Na snagu je stupio povijesni nuklearni sporazum Irana i velikih sila, a mi vam donosimo sedam najvažnijih reakcija

Mnogi se nadaju da će ovaj razvoj situacije pomoći stabilizaciji regije

Zarif
FOTO: AFP

Nakon što su inspektori Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) ustvrdili da je Iran ispunio svoj dio sporazuma smanjenjem nuklearnih aktivnosti, IAEA je jučer dala zeleno svjetlo za stupanje na snagu povijesnog nuklearnog sporazuma između Irana i velikih sila, naglasivši da je Teheran ispunio svoje obveze za ukidanje međunarodnih sankcija.

“Iran je završio pripremne etape potrebne za pokretanje sporazuma zaključenog 14. srpnja 2015.”, izjavio je glavni tajnik UN-ove agencije Yukiya Amano u priopćenju objavljenom u Beču, gdje su se na završnim razgovorima okupili ministri vanjskih poslova Irana, EU i Sjedinjenih Američkih Država.

Europska unija i Sjedinjene Američke Države objavile su da ukidaju sankcije Iranu nakon stupanja na snagu sporazuma iz srpnja.

Visoka povjerenica EU za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini i američki državni tajnik John Kerry u Beču su objavili tu informaciju nakon što su inspektori IAEA-e ustvrdili da je Iran ispunio svoj dio sporazuma smanjenjem nuklearnih aktivnosti.

“Danas je dobar dan za narod Irana”, rekao je ministar vanjskih poslova Mohamad Džavad Zarif (na fotografiji gore) za iranske medije u Beču.

Sankcije su usključivale embargo na iranski izvoz nafte, ključnu državnu industriju, kao i na financijske transakcije s Iranom.

Brojni svjetski dužnosnici pozdravljaju primjenu nuklearnog sporazuma između Irana i šest velikih sila komentirajući to velikom prekretnicom, važnim korakom za međunarodnu zajednicu, sigurnost i mir.

1. Iran je pružio ruku prijateljstva Zapadu

Iran je “otvorio novo poglavlje” svojih veza sa svijetom, rekao je predsjednik Hasan Rohani u poruci naciji, nekoliko sati nakon što su ukinute gospodarske sankcije toj zemlji. Rohani kaže da se radi o “zlatnoj stranici” u povijesti zemlje, te da se veseli ekonomskoj budućnosti manje ovisnoj o nafti.

“Nuklearni sporazum prilika je koju moramo iskoristiti da razvijemo zemlju, povećamo bogatstvo nacije i stvorimo stabilnost i sigurnost u regiji”, rekao je Rohani u govoru parlamentu, predstavljajući nacrt proračuna za sljedeću fiskalnu godinu. “Mi Iranci pružamo ruku svijetu u znak prijateljstva i ostavljamo iza sebe neprijateljstva, sumnje i zavjere, otvaramo novo poglavlje u vezama Irana sa svijetom”, rekao je u obraćanju narodu u nedjelju ujutro.

Iranski predsjednik istaknuo je da su svi sretni zbog dogovora, osim onih koje je opisao kao ratne huškače u regiji – Izrael i tvrdolinijaše u američkom Kongresu.

2. Pobjeda diplomacije za Ban Ki-moona

Pozdravljajući sporazum, glavni tajnik Ujedinjenih naroda (UN) Ban Ki-moon poručio je da taj uspjeh pokazuje da se međunarodni problemi i zabrinutosti najbolje rješavaju putem dijaloga i diplomacije.

“Potvrda IAEA-e da je Iran ispunio sve obveze odražava dobru volju i napor svih strana da ispune dogovoreno i vjerujemo da će to pridonijeti većoj suradnji, miru, sigurnosti i stabilnosti u regiji i šire“, naveo je u priopćenju Banov glasnogovornik.

3. Britanci veličaju vlastitu ulogu u pregovorima

Britanski ministar vanjskih poslova Philip Hamond također je pozdravio primjenu tog sporazuma kao izuzetno važan događaj koji će svijet učiniti sigurnijim mjestom.

“Nuklearni sporazum sa Iranom, u kojem je Britanija imala bitnu ulogu, čini Bliski istok i svijet sigurnijim“, kazao je Hamond.

4. Nijemci se nadaju da je ovo samo početak

Njemački ministar vanjskh poslova Frank-Walter Steinmeier sporazum je ocijenio “povijesnim uspjehom diplomacije” te da to “daje nadu da možda uspijemo riješiti i druge hitne krize i konflitke u regiji, pogotovo u vezi sa građanskim ratom u Siriji”.

5. Francuzi su ponosni na svoje zasluge u pregovorima

I francuski ministar vanjskih poslova Loran Fabius smatra da je to važan korak za mir i sigurnost, izrazivši i nadu u “isti duh suradnje sa Teheranom i oko drugih regionalnih pitanja”.

“Francuska je snažno pridonijela sklapanju ovog sporazuma i pratit će da se strogo poštuje dogovoreno”, priopćio je Fabius.

6. Južna Koreja planira očekuje stabilizaciju regije

Sporazum je pozdravila i vlada Južne Koreje koja, kako je u nedjelju priopćilo ministarstvo vanjskih poslova iz Seoula , planira daljnje promicanje ‘recipročne suradnje’ s Iranom, očekujući i da će sporazum pridonijeti miru i stabilnosti na Bliskom istoku.

7. Izrael se i dalje boji da će Iran napraviti atomsku bombu

Većina zapadnih vlada pozdravila je ukidanje sankcija, no izraelski premijer ustraje na tomu da Teheran i dalje želi izgraditi atomsku bombu.

“Bez primjerene reakcije na svako kršenje dogovora, Iran će smatrati da može nastaviti razvijati nuklearno oružje, destabilizirati regiju i širiti teror”, rekao je Benjamin Netanyahu.