Islamska invazija Europe, tim riječima je nizozemski desničar nazvao izbjeglice iz Iraka i Sirije

Europarlmanetarac Geert Wilders poznat je po ksenofobičnim stavovima

Geert Wilders of the Netherlands' Party for Freedom (PVV) holds a press conference at the European Parliament in Brussels, on June 16, 2015, with European Parliament members, to announce a new grouping of European far-right parties, called Europe of Nations and Freedom. AFP PHOTO / EMMANUEL DUNAND
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Nizozemski ekstremni desničar Geert Wilders nazvao je val izbjeglica koje dolaze u Europu “islamskom invazijom” tijekom rasprave u parlamentu u četvrtak u kojoj su izašle na svjetlo dana duboke podjele oko toga kako Nizozemska treba odgovoriti na tu krizu.

Šef Europske komisije Jean-Claude Juncker pozvao je u srijedu članice EU-a da raspodjele među sobom izbjeglice koje dolaze. Nekoliko zemalja EU-a protivi se ideji obvezujućih kvota, koje je podržala njemačka kancelarka Angela Merkel, a konzervativna nizozemska vlada je priopćila da je voljna prihvatiti više izbjeglica ako sve članice EU-a također to učine.

Islamska invazija Europe

Na početku rasprave Wilders je nazvao val izbjeglica koji prolaze kroz Mađarsku i druge zemlje “islamskom invazijom Europe, Nizozemske”.

“Gomile dvadesetogodišnjih mladića s bradama uzvikuju Allahu Akbar diljem Europe. To je invazija koja ugrožava naš prosperitet, našu sigurnost, našu kulturu i identitet”, rekao je on.

Deseci tisuća ljudi, od kojih mnogi bježe od rata i Islamske države u Siriji, pokušavaju doći do Njemačke. Merkel je izjavila da će im biti dopušteno da ostanu u Njemačkoj. Po riječima Wildersa, činjenica da oni idu na sjever kroz EU sa Sredozemlja, ukazuje na to da su mnogi od njih ekonomski migranti, a ne izbjeglice. “Turska, Grčka, Makedonija, Srbija su sigurne zemlje. Ako odlazite iz njih onda to činite zbog beneficija i kuće”, rekao je Wilders čija Stranka za slobodu vodi u nizozemskim ispitivanjima javnog mišljenja.

Nizozemska vlada spremna je primiti veći broj izbjeglica

Oko 54 posto nizozemskih birača protivi se primanju više od otprilike 2.000 izbjeglica koliko je ranije dogovoreno, pokazale su prošlotjedne ankete.

Vlada premijera Marka Ruttea priopćila je u petak da je u načelu voljna prihvatiti veći broj tražitelja azila, ali samo kao “privremeno rješenje”.