna, a svaki ima kameru i aplikacije za dopisivanje (Telegram, ne ovaj, nego poznatu rusku messaging aplikaciju, koristi oko 40 milijuna ljudi). Iako su vlasti odmah nakon izbijanja nemira pokušale zabraniti niz aplikacija, iz Irana svejedno pristiže gomila klipova s ulica, a aktivisti se uspijevaju koordinirati i organizirati.